927x127 HEAD VPRAVO

Slinivka břišní

Slinivka břišní je žláza s vnitřní (endokrinní) a zevní (exokrinní) sekrecí, uložená za žaludkem u zadní stěny dutiny břišní. Skládá se ze tří částí: hlavy, těla a ocasu.
Její délka je kolem 20 cm. Hlava je uložena v ohybu dvanáctníku, kam také ústí na papille Vateri pankreatický vývod – ductus pankreatikus.

Endokrinní funkce – slinivka vylučuje z Langerhansenových ostrůvků hormon inzulin a glukagon, které regulují hladinu glukózy v krvi.
Exokrinní funkce – vylučování pankreatické šťávy – bezbarvé tekutiny, která se skládá z vody, trypsinu pro snadnější štěpení bílkovin, alfa amylázy pro štěpení cukrů, lipázy na štěpení tuků.
Pankreatická šťáva také vylučuje bikarbonát sodný, který neutralizuje kyselé prostředí v duodenu.

Sekrece pankreatické šťávy je řízena nervově a zejména vlivem chemických látek, jejichž tvorba je zahájena podrážděním sliznice kyselým žaludečním obsahem. Kyselý obsah stimuluje tvorbu enzymu sekretinu, který zevní cestou podporuje tvorbu a sekreci pankreatických šťáv do duodena.

Při autoimunitním onemocnění diabetes 1. typu dochází k likvidaci Langerhansenových ostrůvků a vymizení produkce inzulínu. Nemoný je odkázán na trvalé dodávání inzulinu z vnějšku.

Při diabetu 2. typu dochází k rezistenci na inzulin, časný průběh nemoci lze zvrátit režimovými opatřeními - dietou, pohybem.

  • latinsky: pankreas
  • skloňovaný název: slinivkou
  • skloňovaný název 2: slinivku
  • produkty: 938,940,958,955,935

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF