927x127 HEAD VPRAVO

Sedmikráska obecná

Lidově také chudobka, je vytrvalá léčivá rostlina z čeledi hvězdicovitých. Můžeme ji nalézt po celé Evropě až po Kavzkaz.

Obsahové látky: triterpenoidní saponiny (více jak 14), perennisaponiny A až F, třísloviny, hořčiny, silice, slizy, minerály, pryskyřice, sliz, organické kyseliny, jablečnou, šťavelovou, octovou, kyselinu oleanolová a její deriváty, polyacetyleny, fenoly, flavonoidy, apigenin-7-O-glukopyranosid, flavonoidní glykosidy, polysacharid inulin, minerály ve 100g draslík 600mg, fosfor 88m, hořčík 33 mg, vápník 190, železo, 2,7mg, vitamín A 160 mg a další účinné látky. Byla zařazena mezi tzv. rostliny budoucnosti, ale pojďme ji využít již teď.

  

 Účinky: Antibakteriální, antimykotické, protizánětlivé, adstrigentní, antioxidační, protirakovinné, neuroprotektivní, analgetické, protikřečové, vazotonické, protirakovinné, antiproliferační, diuretické, antiartritické, antimenoragické – snižuje silné menstruační krvácení, antitusikum – proti kašli, čístí játra a ledviny a mírní záněty očí. Antibakterialní - polyacetyleny sedmikrásky mají antibakteriální účinek na gram pozitivní a na gram negativní bakterie.

Antimykotické
Triterpenoidní glykosidy a glykosidy kyseliny glykolové inhibují růst lidských kvasinek (Candida a druhů Cryptococcus).

Antivirové
V listech byla nalezena látka s potencionálním účinkem na virus HIV. Snižuje horečku.

Ledviny a močový systém
Vvýzkumy prokázaly účinek při glomerulonefritidě (zánětu ledvinových klubíček).

Dýchací systém
Při astmatu uvolňuje křeče a podporuje vykašlávání. Mírní dýchací obtíže.

Pokožka
Triterpenoidní saponiny podporují syntézu kolagenu v kožních buňkách - fibroblastech. Sedmikráska hojí modřiny a rány bez tvorby jizev. Na pokožku působí hojivě a regeneračně. Působí proti alergiím, ekzémům a akné.

Onkologie
Deriváty kyseliny oleanolové mají protirakovinné účinky. Působí proti rakovině prsu.

Cévní systém, krev
Používá se při léčbě bércových vředů. Má slabý hemolytický efekt, proto by se neměli užívat velké dávky. Zde je použita s jinými bylinami, které mají antihemolytické efekt a jsou zde využívány zejména její účinky proti obezitě. Čistí krev. Používá se při těžkém menstruačním krvácení a modřinách.

Nervový systém, bolest
Inhibuje enzym acetylcholinesterázu a proto má neuroprotektivní účinky, které se dají využít při neurodegenerativních onemocněních, jako je Alzheimer. Mírní křeče a používá se při revmatických, menstruačních bolestech a migrénách.

Obezita a zažívací systém
Snižuje lipidy, triglyceridy a působí proti obezitě.

 

  • latinsky: Bellis perennis
  • Skloňovaný název: semikrásku obecnou
  • produkty: 956,

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF