927x127 HEAD VPRAVO

Pankreatitida - zánět slinivky břišní

Akutní zánět slinivky břišní je náhle vzniklý stav, který řadíme mezi náhlé příhody břišní s velkými komplikacemi nebo až smrtí. Slinivka břišní je důležitým orgánem, který vytváří a do krve vypouští velmi významné hormony, jako např. inzulin a trávicí enzymy (amyláza, lipáza, trypsin, chymotrypsin), které umožňují ve střevě trávit tuky, bílkoviny i cukry. 

Projevy akutního zánětu jsou velmi dramatické. Vzniká krutá prudká bolest břicha v nadbřišku (epigastriu) šířící se v úrovni pasu až do boků. Bolest se může zhoršit po jídle. Většinou trvá několik dní. Břišní stěna ztuhne, člověk cítí nevolnost a nechybí ani zvracení. Bolest způsobí zástavu střevní peristatiky a vznikne neurogenní paralytický ileus nebo dokonce těžký šokový stav (únik tekutiny mimo cévy, snížení krevního tlaku, zrychlená srdeční činnost, zrychlené dýchání, zblednutí, zástava odtoku moči, porucha vědomí), který vyústí až smrtí.

Mohou nastat velmi vážné komplikace jako jsou nekrózy ve slinivce, bakteriální těžká infekce nebo chronický zánět slinivky břišní.

Chronický zánět slinivky břišní neohrožuje na životě svým rychlým průběhem jako akutní pankreatitida. 

Projeví se bolestmi břicha a trávicími potížemi obvykle krátce po jídle. Bolesti jsou nepříjemné a mohou vyvolat obavy při příjmu stravy, proto nemocný hubne, může trpět průjmy. Stolice bývá objemnější, zažloutlá, mastná a páchnoucí, protože obsahuje nadbytek nestrávených tuků. Hůře se vstřebávají živiny, vzniká podvýživa. Při pokročilém stadiu nemoci slinivka břišní přestává vytvářet inzulin, proto vzniká cukrovka.

Dlouhodobá pankreatitida velmi zvyšuje riziko vzniku rakoviny slinivky břišní. 

Příčiny z pohledu klasické medicíny:

Žlučové kameny bývají nejčastější příčinou. Kámen ze žlučníku může přejít do žlučovodu, kde ucpe společný vývod žlučovodu a slinivky břišní. Žluč a trávicí šťáva ze slinivky se nahromadí před kamenem, vrací se zpět do slinivky a začne ji trávit. Slinivka vlastně začíná trávit sama sebe a tím vznikne zánět.

• Konzumace velkého množství alkoholu nárazově způsobuje zánět slinivky a to zejména u alkoholiků, kteří mají slinivku již alkoholem dlouhodobě poškozenou. Množství alkoholu je u každého člověka jiné.

• Po poranění slinivky při úrazu břicha tupými nárazy začne slinivka reagovat zánětlivým procesem, např. nárazem na řídítka na kole apod.

• Vysoká hladina tuků nebo vápníku v krvi může vést k zánětlivým reakcím slinivky.

• Řada léčiv bývá příčinou zánětu, protože léky dokáží podráždit slinivku, např. kortikoidy.

Virus příušnic také může napadnout kromě slinných žláz i slinivku břišní.

Žaludeční vřed, který je dlouhodobě neléčený, může prorůst až do slinivky břišní a způsobit akutní zánětlivý stav.

• Vyšetřovací endoskopická metoda žlučových cest a slinivky ERCP může kontrastní látkou podráždit slinivku a způsobit její akutní zánět.

 

Nejčastější příčinou chronické pankreatitidy:

Chronický alkoholismus způsobuje poškození buněk slinivky břišní a ty odumírají a nahrazují se vazivem.

Cystická fibróza způsobuje pokles funkcí slinivky.

Autoimunitní nemoci. Vzácnější formy jsou způsobené dědičným onemocněním jako je autoimunitní pankreatitida. 

  • latinsky: pankreatitis
  • jiný název: pankreatitida, akutní zánět slinivky břišní, chronický zánět slinivky břišní, akutní pankreatitida, chronická pankreatitida
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Tradiční čínská medicína uvádí, že je slezina a slinivka jedním orgánem, proto o ní pojednává pod názvem slezina. Oslabená slezina a narušená funkce slinivky břišní a žaludku ukazují, že je naše energie zaměřena ven, na starosti a problémy druhých, přitom je velmi zanedbávána péče o sebe samé. Nebo může dojít k opačné situaci, kdy se zabýváme sami sebou a ztrácíme širší pohled na život. Slinivka je orgánem lásky a ukazuje, jak jsme schopni lásku přijímat i dávat.

     

    Pokud jsou játra zablokována emocemi, jejich přetlak směřuje na slezinu a narušuje jejich funkci, živiny se nerozptýlí po těle, odpadní látky nejsou řádně vyloučeny z těla ven, dochází k průjmům a úbytku váhy. Stagnující strava se mění na horkost, která se zauzlí s vlhkostí z oslavené sleziny a vznikne zánět.

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1123

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF