927x127 HEAD VPRAVO

Které potraviny podle TČM posilují jang a které jin? Které vás prohřejí a které naopak ochladí? 2. část

  • Napsal(a) František Novotný

Trápí – li vás chutě na sladké, nenasytný hlad, výkyvy nálad nebo nadváha, zkuste upravit jídelníček podle zásad tradiční čínské medicíny.

 

 

Ideálně by měl jídelníček obsahovat 70% obilí, 15% vařené zeleniny, 5% syrové stravy, 5% masa, nebo ryb, 5% mléčných výrobků. Pokud se budete takto stravovat, budete mít nadprůměrnou látkovou výměnu, zdraví a vnitřní klid. Svému organizmu naslouchejte a využívejte rozmanitosti potravin a metod přípravy. Zároveň vyhovte svým chuťovým požadavkům.
Dostane-li tělo to, co skutečně potřebuje, nenasytný hlad a silné nutkání na sladké a kávu ustoupí.
Důraz na zlatý střed je zárukou, že se organismus, během kratší či delší doby zharmonizuje zcela sám.

Jak posílit jangovou energii a podpořit prohřívací účinky jídla podle tradiční čínské medicíny?

Grilování – dodává nejvíce horka potravě. Zejména maso dosahuje silně hřejivého účinku – což může v žaludeční oblasti způsobit přebytek jangu a možnost vzniku rakoviny žaludku.
Uzení – má menší zahřívající účinky. Problém je v tom, že uzené potraviny jsou většinou přesolené.
Prudké opékání masa – má podobné účinky jako grilování.
Jemné pomalé opékání v tuku – při mírných teplotách vyrovnává zachlazující účinky zeleniny (čínské zelí, mangold, rajčata, papriky). Používat kvalitní rostlinné oleje, máslo – nejlépe přepuštěné. Živočišné tuky vylučují při smažení jedovaté látky a blokují zažívání, především žlučník.
Pečení v troubě – ideální způsob jak vyrovnat chladící účinky zeleniny a ovoce a zlepšit jejich stravitelnost. Jablkový koláč, rajčata zapečená s mozarellou, dušená rajčata (pravá rajská omáčka, ne protlak či kečup) se starají o tělesné šťávy.
Dlouhé vaření polévek – je jemný účinný prostředek jak dodat tělu živiny a posílit kvalitu jangu. Pokud potřebujete zahnat vnitřní chlad, nebo zvýšit čchi jsou ideální masové, nebo zeleninové vývary. Po dlouhé nemoci či porodu silný vývar z kostí vařený 10–15 hodin.
Eintopfy (masové či bezmasé) – hlavně v zimě jako výtečný zdroj tepla a čchi. Čím delší vaření, tím větší účinek jangu.
Pozor!!! – u vegetariánských eintopfů dlouhé vaření není vhodné z důvodu ztráty vitamínů. Zahřívajícího účinku lze dosáhnout přidáním bylinek, nebo koření.
Kořením – docílíme posílení energie (Pepř, chilli a kari jsou horké; paprika, muškát, hřebíček, koriandr, kmín a všechny sušené bylinky jsou teplé, stejně tak i čerstvá bazalka, pažitka, oregano, tymián a rozmarýn). Všechny tyto přísady zahřívají zažívací ústrojí, napomáhají rozmělňování potravy a lepší využití postnatální čchi. Jsou ideální hlavně v zimě. Luštěniny, zelí a jiné je výborné vařit se zahřívajícím kořením (jalovec, kmín, hřebíček a bobkový list). Ovoce (kompoty) vaření se skořicí, hřebíčkem a oslazené ovocnou šťávou či medem jsou ideální i pro děti.
Čerstvý zázvor – lze použít celoročně. Ideální k masům. Zázvor a jiná indická koření používejte tak, že je vhoďte do rozpáleného oleje a teprve potom přihoďte další ingredience. Tak docílíte té správné chuti.
Alkohol – je chutný způsob navýšení kvality jangu u pokrmů. Vaření s alkoholem způsobuje stoupání čchi v těle nahoru, čehož potřebujeme dosáhnout v případě, když střední zářič (játra-slezina), nebo horní zářič (srdce-plíce) trpí nedostatkem čchi (zažívací potíže, slabá stolice, sklíčenost, smutek, frustrace, rezignace, časté nachlazení, nízký tlak)

Jak posílit jinovou energii a podpořit ochlazující účinky jídla podle tradiční čínské medicíny?

Blanšírování – ovoce a zelenina si ponechávají své osvěžující vlastnosti. Díky krátkému zahřátí jsou však mnohem lépe stravitelné. Při této metodě se ale používá zbytečně moc vody, která se nakonec i s živinami v ní obsaženými vyhodí.
Krátké povaření v trošce vody – je mnohem lepší způsob. Zelenina se musí nakrájet na drobno – tak bude ke změknutí stačit jen pár minut. Tím uchováme plné aroma a téměř všechny vitamíny – ideální pro přípravu ranních pokrmů. Vhodná je zejména karotka, která se dá kombinovat se všemi druhy zeleniny. Ovoce můžeme krátce podusit a pak obohatit skořicí, koriandrem, vanilkou a oříšky. Lze přidat trochu másla, nebo oleje.
Vaření se studeným ovocem (kiwi) – zjemňuje pokrmy z krájeného drůbežího masa, a pokud použijeme zahřívací koření, působí i jako regulátor. Ke konci vaření jen stačí poklást na jídlo plátky nakrájeného ovoce a ihned podávat.
Sušené mořské řasy (hijki, nebo wakame) se nechávají několik minut povařit v polévce, nebo ajntopfu. Pokud je přidáváme do pokrmů, které se vaří jen chvíli, musíme nechat řasy půl hodiny namočeny ve vodě a pak je teprve přidáváme do pokrmů. Užíváním dvou lžic hijki, nebo 20cm kousku wakame 2krát – 3krát týdně můžeme zásobit své tělo spoustou minerálů, a navíc je chránit před nedostatkem jinu. Zvláště v přechodu, kdy v těle ženy rapidně klesá jin, jsou řasy velmi užitečné, neboť potlačují návaly horka a noční pocení. Pravidelná konzumace řas navíc chrání tělo před vznikem osteoporózy.

POZOR!!! Propagované heslo – nejlepší profylaxe osteoporózy je konzumace mléčných výrobků – je obrovský omyl. Naopak zvýšená spotřeba sýra, mléka a kysaných výrobků dokonce vznik osteoporózy podporuje (v Číně, kde se mléčné výrobky vůbec nekonzumují, se osteoporóza po přechodu nevyskytuje).

Kdo nechce vařit jídlo s řasami, může si z nich připravit alespoň čaj. Jednu lžíci Hiiki nebo 15 cm Wakame přelijeme trochou vřící vody. Počkáme, až řasy zcela změknou a dolijeme ještě vodou. Nakonec vypijeme vodu a řasy sníme. Při výše jmenovaných obtížích pijeme tento čaj 3x či 4x týdně, odpoledne či večer.

Ovocné šťávy – jako šťáva z červených hroznů, která napomáhá tvorbě krve, se hodí k salátům nebo sladkým obilným jídlům. Vařené vločky, krupice či jáhly můžeme zjemnit ovocnou šťávou, čímž podpoříme jinový účinek. Tyto šťávy není vhodné vařit, protože jsou potom velmi kyselé. Ovocné šťávy jsou stravitelnější, pokud jsou zředěny horkou vodou. Jin výtečně posílí například jablečná šťáva

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF