927x127 HEAD VPRAVO

Vybrané byliny vám vyhladí vrásky

  • Napsal(a) Vladimír Ďurina

Na bylinné čaje a nejrůznější tablety a kapsle jsme si již zvykli. Využívat znalosti tradiční přírodní medicíny, resp. přímo bylinkářství, v kosmetice stále považujeme za něco neokoukaného. Přitom právě řada bylin je pro použití v kosmetických krémech velmi vhodná. Jelikož jsem mnohé mohl sám testovat a v různých krémech vyzkoušet, budu se tentokrát věnovat bylinám, které mohou být i v kosmetických krémech velmi dobře použitelné. Vynecháme notoricky známé, jako třeba aloe vera, kaštan či arniku, a budeme se věnovat některým možná překvapivějším kandidátům na kosmetické využití.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Obsahuje organické kyseliny – salicylovou, flavonoidy, saponin. Má velmi pozitivní účinky na pokožku, cévní systém a působí spasmolyticky. Vyhlášení léčitelé jej používají při kožních plísních, bércových vředech, výronech, zánětech žil, nehtových lůžek, tvrdnutí prsních žláz, onemocněních jater, slinivky, gynekologických a onkologických onemocněních, vyrážkách, hemoroidech, bolestech a k regeneraci přetažených svalů.

Václavka žlutoprstenná (Armillaria melea)
Obsahuje organické kyseliny a další dátky, které mají protinádorové a imunostimulačni účinky, gastrodin, fenolické látky s antimykotickým a antibakteriálním účinkem. Dále obsahuje flavonoidy se silnou antioxidační aktivitou srovnatelnou s vitaminem C a E. Antioxidanty zpomalují stárnutí pokožky. Výtažek má vliv i na vázání (chelataci) železných iontů. Nevázané též podporují vznik volných radikálů, poškozování buněk a jejich rychlejší stárnutí. Používá se při vysokém tlaku, nedostatečném průtoku krve mozkem, Meniérově syndromu, závratích, vysoké hladině cholesterolu, hepatitidě, TBC, bolestech, migrénách, zánětech, nespavosti, neurastenii, epilepsii a má neuroprotektivní efekt – ochraňuje nervy.

Černucha setá (Nigella sativa)
Má antibiotické, protirakovinné, antiastmatické, antiparazitické účinky. Antibakteriální účinek černuchy byl potvrzen na zlatého stafylokoka, Candida albicans, Klebsiella pneumoniae, Acenitobacter baumanii, Shigella, Vibrio cholerae, E. coli a K. pneumoniae.

Kigelia africana
Má antibakteriální, protiplísňové, antioxidační a protizánětlivé účinky. Zpomaluje stárnutí pleti a výtažky se používají na kožní vředy a proti molusce. Moluska (molluscum contagiosum) jsou infekční onemocnění kůže vyvolaná virem (poxvirus). Velikost je v průměru 2–5 mm, ojedinělá moluska mohou dosahovat velikosti až 1,5–2 cm. Vyskytují se ve skupinách, především kolem genitálií a břicha, v podstatě se však mohou vyskytnout kdekoliv na kůži i osamoceně. Na léčbu se používá tekutý dusík a lokální nanášení cytostatik. Velmi zajímavý účinek mají výtažky z kigelie na prsy žen, které se o něco výše zvednou, tento účinek ověřily mnohé klinické studie. Kigelie zlepšuje elasticitu a hydrataci kůže. Ochraňuje vlákna kolagenu a elastinu a zvyšuje tonus pokožky, prsy jsou o poznání plnější.

Pupečník asijský (Hydrocotille asiatica)
Významně pomáhá při celulitidě, diabetu a sklerodermii tím, že podporuje periferní prokrvení. Brání tvorbě jizev. Francouzský biochemik Jules Lepine objevil v rostlině alkaloid, který nazval vitaminem X, jenž působí „omládnutí" nervů mozkových buněk a žláz s vnitřní sekrecí.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Obsahuje flavonoidy, silici, hypericiny, flavonový glykosid hyperosid, barviva a třísloviny. Z květů se uvolňuje červené barvivo (krev svatého Jana), pro její hojivé zázračné účinky se jí říkalo bylina svatého Jana. Má silné antibakteriální a antivirové účinky, hojí pokožku spálenou sluncem, těžce se hojící rány, je účinná při nervových poruchách, nespavosti, migrénách, depresích, žaludečních vředech, plynatosti, poruchách jater a žlučníku, zánětech žil, hemoroidech, bércových vředech, působí protizánětlivě, regeneruje tkáně a působí sedativně.

Daemonorops draco
Temně rudá pryskyřice dračí palmy z ostrova Sumatra. Obsahuje látky stimulující krevní oběh, podporuje regeneraci tkání, pomáhá při hojení zlomenin a výronů. Je to významná pryskyřice magických rituálů používaná při exorcismu a jako ochrana proti zlým duchům a negativním energiím.

Myrhovník abescínský (Commiphora abyssinica – Burseraceae)
Myrha má účinky protizánětlivé, protiplísňové, antibakteriální, protikřečové, expektorační, antiseptické a stimulační. Obsahuje látky podobné lidským estrogenním hormonům. Ve starém Egyptě se používala k mumifikování a jako substance dlouhověkosti. Eliminuje množení různých druhů plísní a příznivě ovlivňuje hormonální systém. Zmenšuje otoky, tiší bolest, zejména u menstruací, a rozpouští sraženou krev. Urychluje hojení chronických nehojících se boláků a hemoroidů. Využívá se při různých kožních potížích a zánětlivých procesech. V Arabských emirátech, v oblasti Bahrajnu, se používá jako dětská mast na různé opruzeniny a potíže s dětskou pokožkou. Brání ucpávání cév.

Gasrodia elata
Orchidej, která parazituje na houbě václavce žlutoprstenné. Obsahuje zejména gastrodin, vannillyl alcohol, vanilin, alkaloidy a vitamin A. Snižuje hladinu LDL cholesterolu a brání ucpávání cév. Používá se především při epilepsii, srdečně-cévních poruchách, mozkové mrtvici, arytmii, bušení srdce, Meniérově syndromu, hučení v uších, závratích, bolestech, neuralgii, tetanii, spasmech, neurastenii, nespavosti, křečích a migrénách.

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)
Obsahuje alkaloid peregrinin, třísloviny, živice, saponiny, organické kyseliny, glykosidy a glykosidní barvivo peonin. Používá se při vysokém tlaku, vysoké hladině HDL cholesterolu v krvi, diabetu, bolestivé a nepravidelné menstruaci, výtocích, epilepsii, astmatu, kašli, křečích hladkého svalstva střev, bolestivé dně, ledvinových kolikách a nemocech ledvin, cirhóze jater, žlučníkových kamenech, chronické virové hepatitidě, arterioskleróze a jako spasmolytikum a sedativum.

Šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhiza)
Obsahuje kyselinu lithospermovou, která omezuje množení viru HIV, dále obsahuje diterpenoidní pigmenty, 1-tanshinon a 2-tanshinon, jim příbuzný isotanshinon 1 a 2, methyltanshinon a hydroxytanshinon. Používá se při arterioskleróze, angině pectoris, leukemii a jiných onkologických onemocněních, poruchách menstruace, nespavosti, neurastenii a palpitacích srdce, hematomech, bolestech břicha a kloubů, vředovitosti kůže a zánětu mléčné žlázy.

Pýr plazivý (Agropyrum repens)
Obsahuje triticin, inosid, sliz, kyselinu křemičitou, organické kyseliny a saponiny. Používá se při nemocech ledvin, revmatismu, močových kamenech, kožních vyrážkách, onemocnění sliznic, diabetu – snižuje hladinu cukru a výrazně pročišťuje organismus.

Srdečník sibiřský (Leonurus sibiricus)
Obsahuje alkaloidy leonurin, leonuridin, leonurinin, pyrrolový alkaloid stachydrin, kyselinu benzoovou, laurovou, linolovou a olejovou, flavonoid rutin a provitamin A. Používá se při srdeční arytmii, slabosti srdce, bolestivé menstruaci, ženské neplodnosti a poševních infekcích. Má antivirové a antibakteriální účinky.

Jerlín japonský (Sophora japonica)
Obsahuje rutin, který zpevňuje cévy a krevní vlásečnice. Rostlina významně uklidňuje svědění pokožky, tzv. pruritus. Používá se při vyrážkách, ekzémech a cévních potížích.

Vilín virginský (Hamamelis virginiana)
Obsahuje především třísloviny – hamamelitaniny, silici – eugenol a sekviterpeny, catechin, cholin – glykosid rozpustný ve vodě. Má protizánětlivý antioxidační účinek, brání množení plísně Candida albicans a bakterie Staphylococcus aureus – zlatý stafylokok a Staphylococcus epidermis, které byly rezistentní na antibiotikum meticillin. Značný antivirový účinek byl pozorován na herpes virus HSV-1 a na virus encefalitidy, který se akumuluje v krvi, mozku, brzlíku a slezině. Používá se při krvácejících hemoroidech, cévních chorobách, zánětech kůže, sliznic, žil a špatně se hojících bércových vředech. Zlepšuje periferní prokrvení, roztahuje cévy a zastavuje krvácení. Zevně i vnitřně zlepšuje stav podlitin, modřin, ekzémů a různých vyrážek na pokožce. Ochraňuje játra před některými mutagenními látkami. Hamamelis je stará indiánská léčivá rostlina.

Konvalinka vonná (Convallaria majalis)
Obsahuje glykosid konvallatoxin, kovallosid, konvallatoxol, kardenolidy, konvallamarosid – brání rozvoji cév v nádorech, a tím blokuje jejich výživu a růst, steroidní saponiny s hemolytickým účinkem a další látky. Upravuje činnost srdce.

Venisfér krém obsahuje výtažky z vybraných bylin, například výtažek z kaštanu, třezalky, měsíčku, arniky a dále vitaminy A, E, C, a organické kyseliny, které blahodárně působí na pokožku. Výtažek z kaštanu působí na strukturu a formování buněk pokožky (fibroblastů) tím způsobem, že pravidelným používáním dochází k viditelnému vyhlazování vrásek. Jejich účinnost je ověřena vědeckým výzkumem. Již po pětitýdenním používání je patrné vyhlazení jemných a zmenšení hrubých vrásek.  Venisfér krém je vhodný zejména pro suchou a stárnoucí pokožku. Patří mezi jedny z nejsilnějších anti-aging krémů.

Vladimír Ďurina

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF