927x127 HEAD VPRAVO

Které potraviny vás podle TČM prohřejí a které naopak ochladí? 1. část

  • Napsal(a) František Novotný
Stravování podle tradiční čínské medicíny vás zharmonizuje a dodá vašemu tělu energii.
Vyvážená strava by našemu tělu měla dodat nejen bílkoviny, tuky, sacharidy, ale i přispět k psychické pohodě, vitalitě a nárůstu životní energie. Jsou jogurty a citrusy v zimním období vhodné? Sedíte celý den v kanceláři a dopřejete si jen zeleninový salát?

Pojďme pohlédnout na stravování okem Tradiční čínské medicíny. Ta potraviny dělí podle toho, jak působí na náš organizmus:

Horké potraviny nás chrání před chladem a mají silný zahřívající účinek, čímž posilují jang, proto jsou vhodné zejména ve studeném ročním období.
Patří mezi ně: skopové maso, česnek, pepř, muškát, chilli, sušený zázvor, nové koření, kajenský pepř, plísňový sýr, vysokoprocentní alkohol, svařené víno, grilovaná masa a yogi čaj.
Pokud máte pocit začínající rýmy či nachlazení svařte si víno, uvařte grog nebo ohřejte mléko se slivovicí a medem. Takový nápoj před spaním dokáže divy. Ideální je předejít již prvním příznakům a vypít takový nápoj ihned po promoknutí, prochlazení, promrznutí.

Teplé potraviny pomáhají zvýšit naši aktivitu.
Patří mezi ně: cibule, pórek, křen, pažitka, čerstvý zázvor, káva, červené víno, ovčí a kozí sýr, kakao, skořice, hřebíček, medovina, portské víno, rýžové víno (saké), majoránka, oregano, tymián, rozmarýn.
Jsou vhodné pro lidi, kteří trpí nižším krevním tlakem, nebo jsou konstitučně chladné povahy a zastoupení teplých potravin v jídelníčku by mělo být zvýšeno při chladném počasí a ve studeném ročním období. Velice vhodné jsou zeleninové polévky anebo dlouho vařené vývary z mas. Polévky jsou totiž lehce stravitelné a obzvláště vhodné v dopoledních hodinách. Jsou vynikajícím prostředkem pro odstranění vnitřního chladu.
Teplé potraviny by měly do jídelníčku zařadit především ženy, neboť mají méně čchi a tepla než muži. Bohužel opak bývá často pravdou – ženy konzumují častěji zchlazující potraviny.
Pozor!!! – přemíra teplých potravin (masa, ostrých koření, červeného vína) vede k vnitřnímu napětí, hyperaktivitě, neklidu, prudké emocionalitě a podrážděnosti, tj. k přebytku jangu.

Neutrální potraviny nám dodávají čchi a harmonizují činnost orgánů, a to především ty, jež mají sladkou či jemnou chuť: obilí, zelenina, hovězí maso, luštěniny. Nedostatek čchi nebo šťáv lze dlouhodobě odstranit konzumací vařeného obilí.
Převážná část našich pokrmů by se měla právě skládat z neutrálních potravin.
Zdravý člověk se může stravovat jednoduchými pokrmy zahrnujícími vařené obilí, zeleninu, luštěniny s občasným doplněním o maso, ryby, vejce, aniž by se v těle objevil nedostatek. V obilí je obsažena většina látek potřebných pro tělo.
Obilí je vyvážené, neutrální – představuje zlatý střed – posiluje jinový a jangový kořen a vytváří čchi a šťávy.
Vařené obilí organismus tráví pomalu bez velké námahy a člověk nemá většinou několik hodin hlad, kromě toho nemá chuť na sladké či kávu. Při nadváze a velké chuti na sladké teplá snídaně či svačina (polévka, vařené obilné vločky, jáhly, bulgur, polenta, kuskus, pšenice, připravené na sladko s ovocem a ořechy nebo na slano se zeleninou, bylinkami, máslem, tuňákem či vajíčkem) způsobí hotové divy.
Maso (především hovězí) patří k neutrálním potravinám a je zdrojem vitality, neboť vytváří čchi a krev. Jeho nedostatek v jídelníčku může vést k nesoustředěnosti, únavě, pocitům chladu aj. Vepřové maso navíc vyživuje ještě jin.
Pro lidi trpící únavou či chladem jsou pokrmy s masem velice vhodné.
Prudce opečené maso vede k přebytku jangu a k toxickým usazeninám, což může vést ke vzniku rakoviny nebo srdečního infarktu a přispívá k překyselení organismu. Pro zabránění usazování toxických zbytků je třeba masitá jídla konzumovat v kombinaci se zeleninou a čerstvým zázvorem.

Osvěžující potraviny nám napomáhají k tvorbě krve.
Při nedostatku šťáv a krevní nedostatečnosti je v prvé řadě důležité vytvořit pomocí neutrálních a teplých potravin čchi a pomocí osvěžujících potravin šťávy.
Mezi osvěžující potraviny patří většina druhů zeleniny a ovoce a některé saláty (vše zelené). Měli bychom je konzumovat hlavně na jaře a v létě. Na podzim a hlavně v zimě dáváme přednost zahřívajícím pokrmům.
Syrová strava by měla tvořit jen malý podíl obědů a večeří.
Z důvodu přemíry konzumace jižního ovoce, syrové stravy, mléčných výrobků, denaturovaných potravin, sladkostí a fastfoodu, trpí mnoho lidí (obzvláště ženy) nedostatkem čchi středního zářiče, který zodpovídá za získávání postnatální čchi a za náš metabolismus. Většina vitálních látek ve stravě tak nemůže být zhodnocena a je naopak vyloučena. U lidí, zvláště těch, kteří většinu času sedí a vykonávají duševní práci, vedou větší dávky syrové stravy k nedostatku čchi, vnitřnímu chladu, snížení imunity, problémům s trávením, skleslosti, depresím a ztrátě libida.
Omezené dávky syrové stravy jsou vhodné u lidí s přebytkem jangu - temperamentní, hyperaktivní sportovci.

Studené potraviny nás chrání před horkem.
V letním horkém období je vhodné zařadit do jídelníčku více studených (zchlazujících) potravin.
V našem bioklimatickém pásmu není vhodná přemíra chladných potravin jak je zvykem (konzumace přemíry salátů, syrové stravy, ovoce, zmrzliny, ovocných šťáv a ledových nápojů), neboť vede k vyčerpání jangu ledvin a vnitřnímu chladu, což velice oslabí střední zářič a následně vyvolá celou řadu problémů (krevní nedostatečnost, metabolické poruchy, trávicí potíže a jiné).
Pro letní horké období na osvěžení organismu jsou vhodné nápoje, jež mají zchlazující účinek: mátový čaj, horká voda s medem a citrónem, šťáva z červených hroznů s horkou vodou, zelený čaj, bezinková šťáva.

 

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF