927x127 HEAD VPRAVO

Horní cesty dýchací

Horní cesty dýchací jsou součástí dýchacího systému, říkáme tak dýchacím orgánům ležícím v hlavě. Jsou to nosohltan (nasopharynx), nosní dutina (cavitas nasi), vedlejší nosni dutiny (paranazální sinusy) a hltan (pharynx).
Při nadechnutí vstupuje vzduch nejprve do nosu, kde se na nosní sliznici předfiltruje. Rozvětvené cévy v nosní sliznici vzduch zahřejí a kapky hlenu ze sliznice ho navíc zvlhčí. V této podobě je vzduch upraven na poměry, které panují uvnitř plic. Nosem je vzduch dále veden do hltanu, kde se kříží dýchací cesty s trávící trubicí. Přes hltan se vzduch dostane do dolních cest dýchacích.

Nos je čichový orgán a také vstupní brána pro vzduch za předpokladu, že dýcháme se zavřenými ústy. Je tvořen nosní dutinou.

Vedlejší nosní dutiny obklopují v lebce dutinu nosní. Nacházejí se v horní čelisti, kosti čelní, kosti čichové a kosti klínové.

Hltan je místo křížení dýchací a trávící soustavy. Má tři části: nosohltan, ústní část hltanu a hrtanová část.

Funkce:

Hlavní úlohou horních cest dýchacích je transport kyslíku k dolním cestám dýchacím. Jejich funkce jsou především předehřátí, zvlhčení vdechovaného vzduchu a zbavení jej nečistot a mikroskopických částic.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF