927x127 HEAD VPRAVO

Jak zvládnout klimakterium co nejlépe? Vyzkoušejte přírodní preparáty!

  • Napsal(a) MUDr. Lenka Hodková

Návaly horka, pocení, nadváha, oslabená pokožka a tvorba vrásek… to je jen několik příznaků ženského přechodu. Jak menopauzu zvládnout co nejlépe?

Projevy ženského přechodu

Nejčastějším projevem tohoto období je porucha pravidelnosti menstruačních cyklů.  Cykly se mohou zkracovat, prodlužovat, může docházet k různě dlouhému období bez krvácení. V tomto období existuje také zvýšené riziko vzniku zbytnění děložní sliznice, růstu fibromů (nezhoubných vazivových útvarů).

K dalším projevům, pro ženy dost nepříjemným, patří návaly horka.  Objevují se až u 80 % žen. Jsou charakterizovány náhlým vzestupem teploty – zejména pocit tepla na tváři, krku, někdy i hrudníku. Dost často jsou provázeny i pocením, které je velmi nepříjemné. Tyto epizody pocení trvají různě dlouhou dobu, sekundy až minuty. Po návalech horka a pocení může přijít opak – pocit chladu, třes, zimomřivost.  Často se vyskytují i v noci a může se zhoršovat i spánek.

Kromě těchto potíží se vyskytují problémy s psychikou.  Běžné jsou stavy slabosti, nevýkonnosti, úzkosti.  Právě úzkost je velmi častá, mnohdy se prohloubí v depresi a často vede k předepisování antidepresiv nebo léků na zklidnění. Ženy bývají podrážděné, nesoustředěné, s menšími či většími poruchami paměti. Stavy slabosti bývají provázeny i závratěmi.  Psychické potíže jsou odrazem rozkolísaných hormonálních hladin.

Změny tělesné konstituce a nabírání na váze jsou další nepříjemné změny, které provázejí klimakterium. Každá žena by měla vědět, že mezi 40. a 50. rokem fyziologicky dochází k přibírání na váze, obvykle o 10% hmotnosti.  V tomto období se snižuje metabolizmus a také se mění rozložení tělesného tuku, nejvíce se zvětšuje objem břicha.  Kromě toho díky hormonální nerovnováze dochází k zadržování vody a sodíku, čímž vznikají otoky kotníků, rukou, břicha. Nejvíce se to projeví ve druhé polovině cyklu. Pokud žena neupraví stravovací návyky a fyzickou aktivitu, začne nekontrolovaně přibírat na váze.

Vlivem hormonální nerovnováhy se objevují také bolesti v prsou, takzvané mastodynie, někdy dokonce od skončení menstruace po začátek nové. Jindy se vyskytují již od poloviny cyklu.

Také poruchy sexuálního života patří do období klimakteria.  Díky hormonálním změnám se snižuje pocit libida, často se objevují bolesti během pohlavního styku.

Bolesti hlavy, brnění končetin, slabosti, závratě, někdy pocity bušení srdce mohou být dalšími doprovodnými příznaky tohoto období. 

Hormonální změny mají dopad také na pokožku a její vzhled.  Pokožka ztrácí vodu, ubývá i kolagenu, čímž se výrazněji tvoří vrásky a zrychluje se stárnutí pokožky.

K dalším nepříjemným potížím v období přechodu patří i vznik osteoporózy neboli řídnutí kostí, které je opět zapříčiněno hormonální nerovnováhou. V tomto období často dochází i ke zvýšení krevního tlaku a cholesterolu. Zvýšené je i riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a chorob močového ústrojí, zejména inkontinence a močových zánětů.

Jaké jsou možnosti přírodní terapie?

Z fytoterapie uvádí literatura olej z pupalky dvouleté, kdy bylo provedeno několik studií, které vedly k závěru, že příznivě ovlivňuje bolesti v prsou, premenstruační syndrom a návaly horkosti.  K dalším rostlinám, které příznivě působí na období klimakteria, řadíme izoflavony, které se vyskytují zejména v rostlinách, jako sója, čaj, jetel, cizrna. Další látky – lignany – účinkující v tomto období, se vyskytují v obilovinách, luštěninách, ovoci, řasách, celeru, lněných semínkách, okurce, rajčatech a dalších. U izoflavonoidů je prokázáno, že snižují návaly horkosti od prvního měsíce léčby.

Velmi velký výběr existuje při použití homeopatických léků. Existuje zde hodně možností výběru podle jednotlivých příznaků a obtíží dané pacientky. Zaměřuje se na fyzické potíže, ale i psychické, na různé patologické emoce.  Je potřeba zde i připomenout užívání esencí z Bachovy květové terapie, která je čistě přírodní a neškodná. Spolehlivě dokáže působit na nepříjemné emoce a psychické stavy.

K preparátům, které obsahují fytolátky účinné při klimakterických potížích, patří zejména Estrozin, dále Androzin Fytolátky v nich obsažené harmonizují hormonální systém ženy, zmírňují potíže vyvolané jejich rozkolísanou hladinou. Dalším přípravkem, který může být významným potravním doplňkem v období klimakteria, je Cytonic obsahující rostlinu maytenus. Její listy jsou vydatným zdrojem fytoestrogenů. Harmonizují menstruační cyklus, snižují přechodové návaly, snižují riziko vzniku osteoporózy díky obsahu vápníku a hořčíku.  Fytoestrogeny harmonizují žlázy s vnitřní sekrecí a tím vyrovnávají hladiny hormonů.

 

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF