927x127 HEAD VPRAVO

Aromaterapie a děti

  • Napsal(a) Mgr. Petra Strmisková

Umíte si vybavit vzpomínku z dětství, která by v sobě nesla určitou vůni? Nejkrásnější vůni na světě – vůni maminky? Nebo vůni domova, ve kterém jste se cítili v bezpečí, vůni knihy, ze které vám rodiče četli pohádky, vůni čistého povlečení v postýlce, do kterého jste uléhali každý den? A co vůně Vánoc a pečeného cukroví? Každý si vybaví nějakou ze svých vzpomínek. Vůně jsou silné kotvy, které dovedou být silnými léčiteli, když jsou správně použité. Esence jsou velmi vhodné k harmonizování dětského organizmu. Ale u dětí obzvlášť platí známé pořekadlo, všeho s mírou!

Péče o dítě je pro každou maminku láskyplnou aktivitou a chce pro své děťátko tu nejlepší péči s využitím nejkvalitnějších přípravků. Mezi přírodní metody ošetřování, které vznikly na základě tisíciletých zkušeností s léčivými rostlinami, patří také aromaterapie.

Kůže miminka po narození je chráněná.

Po narození se kůže novorozence adaptuje na nové prostředí a je od přírody vybavena ochrannou vrstvou pro první dny života. Po porodu se na pokožce miminka vytváří jeho jedinečná bakteriální mikroflóra, unikátní jako otisk prstu. Je to velmi důležitý imunitní proces, do kterého není vhodné zasahovat žádnými kosmetickými přípravky, ani přírodními. Miminko po koupeli v čisté vodě jen otřeme suchou plenou a po pár dnech teprve můžeme začít používat čistý mandlový nebo meruňkový rostlinný olej. Právě v těchto prvních dnech, když používáme běžnou kosmetiku s obsahem konzervantů, sulfátů a minerálních olejů, zakládáme miminku na zdravotní potíže. Dochází k narušení zdravého vývoje imunity pokožky, které se následně projeví jako ekzém nebo alergie.

Na vše je správný čas, i na začátek aromaterapie u dětí.

Éterické oleje jsou velmi koncentrované a silné. Pro aromaterapii u miminek je začínáme používat až od 9. týdne věku, ve velmi nízkých koncentracích. Výhodou používání olejů je jejich vysoká účinnost, posílení dětské imunity a snížení rizika komplikací, které jsou u častých dětských onemocnění běžné. Další výhodou je i to, že neobsahují alergenní pyly, nehrozí tedy žádné alergické reakce.

Vhodné způsoby aromaterapie pro děti

Nejčastěji používáme pro děti éterické oleje do prostoru, kde se děti nejdéle zdržují, hrají si, nebo spí. Pokud chceme využít aromalampu, musíme dbát zvýšené opatrnosti, jelikož každý otevřený oheň, i z obyčejné svíčky, je v blízkosti dítěte rizikem. Vhodnější je využít elektrické aromalampy, odpařovače nebo difuzéry. Olej můžeme nakapat i do misky s teplou vodou, odkud se bude vypařovat. Umístíme ji mimo dosah dítěte. Dobře nám poslouží i mokrá plena, na kterou nakapeme olej a položíme ji na radiátor. Jemnou a pomalou formu odpařování oleje do ovzduší nám poskytne taktéž neglazurovaná keramika, do níž se kapky oleje snadno vpijí a přirozeně se v místnosti odpařují. Pro děti můžeme připravit i masáž ředěným éterickým olejem. Před prvním použitím olej vyzkoušíme. Naneseme jej na kousek pokožky, nejlépe na stehně, počkáme 5 minut, a pokud se neobjeví začervenání pokožky nebo jiné projevy, provedeme masáž celého těla. Doteky mají pro děti veliký význam a jsou důležité. Dodávají jim pocit lásky, jistoty, bezpečí a zesilují citovou vazbu. Právě z těchto důvodů je nejvhodnější způsob aplikace éterických olejů prostřednictvím masáží. Společně s hřejivým dotykem jim předáváme i léčivé účinky vybrané vůně, která pomůže děťátko vyladit fyzicky i emočně. Namíchané oleje můžeme přidávat i do koupele.

U dětí do 3 let nepoužíváme nikdy neředěné oleje. Pro děti do 6 let ředíme masážní a tělové oleje v koncentraci 0,5%, což odpovídá 3 kapkám ve 20 ml rostlinného oleje. U starších dětí, od 6 do 12 let je koncentrace ředění 1,5%, tato koncentrace odpovídá 9 kapkám ve 20 ml rostlinného oleje. Od 12 let věku můžeme koncentraci zvednout na 2,5 – 3%, 15 kapek ve 20 ml rostlinného oleje.

Vhodné a nevhodné éterické oleje pro děti

Pro nejmenší děti jsou vhodné oleje z levandule lékařské, heřmánku římského či modrého, sladkého pomeranče nebo mandarinky. Při nachlazení, kašli nebo oslabené imunitě můžeme využít majoránku, mateřídoušku a oleje z jehličnanů, jako jsou borovice, jedle, modřín nebo smrk. Pro uvolnění dýchacích cest u novorozenců a pro klidné dýchání sáhneme po tymiánu linalolu a borovici. Nevhodnými oleji pro děti jsou skořice, máta, tymián, oregáno, zázvor, bazalka, kardamon a další jiné. Vždy při výběru zjišťujeme, od jakého věku je možné olej použít.  

Nejčastější potíže v dětském věku a vhodné oleje

Jedním z největších přínosů aromaterapie je prevence, proto se na ni spoléháme ještě dříve, než nějaké potíže vzniknou. Ale i při potížích najde vždy vhodné řešení.

Na zmírňování kojeneckých kolik vybereme směs éterických olejů z heřmánku římského, fenyklu a majoránky v mandlovém oleji, protože uvolňuje křeče a napomáhá vyprazdňování. Při potížích směsí masírujeme bříško ve směru hodinových ručiček. Při zánětech v oblasti hlavy a při bolestech a otocích při prořezávání zoubků u dětí využijeme protizánětlivého a analgetického účinku levandule a heřmánku. Nejčastější potíže u dětí jsou nachlazení, kašel a zahlenění, při jejich řešení jsou éterické oleje vítanými pomocníky. Dýchací cesty uvolňují eukalyptus, jedle, niaouli, zahlenění zmírňují borovice, citron, modřín. Silné protivirové účinky má ravintsara a antibakteriálně působí tea tree nebo manuka. K ošetření okolí nosu po rýmě využíváme šípkový rostlinný olej, aby nevznikly bolestivé odřeniny. Na dětský kašel nejlépe smícháme ravintsaru, borovici, kadidlo, tymián linalolový a eukalyptus v sezamovém oleji a vtíráme do pokožky na hrudníku, zad a chodidel alespoň dvakrát denně. Směs pomáhá i při zahlenění a úporném kašli. Při neklidu na uklidnění miminka využijeme olej levandule a mandarinky.

Přírodní péče o dětskou pokožku

Ideální pro mytí pokožky u dětí je pouze voda nebo hydrofilní mycí oleje, které s vodou vytvoří jemnou emulzi. Ta umyje nečistoty rozpustné ve vodě i v tucích a zároveň pokožku dlouhodobě chrání a hydratuje. Do něj můžeme přidat i jakoukoliv směs olejů. S levandulí bude mít mytí zklidňující účinky, s mandarinkou přirozeně zharmonizuje dětské emoce, mateřídouška pomůže přetaženým a unaveným dětem a koupel z olejů jehličnanů pomůže při nachlazení.

O dětskou pokožku zvýšeně pečujeme v oblasti pod plenkami. Klasické vlhčené ubrousky díky svému složení přispívají k podráždění pokožky, narušují přirozený ochranný film pokožky. Ideální je nahrazení za květovou levandulovou nebo heřmánkovou vodu, kterou nastříkáme přímo na pokožku, nebo nečistotu setřeme pomocí kapesníku s květovou vodou. Květové vody pomáhají udržet správné pH pokožky a jsou přirozeně antimikrobiální. Po očištění nečistot použijeme ochranné prostředky – směsi éterických olejů levandule a heřmánku v avokádovém oleji, díky němuž dojde ke zklidnění podrážděné pokožky. Ochranu proti opruzeninám zajistí bambucké máslo. S léčbou vzniklých opruzenin pomůže např. měsíčková mast.

Tip na dětský protizánětlivý olej pro děti do 6 let od aromaterapeutky Adély Zrubecké: Do 20 ml mandlového nebo meruňkového oleje přidáme 1 kapku levandule lékařské, 1 kapku heřmánku římského, 1 kapku tea tree. Směs vtíráme do postižených míst několikrát denně.

Více z této kategorie: « Styl a strava zralé ženy

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF