927x127 HEAD VPRAVO

Migréna

Migréna je chronické onemocnění s opakovanými středně těžkými až silnými bolestmi hlavy, obvykle na jedné polovině lebky. Kromě hlavy zasáhne záchvat migrény celý organismus. Doprovází ji řada příznaků souvisejících s nervovou soustavou, která není člověkem ovládaná. Touto civilizační nemocí trpí mnohem častěji ženy než muži. Migréna neohrožuje na životě, ale je velmi nepříjemná a omezující. Bolest je záchvatovitá, stupňuje se během 1-2 hodin do velké intenzity a většinou je pak doprovázena nevolností a zvracením. Může se projevovat dalšími symptomy jako zvýšená citlivost na světlo (fotofobie), zvýšená citlivost na zvuk (fonofobie) nebo zvýšená citlivost na pachy. Bolest se obvykle ještě zhoršuje při fyzické aktivitě. Určitá část osob trpících migrénou vnímá auru.

Jsou popisovány čtyři možné fáze migrény, nemusí vždy dojít nezbytně ke všem:

• Počáteční fáze varovných symptomů (prodromů), které se objevují hodiny či dny před nástupem bolesti. Nejčastěji to bývá změna nálady, podrážděnost, deprese nebo euforie, vyčerpanost, ztuhlost krčních svalů, citlivost na pachy či zvuk. Tyto příznaky se mohou objevovat u migrény s aurou i bez ní.

• Fáze aury, jde o přechodnou zrakovou, senzorickou, jazykovou či motorickou poruchu signalizující brzký nástup bolestí hlavy. Aura přichází postupně a trvá méně než 60 minut. Nejběžnější jsou vizuální efekty, druhou nejčastější formou je senzorická aura.

• Fáze bolesti jedné strany hlavy, ale může přejít i na druhou polovinu. Oboustranná bolest je běžná u migrény bez aury.

• Konečná fáze s následnými projevy (postdrom) může přetrvávat i několik dnů. Setkáváme se s pocitem snížené schopnosti přemýšlet, únavy, změny nálad, slabosti.
Migrénu tedy můžeme rozdělit na migrénu bez aury a migrénu s aurou.

Jde o onemocnění, které má celou řadu příčin. Podle čínské medicíny mohou souviset se zátěží ledvin (hlava bolí vzadu na temeni), se zátěží žlučníku (bolest po stranách hlavy) a se zátěží jater (bolesti lokalizované za očima). Jinak může jít o dráždění mozkových plen - zejména ložisky borelie, toxoplazmy, zátěží očkováním, viry klíšťové encefalitidy a jinými mikroorganismy. Značnou roli hraje také stres. Takže zde můžeme využít preparáty Diocel, Detoxin, Astomin, Levamin, Venisfér. Velmi dobré zkušenosti jsou s čajem Aloisie trojlistá, který vychází dobře u všech typů bolestí hlavy. Pokud se bolest akutně ozve, můžeme zkusit Sagradin čajovou nebo polévkovou lžíci. Má velmi dobré analgetické účinky. Detoxikace organismu při bolestech hlavy je dlouhodobá záležitost, vyžaduje značnou trpělivost.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Základní příčina vzniku migrény není dosud přesně známá.
Souvisí s genetickými faktory, je spojována s mnohými psychologickými nemocemi, jako např. depresí, úzkostí. Velký vliv má též spoustu spouštěcích faktorů.

Spouštěcí faktory jsou:

hormonální změny v organismu – období menstruace, těhotenství, perorální antikoncepce, menopauza. Migréna se obvykle neobjevuje během druhého a třetího trimestru a také po menopauze.

• potravinové – čokoláda, alkohol, glutamát sodný apod. Je vhodné dodržovat správnou životosprávu, vyvarovat se dráždivých látek, kouření. Migréně může přispět i nedostatek tekutin.

• stres, spánek a psychika – velké stresové vypětí (fyzické, psychické i pracovní), nedostatek nebo i nadbytek spánku, silné projevy emocí, radost, hněv, smutek, úzkost

• změny prostředí, náhlé změny počasí, tlaku.

• léky mohou zhoršovat migrény, jsou to např. antikoncepce, látky roztahující cévy.

  • latinsky: hemikrania
  • jiný název: bolest hlavy, hemikranie
  • skloňovaný název: migrénou
  • související produkty: ;;933 ;;931 ;;935 ;;937 ;;932 ;;964 bolest hlavy;859;932 bolest hlavy;859;964
  • Skloňování 2: migrénu
  • Id hlavního postiženého orgánu: 853

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF