927x127 HEAD VPRAVO

Zánět prsu

Mastitida neboli zánět prsu nejčastěji postihne ženu ve 2-3 týdnu kojení. Jedná se o relativně časté onemocnění, podle odhadu postihuje až 33 % kojících žen. Jako příčina vzniku zánětu se udává ucpání mlékovodů a nadprodukce mléka spolu s bakterií. Mléko ze zánětem postiženého prsu může být bohatší na soli, což kojenému dítěti nevadí, protože se na slanější mléko bez problémů adaptuje. Kromě těžkých mastitid není nutné kojence od mléka odstavovat. Pravidelné kojení naopak může odstranit překážku v mlékovodu. Prvním příznakem, kterého si žena všímá, je silná bolestivost prsu. Kůže prsu může být zarudlá, oteklá, teplejší oproti okolí. Později může žena dostat horečku a příznaky podobné chřipce : únava, bolesti hlavy apod. Někdy se příznaky objeví všechny najednou a velmi nečekaně. Častá je také situace, kdy se hnis, který vzniká při zánětu, ohraničí, a vytváří se absces.

Léčba zánětu prsní žlázy: První krok spočívá v co nejlepším vyprazdňovaní mateřského mléka pravidelným kojením. Během kojení se může prs masírovat a přikrýt teplým obkladem. 

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Jako příčina vzniku zánětu se udává ucpání mlékovodů a nadprodukce mléka spolu s bakterií. Onemocnění vyvolává často bakterie Staphylococcus aureus. Dalšími bakteriemi jsou např. streptokoky.

  • dodatek názvu: Puerperální mastitida
  • jiný název: mastitida, zánět mléčné žlázy,
  • skloňovaný název: mastitidou
  • související produkty: ;;960 ;;961 ;;940 ;;929 ;;969 ;;965
  • Skloňování 2: mastitidu
  • Id hlavního postiženého orgánu: 1149

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF