927x127 HEAD VPRAVO

Kosmetika našich babiček

  • Napsal(a) Simona Procházková, DiS.

Pokožka je mapou našeho života. Zaznamenává všechno, co se s námi děje – náš životní styl, životosprávu. Nese stopy po těhotenství, slunečním spálení, úrazech. Můžeme z ní přečíst i to, jestli jsme spokojení, nebo v neustálém stresu.

Kůže pokrývá celý povrch našeho těla a snaží se nás co nejlépe chránit. Je to největší orgán těla a také hranice mezi organismem a okolním světem. Má mnoho funkcí – vylučuje škodliviny, přijímá živiny a chrání. Má celistvou strukturu s různými vrstvami, které jsou plné nervů, žil, pórů, potních žláz, mízních cév, svalů, vaziva a tuku. Pokožka je vedle ledvin, jater, plic a střev také velmi důležitá pro zbavování se toxinů z organismu. Kvalita pleti je obvykle dědičná, stejně jako její zabarvení a citlivost na sluneční záření.
Pokožka potřebuje kvalitní péči
Přirozenou přírodní svěžest si můžeme jednoduše vyrobit sami, přísady na nás čekají na zahrádce, ve spíži či ledničce. Domácí kosmetika si vás určitě získá díky dostupnosti, snadné přípravě i ceně. A fantazii se meze nekladou! Vyzkoušejte sami.

Pleťové masky pro citlivou a zralejší pokožku

Omlazující medová maska

Potřebujeme: 1 lžíci tekutého medu, 1 lžíci bílého jogurtu, 1 lžíci hladké kukuřičné mouky
Postup: Ingredience promícháme, vzniklou kaši naneseme na obličej a dekolt a necháme 25 minut účinkovat, poté opláchneme teplou vodou.

Výživná bramborová maska

Potřebujeme: 1 uvařenou bramboru, 1 lžíci bílého jogurtu
Postup: Bramboru rozmačkáme a smícháme s jogurtem. Vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Pak opláchneme.

Výživná ovesná maska

Potřebujeme: 1 lžíci jemně mletých ovesných vloček, 1 lžičku tekutého medu
Postup: Vločky nasypeme do hrníčku a přelijeme vroucí vodou tak, aby voda byla 2 cm nad vločkami. Vše necháme 10 minut odstát. Pak přimícháme med, masku naneseme na obličej a dekolt a vše necháme 20 minut působit.

Pleťové masky pro suchou a citlivou kůži

Okurkovo-tvarohová maska

Potřebujeme: 1 lžíci nahrubo nastrouhané okurky, 2 lžíce tvarohu
Postup: Okurku smícháme s tvarohem a v silné vrstvě naneseme na obličej a dekolt, necháme působit 30 minut, poté opláchneme.

Hydratující jablečná maska

Potřebujeme: 2 lžíce najemno nastrouhaného jablka, 1 lžíci zakysané smetany
Postup: Obě přísady dobře promícháme, směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Po uplynutí této doby opláchneme teplou vodou.

Slunečnicová maska

Potřebujeme: 1 hrst oloupaných slunečnicových semínek, 1 čajovou lžičku mandlového oleje, 1 čajovou lžičku tekutého medu
Postup: Semínka rozmixujeme, smícháme s olejem a medem. Vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit.

Pleťové masky pro mastnou a smíšenou pokožku

Citronovo-medová maska

Potřebujeme: 1 lžičku citronové šťávy, 2 lžíce tekutého medu
Postup: Obě ingredience smícháme, vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Poté omyjeme teplou vodou.

Čisticí maska z rajčete a jogurtu

Potřebujeme: půlku rajčete, 1 lžíci jogurtu
Postup: Rajče rozmixujeme a smícháme s jogurtem. Masku naneseme na obličej a dekolt a necháme 15 minut působit, pak opláchneme.

Dýňová maska

Potřebujeme: 4 lžíce uvařené dýně, 1 lžíci zakysané smetany
Postup: Dýni rozmixujeme a smícháme se smetanou. Masku naneseme a necháme 30 minut účinkovat. Poté opláchneme.

Zelná maska

Potřebujeme: 3 lžíce rozmixovaného čerstvého zelí, půl lžičky citronové šťávy
Postup: Obě přísady smícháme dohromady, vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 25 minut účinkovat. Poté umyjeme.
Peeling

.....a domácí peeling k tomu
Potřebujeme: 5 mandlí, 1 lžíci kvalitního tekutého medu, půl lžičky citronové šťávy
Postup: Mandle nastrouháme najemno, smícháme s medem a citronovou šťávou. Pastu nanášíme jemnými krouživými pohyby na obličej a dekolt. Jemně promasírujeme a pak opatrně smyjeme teplou vodou.
Pár rad nakonec...

Nesmíme zapomenout, že nejlepší péčí o pleť je také kvalitní strava, dostatečný pitný režim a pozitivní přístup k životu. Ani přirozená, s typem pokožky sladěná prevence sice nemůže proces stárnutí zastavit, ale výrazně přispívá k tomu, abychom se cítili krásně. Snad nejdůležitější je v této souvislosti duševní pohoda a radost ze života. Protože mezi náladou a pletí existuje jakási přímá úměra, projevují se naše pozitivní myšlenky, láska, něha, příjemné zážitky, prostě všechno, co můžeme udělat pro svou duševní i tělesnou pohodu, bezprostředně na naší pokožce.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF