927x127 HEAD VPRAVO

Listopad patří podle TČM plícím - věnujte jim pozornost!

Podle TČM jsou v LISTOPADU jsou nejvíce ohroženy a oslabeny plíce. Jsou křehkým orgánem, nesnáší chlad a horko. Leží ze všech orgánů nejvýše, rozkládají se nad nimi jako ochrana, proto dostaly ve starých medicínských textech přezdívku „stříška“. Jsou hlavním orgánem, který obhospodařuje pohyb a výměnu čchi (základní životadárná a hybná síla) v celém těle.

Veškerá krev lidského těla prochází plícemi, proto jsou plíce také nazývány dvoranou všech cév. Řídí pokožku a ochlupení. Nos je vnějším vývodem čchi plic. Hleny, které mají zvlhčovat nosní dutinu, jsou ovládány plícemi. Plíce mají vliv i na hlas, jelikož jej řídí, jsou branou hlasu. Z pěti základních emocí elementů se k plicím váže zármutek a žal. Orgánové hodiny nám prozrazují, že plíce nejvíce pracují v době mezi 3.  – 5. hodinou ranní.

Plíce podporují, doplňují a regulují čchi všech vnitřních orgánů.

Jak poznáme oslabení plic?

Práce celého dýchacího ústrojí závisí na dobrém stavu plic. Když nejsou v pořádku, nejsou v dobrém stavu ani průdušky a průdušnice. Příčinu různých poruch dýchání, kašle, zánětu průdušek, astmatu, dušnosti a dalších potíží vidí čínská medicína v oslabení plic a jejich čchi (resp. i ledvin, které zajišťují nasávání čchi). Pokud je porušena funkce plic v řízení pohybu vody, dochází k zahušťování hlenů a vzniku měkkých vodnatých otoků. Poruchy dušnosti, bušení srdce, zmodrání rtů a jazyka vyvolává oslabená čchi plic, která nedostatečně plní funkci řízení krevního oběhu a doplňování krve. Zdravé plíce se projevují zdravou pokožkou a silnou obrannou čchi zajišťující obranyschopnost těla. Pokud je čchi plic oslabená, zhoršuje se kvalita kůže, ochlupení, potních žláz a snižuje se obranyschopnost. Má také velký vliv na změny v kvalitě hlasu.

Jak získat rovnováhu a jak posilovat plíce?

Je to velmi jednoduché, buďme spojeni s přírodou, bedlivě ji pozorujme, napodobujme a naše plíce budou silné. Důležité je chodit spát časněji, vstávat brzy ráno, nejlépe s východem slunce, abychom si zajistili duševní klid. Tak jako se stromy uchylují do svého nitra, i my shromažďujme duševní i fyzickou energie na zimní měsíce, obracejme svou pozornost k nám samotným, nikoliv na vnější svět. Pobývejme hodně času na čerstvém vzduchu, naučme se správné techniky dýchání, kterými zajistíme pro tělo dostatek kyslíku. Nejlepším lékem pro plíce i tlusté střevo je pohyb. Vyhýbejme se zakouřenému prostředí, častým nočním aktivitám. Nádech a výdech v sobě zahrnuje schopnost brát a dávat. Dýchání musí být harmonické, tak i braní a dávání v životě musí být v harmonii.  

Jaké potraviny pomohou ke zdraví plic?

Podzim je obdobím sucha, proto bychom měli plíce více zvlhčovat. Sucho jim škodí. Vhodnou potravinou je celozrnná rýže, jež zásobuje orgány čchi a chrání je před vysoušením. Také jemné bílé druhy zeleniny, jako je celer, květák a černý kořen mají příznivý vliv na orgány kovu. Dobrými pomocníky jsou ředkev, pór, cibule, křen a ostré koření. Chuť elementu Kovu je ostrá. Tyto potraviny posilují plíce a zvyšují imunitu. Chceme-li se vyhnout nachlazení, konzumujme masové vývary a zeleninové polévky s luštěninami, dostatkem pórku, cibule a koření. Ze zeleniny doporučujeme bílé zelí, kedluben, mrkev, česnek i kvašenou zeleninu. Z ovoce jsou vhodné hrozny, hruška, meruňky, jablka, datle. Z koření nás zahřeje skořice, anýz, fenykl, lékořice, zázvor a mnoho dalších. I v bylinách hledáme pomocníky, jsou jimi jitrocel, mateřídouška, plicník, kopřiva, měsíček. Vhodné jsou v podobě čajů. Snažíme se zcela vynechat potraviny, které vnáší do těla chlad a zahleňují nás, jako jsou mléčné výrobky a bílá mouka. Omezujeme konzumaci kávy a černého čaje.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF