927x127 HEAD VPRAVO

Bez Černý

Bez černý nebo také obráceně známý Černý bez je stromek nebo keř, dorůstající do výšky několika metrů.

Má modrošedý stonek (borku) a bílou posetou dřeň. Listy má dvou až tříjařmé, nestejně pilovaté a náhle zašpičatělé. Květenství je ploché s bělavými kvítky, chocholačité známé jako kosmatice. Plodem jsou ovšem nejznámější peckovice – červenofialové až tmavé, známé jako bezinky.
Je to velmi hojně rozšířený druh rostliny na pustých místech, hájů, křovin a neošetřovaných plotů a luk.

Předmětem a hlavním cílem sběru je především květ, sbíraný v květnu a červnu, nejlépe kolem poledne. Plody se sbírají v září a v říjnu. Někdy se sbírá i mladá kůra, list na jaře, kůra po celý rok. Sběr kořene je pracný, proto se od něj upustilo.

Květ obsahuje stopy silice, důležité flavonoidy, mezi nimi rutin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, minerální látky a podobně. Plody obsahují antokyany, organické kyseliny, třísloviny, vitamíny, zejména skupinu A a skupinu B. Obsahové látky listů a kůry jsou zatím málo probádané, takže se uvádějí pouze alkaloidy, pryskyřice, organické kyseliny a glykosidy.

Vynikající potopudnou drogou je květ a má i močopudné účinky. Zároveň příznivě ovlivňuje cévní stěny. Podáváme jej většinou při nachlazení a při nemocech cév, ale jinak mají prostředky z černého bezu široké spektrum působení, protože ovlivňují kontaktní ekzémy, podporují vykašlávání a podporují tvorbu, mateřského mléka.

Plody působí jako účinné analgetikum při neuralgiích, například při bolestech trojklanného nervu, páteře a kloubů, kde se projevuje i jako protizánětlivý.Plody působí také mírně projímavě a snižuje krevní tlak.
Čaj ze samotné kůry se nepoužívá, protože může vyvolávat dávení.

Listy ve formě čaje čistí krev a pokožku a pomáhá při boji s akné. Někteří vědci se domnívají, že list má protinádorové účinky, zejména při zevních postiženích.

  • latinsky: Sambucus nigra

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF