927x127 HEAD VPRAVO

Styl a strava zralé ženy

  • Napsal(a) PharmDr. Margit Slimáková

Věk po čtyřicítce je dobou zralosti, moudrosti a rozvážnosti. Po přechodu nepřichází stáří, ale nejlepší roky – a ty by si měla každá žena užívat.

Proč mluvím o nejlepších letech? Protože ve čtyřiceti už neřešíme šílené diety jako ve dvaceti, netrávíme noci na párty ani nad učebnicemi a nepotřebujeme zjišťovat, co všechno naše tělo vydrží. Po různých pokusech a omylech jsme konečně našly toho pravého a následovalo sice úžasné, ale také náročné a vyčerpávající období zakládaní rodiny. Máme za sebou bezesné noci s malými dětmi i žonglování s rolemi matky, partnerky, uklizečky, nákupčí, kuchařky – a to často souběžně s nějakou profesní rolí.

Teď už nám děti odrůstají a ustupují naše obavy o jejich zdraví, o přežití školy a také prvních lásek. Máme víc času na sebe a už také víme, že hollywoodské diety a potící pyžama jsou nesmysl. Chápeme, že je nutné pracovat na svých postavách a duších.

Právě jsem oslavila padesátku a vnímám tento čas jako dar za všechno, co jsem zvládla. Můžu se věnovat sama sobě a své práci, pečovat o partnerství a užívat si dětí zpovzdálí (za chvíli se začnou zlobit, když jim ještě budeme říkat děti). Máme doma už jen nejmladšího teenagera, ale i on už mi dávno přerostl přes hlavu a zvládá se samostatně učit nebo nám třeba uvařit.

Ženy od čtyřiceti let výše jsou podle mě ženami v těch nejlepších letech. Pokud si ovšem chtějí tato báječná léta skutečně užít, je potřeba si udržet dobrou kondici a náladu. Co doporučuji? Tu nejlepší stravu a péči o sebe!

Nejlepší strava

Pravidla zdravé výživy jsou velmi jednoduchá. Vůbec není pravda, že pokud se chceme stravovat zdravě, musíme se stát expertem na živiny a v populárních časopisech sledovat nejnovější výživové směry. A už vůbec není třeba dodržovat jakoukoliv dietu.

Zdravá strava, to je jídelníček postavený na příjmu skutečných potravin, které nejsou pokud možno vůbec průmyslově upravované. Naopak polotovary, vysoce průmyslově upravené a chemicky dochucené potraviny je potřeba omezit.

Obrovskou výhodou jídelníčku, který je založen na skutečných potravinách, je fakt, že taková strava je zdrojem maximálního množství živin, a to navíc v ideálních přirozených poměrech. Skutečné potraviny nejsou návykové (jako mnohé vysoce zpracované potravinářské produkty), nevedou k přejídání, ale naopak zajišťují zdravou přirozenou hmotnost, aniž bychom omezovaly jejich množství nebo musely počítat kalorie. Jídlo má být požitkem.

Pokud se najíte až poté, co si na kalkulačce nebo v aplikaci přepočítáte obsah kalorií, tak se zbytečně stresujete. To podle mě nemá se zdravím nic společného.

Zdravý jídelníček by měl obsahovat dostatek zeleniny, kvalitní bílkoviny a tuky. Pokud máte rády obiloviny, pak by měly být co nejméně zpracované. Do zdravé stravy nepatří umělá sladidla, trans mastné kyseliny, glutamát sodný a mnohá další dochucovadla.

To nejlepší z jednotlivých skupin potravin

Zelenina a ovoce

  • V konzumaci zeleniny se vůbec neomezujte. Čím více druhů sníte, tím lépe, tak totiž nejsnáze zajistíte příjem široké škály fytochemikálií – různě barevných látek, které podporují zdraví.
  • Ovoce si můžete obvykle také bohatě dopřávat.
  • Omezte ovoce jen na základě individuálního zdravotního stavu, zejména pokud trpíte diabetem, obezitou nebo jste právě v prvních fázích protiplísňové diety.
  • Možné jsou nejrůznější úpravy ovoce a zeleniny, přičemž každé zpracování přináší jiné výhody (samozřejmě nemám na mysli brambory v podobě hranolek nebo ovoce ve formě přeslazených kompotů).

 

Bílkoviny

  • Bílkoviny jezte ideálně v bio kvalitě, protože případné těžké kovy a chemikálie se cestou v potravním řetězci koncentrují, a proto je jich v živočišných potravinách vyšší množství.
  • Nezapomínejte na luštěniny, ořechy a semínka.
  • V případě potíží s trávením, jakkoliv omezeného příjmu stravy nebo nemoci spojené s podvýživou doporučuji živočišné potraviny, nejlépe jako součást každého hlavního jídla, i kdyby jen v omezeném množství.
  • V případě sóji upřednostňujte tradiční produkty, jako jsou fermentovaný tempeh, sójová omáčka a miso pasta.

 

Tuky

  • Nejlepší je jíst tuky v jejich přirozené podobě, tedy v rybách, oříšcích, semínkách nebo avokádu.
  • Z izolovaných tuků doporučuji užívat pouze tuky nejvyšší kvality a ze skutečných potravin, jako je bio máslo, sádlo a za studena lisované oleje.
  • Na pečení upřednostňujte sádlo a přepuštěné máslo před oleji, protože máslo a sádlo snese vyšší teploty.
  • Maximálně omezte trans mastné kyseliny, které se dnes nejčastěji nacházejí v ultra zpracovaných potravinářských produktech.

 

Obiloviny

  • Přednostně používejte obiloviny v jejich přirozené a minimálně průmyslově zpracované podobě.
  • V případě, že máte oslabené trávení, je nezapomeňte důkladně vařit a kousat.
  • Nejezte jenom pšenici, ale naopak co nejširší spektrum obilovin. Nezapomínejte na méně obvyklé druhy, jako jsou pohanka nebo kroupy.
  • Snažte se zvyšovat podíl příjmu bezlepkových obilovin.
  • Maximálně omezte výrobky z neplnohodnotné bílé mouky a potraviny kombinující bílou mouku, tuky a příchuti (mnohé kupované dezerty a sušenky).
  • Pokud trpíte nadváhou, cukrovkou nebo metabolickým syndromem, zkuste zásadně omezit sacharidy ve stravě (tedy i všechny obiloviny).

Podpora zdravého života pohybem

Pravidelný pohyb je nezbytnou součástí zdraví v každém věku, s přibývajícími roky se jeho význam ještě zvyšuje. Vyšší věk bez pohybu je totiž doprovázen postupnou ztrátou svalové hmoty a jejím nahrazováním tukovou tkání. Vedle hormonálních změn je právě tato výměna aktivní energii spalující svaloviny za pasivní tuk hlavní příčinou nárůstu hmotnosti, i když žena jí stále stejně. Příjem je sice stálý, ale výdej se snižuje a energie v podobě dalších tuků se ukládá.

Vedle pravidelného pohybu na čerstvém vzduchu jsou pro ženy nesmírně důležité i posilující cviky, které podporují zdraví kostí, a dále cvičení podporující ohebnost. Konkrétně doporučuji investici do lehčích závaží (ideálně se suchými zipy pro kotníky a zápěstí), švihadla, minitrampolíny, dále pravidelné posilování, jógu nebo cvičení pilates, procházky a hry venku. K šetrným a zábavným pohybovým aktivitám vhodným i pro vyšší věk patří také plavání a tanec.

Zásadní je, aby vás pohyb bavil, protože jen tak u něj vydržíte. Důležitější než nárazové ničení těla na maratonu je pravidelných 20 až 30 minut denně, které každý týden doplníte nějakou delší túrou, výletem na běžkách, na kole nebo na bruslích.

Pravidelný sport pomůže udržet si zdravou hmotnost, zlepšit flexibilitu a výdrž, uvolnit stres, snížit riziko vzniku srdečně cévních onemocnění, udržet žádoucí hladinu krevního cukru a tlaku a zlepšit náladu.

Dobrá nálada

Je pravda, že komedie nebo vtip většinu lidí rozesměje, ale dobrá nálada je ještě něco víc — je způsobena pocitem spokojenosti a činností, která nás baví a která je pro nás příjemná. Každá z žen určitě má svůj individuální seznam toho, co ji baví a co jí dělá dobře.

Mně samotné zlepší náladu pobyt venku, dále četba knih, správné množství spánku (nedostatek ani nadbytek není prospěšný), pohyb, dobrý film, setkání s přáteli a procházky se psem.

Prevence možných zdravotních potíží

Osteoporóza

  • Pro zdraví kostí nutně potřebujeme pravidelnou a správnou zátěž. K tomu je nejvhodnější pohyb s posilováním, ale fitness studio není nezbytné, stačí závaží na zápěstí a pravidelné domácí posilování anebo procházky se závažím.
  • Důležitá je zdravá strava s celou řadou minerálních látek a vitamínů, protože zdraví kostí závisí na synergii mnoha živin, ne na zjednodušené rovnici mléko = pevné kosti, jak se nám mlékárenský průmysl snaží namluvit.
  • Zásadním vitamínem pro ukládání vápníku v kostech je K2, najdete ho ve fermentovaných potravinách.
  • K nejlepším zdrojům většiny potřebných minerálních látek patří zelená listová zelenina, celozrnné obiloviny, zakysané mléčné výrobky a ořechy.
  • Maximálně omezte potraviny, které ochuzují organizmus o živiny – cukr, nadbytek soli, „soft drinks“ a vysoce průmyslově upravované potraviny.

 

Menopauza

  • Menopauza neboli přechod je podle moderní medicíny období, kdy dochází k trvalému ukončení plodnosti. Na řešení jejich projevů nabízí medicína celou paletu léků, stejně jako nám kosmetický průmysl nabízí hromady „nezbytných“ prostředků na maskování přirozených projevů stárnutí.
  • V mnoha tradičních kulturách je však menopauza považována za období jedné ze zásadních přeměn ženy, čas pro zklidnění a naladění na vlastní vnitřní život i na přírodu, čas otevřít se většímu poznání.

Přechod je oslavován a ceněn.

  • Změny spojené s ženským přirozeným cyklem nejsou projevy příšerné. Jde však o závažné mezníky v ženském životě, kterých podle mne zneužil medicínský a farmaceutický průmysl, a tak je mnoho žen dnes namísto příležitosti k poznání a vnímání vlastního těla považuje za nepříjemné projevy, jež je třeba léčit.
  • Velmi zajímavé jsou výsledky průzkumu, který zjistil, že v USA trpí až 70 % žen v souvislosti s menopauzou návaly horka, zatímco v sousední Kanadě je to pouze 30 % a v Japonsku pouhých 9 %. Otázkou tedy je, jestli návaly horka postihují ženy v různých zemích velmi nerovnoměrně, nebo jsou jen rozdílně vnímány a interpretovány. Protože už pouhé označení určitého jevu jako zdravotní potíže či dokonce jeho klasifikování jako nemoci může vést k negativnímu očekávání a hodnocení.
  • Pro pozitivní přístup doporučuji těšit se z praktických výhod života po přechodu, například užívat si sexuálního života bez obav z neplánovaného početí.
  • Doporučuji zamyslet se i nad smyslem přeměn. A v případě obtížných doprovodných projevů je zkuste primárně řešit přirozenými možnostmi. Suverénně nejlepší je pravidelný pohyb, relaxační cvičení a techniky, hormonální jóga, bylinky včetně aromaterapie, výživové doplňky a komplementární terapie.

 

Zvyšování hmotnosti

  • Asi od 30. roku se pomalu ale jistě snižují energetické potřeby organizmu (výjimkou jsou samozřejmě období jako těhotenství), což prakticky znamená, že k udržení stejné hmotnosti nám stačí nižší energetický příjem.
  • Dalším důvodem překvapivého nabírání hmotnosti může být zvyšování podílu tukové tkáně na úkor svaloviny (zejména pokud nemáte fyzickou zátěž) a samozřejmě také hormonální změny spojené s přechodem.
  • Přesto nemá smysl hladovět ani držet diety, obojí vede pouze k dalšímu snížení energetické spotřeby organizmu, který najede na úsporný cyklus.
  • Otázkou je, jestli zvyšování hmotnosti u některých žen není způsobeno příjmem stravy, která je sice považována za zdravou, ale pro daný konstituční typ není vhodná.

 

Podpora paměti

  • Mozek je třeba trénovat naprosto stejně jako svaly. Co se nepoužívá, zaniká.
  • Doporučuji pravidelné hraní stolních her (například šachy) nebo luštění křížovek.
  • Naši paměť trénuje i čtení nebo poslouchání knih v cizích jazycích.
  • Naprosto ideální je také zahájení studia, ať už chcete pokračovat ve svém oboru, nebo se učit něčemu úplně novému. Pokud třeba obvykle pracujete s počítači, ve volném čase se zajímejte o pěstování domácích bylinek. A pokud pracujete spíše venku, začněte se učit tvořit webové stránky…

 

Zajištění všech vitamínů a minerálních látek

  • Základem je dlouhodobý příjem skutečných potravin.
  • V období zvýšeného stresu a oslabení lze popsanou stravu doplnit vyváženou směsí vitamínů a minerálních látek, ale nejlepší je cíleně podávat jednotlivé potřebné živiny.

 

Terapie zdravotních potíží

  • Pokud se nejedná o akutní problém (otrava, přejetí autem), doporučuji, abyste se zklidnili a zamysleli nad tím, co se vám tělo snaží svými projevy říct, ještě než začnete obíhat ordinace lékařů. Velká část zdravotních potíží, jako je třeba zvýšená teplota, kožní výsev, trávicí potíže anebo bolesti hlavy, jsou ve skutečnosti obrannými reakcemi organizmu, které není vhodné potlačovat. Jenže běžná medicína nám většinou doporučuje pravý opak.
  • Raději pozorujte sebe samu a zapisujte si, co se s vámi děje. Přemýšlejte, proč to tak je, a využijte možnost přirozených terapií na podporu organizmu – na rozdíl od klasických léků, které většinou pouze potlačují symptomy.
  • Konkrétně mohu doporučit například využití Bachovy terapie, bylinek anebo třeba aromaterapie.
  • V případě závažnějších potíží je samozřejmě nejlepší svůj stav konzultovat s lékaři zabývajícími se i některou z komplementárních metod.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF