927x127 HEAD VPRAVO

Hypotyreóza

Onemocnění štítné žlázy se projeví produkcí nedostatečného množství hormonů. Tato choroba je poměrně častá, postihuje zvláště ženy. V České republice jí trpí zhruba 15-20 % žen, ve věku kolem padesáti let, ale objevuje se i u mladších. Štítná žláza může být zvětšená, ale ve většině případů je naopak menší.

 Příznaky a projevy hypotyreózy:

Zprvu, se onemocnění vyvíjí většinou pozvolně a potíže jsou jen málo charakteristické (únava, zácpa, suchá kůže) a do určité míry, jsou dány i aktuálním zdravotním stavem a věkem pacienta.
Pokud je choroba plně rozvinutá, objeví se i další příznaky. Nedostatek hormonů štítné žlázy, způsobuje sníženou spotřebu kyslíku, což má za následek i celkové zpomalení organismu. Nemocný je unavený, spavý, pohybuje se pomalu a rychle se vyčerpá. Trpí zimomřivostí, často si stěžuje, že je mu chladno, chodí hodně oblečen a vyžaduje teplé prostředí.

Zpomaluje se i metabolismus a peristaltika střev, nemocní trpí zácpou až střevní neprůchodností. Pacienti mohou přibírat na váze, a to hlavně díky tomu, že jejich organismus zadržuje tekutiny, které se hromadí, hlavně v dolní oblasti končetin a způsobují tuhé prosáknutí kůže (myxedém). Reflex achillovy šlachy je silně zpomalen.

Hypotyreóza se projevuje i velmi suchou, olupující se pokožkou, která může mít i nažloutlý odstín. Nehty jsou roztřepené, ztluštělé, ale i přesto lomivé a rostou velmi pomalu, stejně jako vlasy, vousy a ochlupení. Pacient si často všimne, že se holí méně, než je u něj obvyklé. Nemocnému, ve větší míře, vypadávají vlasy a později, v některých případech, může dojít až k alopecii (plešatosti) a i vypadávání obočí.
Často dochází ke zhrubnutí hlasu a chrapotu. Jazyk bývá vyhlazený a zvětšený (makroglosie), což brání i správné výslovnosti. Změny se projevují i na obličeji. Tvář je tuhá, odulá a nažloutlá. Oči mají prosáklá, až oteklá víčka. Pacient často pociťuje silné, krátkodobé, ale opakované bušení srdce (palpitace), má výrazně pomalejší pulz a vysoký krevní tlak (hypertenze).
Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu. Ve vážnějších případech je žena neschopna donosit a porodit životaschopné dítě.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Nejčastěji je hypotyreóza způsobena autoagresivní Hashimotovou tyreoiditídou, což je zánětlivá porucha, při které dochází k tvorbě protilátek, poškozujících vlastní štítnou žlázu.

V minulosti byl hlavní příčinou hypotyreózy dlouhodobý nedostatek jódu. V dnešní době, je ale ve většině států, tento problém na ústupu, díky přístupnosti mořských ryb, jodidaci soli, vody a zubních past.
Další příčinou je strumektomie (chirurgické odstranění štítné žlázy) nebo léčba radioaktivním jódem, která se provádí, převážně u onkologických onemocnění.
Méně častými důvody jsou: vrozená hypotyreóza, nádorové onemocnění či ageneze (nevyvinutí) štítné žlázy nebo zvýšený přísun strumigenů (látky narušující tvorbu hormonů štítné žlázy) potravou či léky.

 

  • jiný název: onemocnění štítné žlázy
  • skloňovaný název: hypotyreózou
  • související produkty: ;;940 ;;932 ;;954 ;;969 ;;934
  • Skloňování 2: hypotyreózu
  • Id hlavního postiženého orgánu: 1121

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF