927x127 HEAD VPRAVO

Děti očima tradiční čínské medicíny

  • Napsal(a) Mgr. Petra Strmisková

Vznik nového života, vývoj plodu v době těhotenství i celkový růst a vývoj člověka je velká alchymie, nesmírně dokonalý a do posledních detailů promyšlený proces. Jak na vše pohlíží tradiční čínská medicína? Co má hlavní vliv? V dnešním článku zaměříme pozornost nejvíce na děti, jejich harmonický vývoj a i na specifické zdravotní potíže spojené s dětským věkem.

Není možné začít jinak, než na úplném začátku. Čínská medicína shledává fungování těla a mysli jako výsledek spolupráce určitých životních substancí. Jedná se o energii čchi, mysl šen a esenci jing. Tak jak můžeme předpokládat, ledviny jsou tradiční čínskou medicínou považovány za jeden z nejdůležitějších orgánů těla a bude o nich řeč i v souvislosti s dětmi. Říká se o nich, že jsou kořenem jin-jangu všech vnitřních orgánů a pramenem života. Jejich významnost vyplývá z toho, že v ledvinách se uschovává vrozená životní síla i hmota, z níž se člověk rodí a žije, a díky níž může i sám plodit další potomstvo. Proto ledviny dostaly přívlastek prenatální základ člověka. Je nám tedy zřejmé, že bez správné esence ledvin by to nešlo. Nevznikl by nový život, nevyživoval by se plod a nevyrostlo by dítě do dospělého jedince.

Vezmeme to ale pěkně popořadě.  Ledviny uchovávají esenci ťing. Ta je považována za „kořen těla“, tj. za základní substanci, z níž se formuje budoucí zárodek, budoucí tělo po spojení esencí muže a ženy (z rozmnožovací esence). Této zárodečné substanci říkáme prenatální esence ťing nebo také vlastní esence ledvin. Je vrozená a vyživuje plod v těhotenství. Určuje osobnost každého člověka, jeho sílu, vzhled, vitalitu a konstituci. Po narození je uschovávána v ledvinách, kde se stává základem pro zmiňovanou rozmnožovací esenci a umožňuje člověku plodit děti. Prenatální esence určuje délku života, je fixně dána před narozením, nemůže být jakkoliv zvětšována a po celý život už jenom ubývá. Ke zpomalení jejího úbytku je vhodné se snažit o harmonii životních aktivit, což znamená rovnoměrně pracovat, odpočívat, stravovat se a cvičit. Prenatální esence je během života částečně nahrazována postnatální esencí, jelikož by prenatální byla velmi rychle vyčerpána. Obě jsou od sebe neoddělitelné, jedna bez druhé by nemohla existovat, jsou na sobě závislé. Aby postnatální energie (zdroj výživy těla) mohla vzniknout, musí existovat prenatální energie.

Prenatální esence určuje délku života a je fixně dána před narozením.

Je vhodné si tedy shrnout, proč je esence ledvin (prenatální i postnatální) přínosná. Hraje velmi důležitou roli v lidské fyziologii - určuje růst, reprodukci, vývoj, sexuální zralost, plodnost a těhotenství. Řídí růst kostí, zubů, vlasů a rozvoj mozkových funkcí. Její oslabení se projeví opožděným růstem u dětí, špatným rozvojem kostí, duševní zaostalostí u dětí, u dospělých pak kostními obtížemi (výrůstky), neplodností, opakovanými potraty, vypadáváním zubů a vlasů nebo předčasným šedivěním.

Zajímavostí je i fakt, že čínská medicína vysledovala u mužů 8letý cyklus proudění esence ledvin, u žen pak cyklus 7letý. V 7 letech se ledvinná esence u dívek zvětšuje, mléčné zuby jsou vyměněny za trvalé a vlasy houstnou. Ve věku 14 let se probouzí plodotvorná látka, funkční kanál se stává průchodným, promývací kanál zesílí a přichází pravidelná menstruace. U chlapců ve věku 8 let dochází k narůstání jeho čchi ledvin, k obnově trvalého chrupu a růstu vlasů, v 16 letech pak ke tvorbě spermatu a již je možno zplodit dítě. Vývoj v popsaných cyklech je ovlivněn fungováním dalších orgánů těla i trojího zářiče.

Jak je možné ovlivnit u ještě nenarozeného dítěte správný vývoj? Odpověď můžeme najít studováním trojího zářiče, především spodního. Trojí zářič představuje specifický orgán typický pro hospodaření s tekutinami, teplem či energií. Při narození je uloženo do ledvin dítěte určité množství energie, jež získalo před porodem od otce a matky při početí, a od matky energii získává během celého těhotenství. Vlastní trojí zářič začíná u dítěte pracovat hned s jeho prvním nadechnutím. Horní zářič vyvíjí svoji aktivitu při dýchání, střední zářič při získávání energie z potravy, i při její spotřebě a spodní zářič slouží k vylučování a k ukládání životní síly, kterou odsud můžeme načerpat. Těsně po narození až do sedmého roku je trojí zářič nanejvýš citlivý. Začne být stabilní až po skončení puberty.

Tradiční čínská medicína věří, že děti nejsou pouze dospělí v menším provedení. Podle principů čínské medicíny jsou děti nevyzrálé a většina zdravotních obtíží má původ právě v této nevyzrálosti. Děti mladší pěti let často nemají dostatečně vyvinuté zažívání. Základem trávicího systému je považována slezina a žaludek. Čínští lékaři tvrdí, že právě slezina a žaludek dětí jsou slabé a nevyvinuté. Dětský trávicí systém dokáže jen s velkými obtížemi efektivně oddělovat to čisté od kalů. Proto děti nevyužijí z potravy tolik čchi a krve, jako je tomu u dospělých. Dětské tělo také nedokáže zcela vyloučit odpadní čchi. Ta se pak může uvnitř těla hromadit a páchat škody.

To jsou příčiny většiny dětských nemocí, se kterými se můžeme běžně potkávat. Patří mezi ně například koliky, bolesti a záněty ucha, kašel, opakované respirační onemocnění, alergie, pomočování, dětské astma a ekzém.

Malé děti asi do 10 let jsou většinou tzv. jangové (horké, ohňové), proto mají tendenci se přehřívat.

Jedním z nejčastějších problémů v dnešní době u dětí je skutečnost, že stále více dětí má v sobě, z pohledu čínské medicíny, jakýsi „přetrvávající horký toxin v krvi“, který je častou příčinou různých opakovaných a chronických nemocí. Horký toxin se může do života přinést už z nitroděložního vývoje, přenesením z těla matky, která v těhotenství prodělala různé infekce, nevhodně se stravovala, zažila silné emoce a emoční šoky, kouřila, požívala alkohol, drogy, léky. To vše dala do vínku svému dítěti. I očkování přispívá k přivedení horkého toxinu do těla dítěte. Pokud není tento zbytkový toxin z těla včas vyloučen, usídlí se v něm, zdárně vegetuje a čeká na vhodnou příležitost, aby se mohl opět projevit. Malé děti asi do 10 let jsou většinou tzv. jangové (horké, ohňové), protože mají nadbytek jangu, jejich jin je zatím nedostatečný (chlad, voda) a teprve se postupně vybudovává. Proto mají tendenci se snadno přehřívat. Nadbytečné užívání antibiotik je další příčinou začarovaného kruhu v nemocnosti u dětí. Dle tradiční čínské medicíny všechna antibiotika přináší tzv. chlad do dráhy sleziny a žaludku, lidově řečeno ochlazují žaludek. Chlad zamrazí tok energie v drahách a později se přemění na horko, jež se dostává do vrstvy krve a vytváří zde opět příhodné prostředí pro velké množství infekcí. Antibiotika rovněž „hasí“ fyziologický oheň v ledvinách, který slouží též k udržování zdravé a obranné energie organizmu.

Nesmíme však opomíjet, že velmi podstatným tématem je strava. O tom, jak se dnes všichni „dobře a zdravě“ stravujeme, se netřeba příliš rozepisovat. O dětech to platí dvojnásob, protože jak už jsme si řekli, děti jsou se svým nevyzrálým trávicím traktem na kvalitu potravy velmi citlivé. Nejdůležitější a nejvhodnější pro děti je přirozená strava. Nejvíce jim vadí potraviny, které jsou chemicky a průmyslově zpracované, neboť je neumí ještě dobře zpracovat. Jedná se hlavně o mléko, mléčné výrobky a cukr. Mléko a mléčné výrobky přináší do těla tzv. chlad a vlhko, které se později přemění na hlen. Tento hlen se přemění na horký hlen, ve kterém se lehce pomnoží jakákoliv infekce a způsobuje chronicky zvětšené mízní krční uzliny, zvětšené nosní mandle, zvětšené krční mandle, záněty nosních dutin, výtok ze středouší, chronický vlhký kašel apod. Další škodlivou potravinou je cukr (glukóza) v jakékoliv podobě. Cukr totiž dle tradiční čínské medicíny přináší do organizmu tzv. vlhko a horko, které je podhoubím pro pomnožení různých baktérií a virů. Mezi doporučované potraviny, které dle čínské medicíny rozpouštějí horký hlen v horním ohništi, jsou hlavně tofu (sójový sýr), kedlubny, ředkvičky, ředkve, chřest, houby šitake, mořské řasy, hrušky, grepy, mandarinky, citróny, limetky, pomelo, králík, kohout, slepice, pstruh, candát, celerová nať, jarní cibulky, pažitka, petrželová nať, koriandrová nať, mateřídouška, tymián, oregano, křen, hořčičné semínko, hořčice wasabi, citrónová a mandarinková kůra, zelený čaj.

Nevhodnou stravou a nezdravou životosprávou dochází už i u velmi malých dětí k ekzémům –  vnitřnímu přehřátí,  „vaří“ se to v nich a pomocí kožního ventilu vypouští ven. Obvykle se objevuje na zápěstích, pod loktem, pod koleny a na stehnech. Ve staré řečtině ekzém vyjadřují slovem „vařit" a v čínské medicíně výrazem „vlhká výpusť". Podle diagnostiky tradiční čínské medicíny je v organizmu při ekzému přítomné tzv. „suché horko“, při kterém vzniká suchý, svědivý a olupující se ekzém a tzv. „vlhké horko“, při kterém vzniká mokvající ekzém s častou tvorbou puchýřků. Na kůži se otevře pomyslný ventil v podobě zánětu, pupínků, ekzémového ložiska, aby se toxiny z těla vyloučily. K řešení neodmyslitelně patří úprava stravy, užití bylin, které srovnávají vnitřní nerovnováhu. Jsou to byliny detoxikující játra (lékořice lysá, mařinka vonná, přeslička rolní, medvědice léčivá, měsíček, rozmarýn, zeměžluč) a byliny „vytahující“ horko z krve a doplňující vyživující a chladivé složky (violka rolní, ořešák, lopuch, svízel).

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF