927x127 HEAD VPRAVO

Anginovník čínský

Anginovník nebo také v překladu Leopardovka čínská. Je to vytrvalá bylina s větveným oddenkem a je poněkud podobná kosatci. Má mečovité listy až 40 cm dlouhé a 3 cm široké. Běžně dorůstá až do výšky jednoho metru. Malokvětá, řídká květenství mají většinou oranžové a červené skvrnité. Semena velikosti hrášku, tmavá a kulatá, rostou v tobolkách.

Je to divoce rostoucí rostlina, která kvete v pahorkatinách Číny, Indie, Japonska, Vietnamu a Filipínách. U nás snadno vymrzá, ale s dobrým zimním krytem přežívá. Častěji se u nás pěstuje jako květináčová léčivka. Má ráda dobrou, propustnou půdu a slunečnou polohu. Množí se celkem snadno a dělením nebo semeny a potom i zplaňuje. U nás jsou známy odrůdy především Flava s většími žlutými květy a Purpurea s květy uvnitř purpurovými a zevně žlutočervenými.

Předmětem sběru je především oddenek. U nás je také známo spíše žvýkání listů.

Obsahuje glykosidy belamcandin a tectoridin, flavonoidy, třísloviny, silici, malé množství saponinů a pravděpodobně i několik alkaloidů, které však nejsou dostatečně probádány. Anginovník je pokládán za prudčeji působící a mírně toxickou.

U nás je známo žvýkání listů při angíně a krčním zahlenění. Oddenek je používán jako léčivo při endokrinních poruchách, jako prostředek močopudný při nemocech ledvin a močových cest, jako účinné antirevmatikum a jako prostředek proti nadýmání a zácpě.

Z oddenků je připravovaný nálev, podávaný 4 krát denně po 125 ml, není li předepsáno jinak. Žvýkání listů vyžaduje podrobnější studium, protože dosavadní lidové výsledky nejsou nijak přesvědčivé. Malý kousek listu se žvýká asi půl minuty a pak se vyplivne, což se provádí běžně 4 – 6 denně. Léčbu je vhodné doplnit použitím osvědčených kloktadel asi čtvrt hodiny po žvýkání.

Delší žvýkání vede k znecitlivění krku, což může být při velkých bolestech u angíny žádoucí, nicméně jej nemůžeme doporučit, protože se vyskytly i případy alergie s otokem dýchacích cest.

Užití nedoporučujeme při těhotenství, kojení a u dětí. Nelze též doporučit ani dlouhodobé užívání.

V současné době se sledují blahodárné účinky při léčení cukrovky typu 2., kde se zdá, že v kombinaci s některými u nás osvědčenými drogami, bude v budoucnu možno připravit dobrý pomocný čaj.

  • latinsky: Belamcanda Chinensis

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF