927x127 HEAD VPRAVO

Štítná žláza

Štítná žláza je endokrinní orgán tvořený dvěma laloky vejčitého tvaru, které jsou spojeny tzv. isthmem (můstkem). Nachází se v podkoží na přední straně krku pod štítnou chrupavkou a po obou stranách průdušnice. Velikost štítné žlázy je závislá na řadě faktorů (věk, pohlaví, rasa, tělesný povrch, zásobení organizmu jódem a selenem). V České republice je u dospělých horní hranice objemu pro oba laloky uváděna 18 ml pro ženy a 22 ml pro muže. Pokud není zvětšená, není hmatná ani viditelná. Její zvětšení je známkou porušené funkce.

Struktura štítné žlázy

Mikroskopicky se štítná žláza skládá z tzv. folikulů (drobných uzlíků), které jsou tvořeny folikulárními buňkami. Folikulární buňky produkují dva hormony štítné žlázy - tyroxin a trijódtyronin, které jsou vázány na molekulu tyreoglobulinu a uskladněny v dutině uvnitř folikulů. Odtud jsou v případě potřeby uvolňovány do krve. V menším množství jsou součástí folikulů také parafolikulární buňky - neboli C buňky. Ty produkují hormon kalcitonin, který se podílí na regulaci rovnováhy vápníku v krvi.

Tvorba hormonů

Pro správnou funkci štítné žlázy je nepostradatelný jód, který je ve formě jodidu vychytáván štítnou žlázou z krve a poté "zabudován" do hormonů štítné žlázy
Funkce hormonů štítné žlázy a jejich poruchy

Hormony štítné žlázy významně ovlivňují fungování těla:
metabolismus všech živin (cukrů, tuků a bílkovin)
správná termoregulace, zvyšují tvorbu tepla
během nitroděložního vývoje plodu a několik let po narození jsou naprosto nezbytné pro vývoj mozku
působí na vývoj a ovlivňují výkonnost CNS
zrychlují srdeční činnost

 Zvýšené i snížené množství hormonů štítné žlázy není dlouhodobě slučitelné se životem. Nedostatek hormonů štítné žlázy označujeme jako hypotyreóza, nadbytek jako hypertyreóza nebo tyreotoxikóza. Hypotyreóza i hypertyreóza mohou být způsobeny řadou různých příčin, z nichž dnes nejčastější je autoimunitní zánět (neinfekční zánět způsobený poruchou imunity. Kromě toho může být štítná žláza postižena i jinými záněty, uzly a nádory.

 

  • latinsky: glandula thyreoida
  • skloňovaný název: štítnou žlázou
  • skloňovaný název 2: štítnou žlázu

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF