927x127 HEAD VPRAVO

Klanopraška čínská

Magnolka, nebo také lidově řečená Klanopraška je vytrvalá, dřevnatější a opadavá liana s větvícími se lodyhami, silnými až 1 cm. Dorůstá do délky kolem 10 metrů. Vždy se kolem opory ovíjí ve směru hodinových ručiček.

Listy jsou střídavé s červenohnědými řapíky a světle zelenými, na okraji drobně zubatými čepelemi. Rostlina je dvoudomá, květy jsou pohlaví oddělené, jsou však i jedinci jednodomí. Okvětí je korunovité s bílými, uvnitř růžovými lístky. Hroznovité plodenství má asi 30 šťavnatých jasně červených bobulí o průměru 7 až 8 mm. Celá rostlina příjemně voní po citrónech, a proto se jí také říá limoník nebo citronovník čínský.

Rostlina je původem z Dálného východu, ale naše klimatické poměry snáší dobře. Její kořenový systém je ovšem mělký, a proto jí hrozí vymrznutí. Musí se chránit před jarním sluníčkem, je vhodné ji pěstovat na severně orientovaných místech.

Léčivé látky jsou obsaženy ve všech částech rostliny, nejvíce ovšem využíváme listy, a to čerstvé i sušené, a také plody, sbírané brzy na podzim, po úplném dozrání.
Klanopraška je poměrně dobře prozkoumaná. Plody mají hodně organických kyselin, vitamin C, látky podobné rutinu, antokyany a sacharidy. Semena obsahují mastný olej se silicemi, vitamin E, nenasycené mastné kyseliny a steroly. V celé bylině je přítomno velké množství minerálních látek, lignany a celá řada stimulujících látek, například schizandrin a jeho deriváty.

Všechny drogy, získané z magnolky čínské, mají mimořádně širokou škálu použití. Působí protihorečnatě, protibolestivě, uvolňují svalstvo, prohlubují dýchaní, působí spasmolyticky, příznivě ovlivňují funkci jater a působí antistresově. Kromě toho zvyšují celkovou výkonnost organismu, odstraňují pocit únavy, posilují po dlouhodobých nemocech, stimulují krevní oběh, zlepšují kvalitu i intenzitu vidění, chrání játra, léčí žaludek i střeva a působí antiskleroticky.

Míchání magnolky s jinými drogami se považuje téměř za zbytečné, protože se tak velmi silné účinky magnolky oslabují. Magnolka sice není toxická, ale dlouhodobé užívání by mohlo vést k předávkování. Léčení by nemělo být kratší než 21 dní avšak ne delší než 6 týdnů.

V současné době nejsou u nás výrobky z magnolky dostupné a proto se doporučuje vlastní pěstování. Nejčastěji se používá tinktura či prášek ze sušených plodů.

  • latinsky: Schizandra chinensis

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF