927x127 HEAD VPRAVO

V červenci si zaslouží pozornost krevní oběh

  • Napsal(a) Mgr. Petra Strmisková

Červenec je obdobím horkého léta a řadí se k elementu ohně, který souvisí se vším, co je horké povahy a co stoupá vzhůru. V tomto měsíci si pozornost zaslouží KREVNÍ OBĚH.

Krevní oběh je uzavřený systém cév, který společně se srdcem zajišťuje rozvádění kyslíku, živin, enzymů, hormonů a tepla do tkání a odvádění CO2 a odpadních látek z těla ven přes vylučovací orgány. Oběhová soustava vytváří a udržuje stálé vnitřní prostředí v rovnováze. Je rozdělena na malý a velký srdeční oběh. Malým oběhem probíhá krev mezi srdcem a plícemi, zatímco ve velkém oběhu krev koluje mezi srdcem a celým tělem.

Jak poznat oslabení krevního oběhu a nastavit jeho rovnováhu?
Krevní řečiště a jeho správné fungování je závislé na srdci a jeho zdraví. Cévy jsou tzv. skladišti krve a cestami pro přepravu. V celém organizmu je pro jejich funkčnost nejpodstatnější stálá průchodnost. Dojde-li v nich ke vzniku bloků, např. z kalné vlhkosti nebo v důsledku chladu, průtok krve se zadrhává a stagnuje čchi i krev. Současně platí i opačně, stagnace čchi a krve z libovolných příčin snižuje průchodnost cév. Krev je spolu s energií čchi symbolem životní energie. Podle orgánových hodin je mezi 19. – 21. hodinou nejsilnější energie krevního oběhu, nejslabší pak ráno mezi 7. – 9. hodinou.

Je mnoho jasných projevů oznamující oslabení krevního řečiště. Choroby cév se týkají hlavně narušení plynulosti cirkulace krve, a to zbrzděním nebo vyléváním krve mimo cévy.
Jsou jimi především změny srdečního rytmu, výskyt křečových žil, kornatění cév, poruchy srážlivosti krve, poruchy spánku, celková tělesná slabost, křeče dolních končetin a nízký nebo vysoký krevní tlak. V případě lokálních blokád jsou choroby provázeny bolestmi, otékáním a znecitlivěním až nedokrvením či odumíráním tkání, při odtoku krve z cév se objevují různé formy krvácení.

Vysoký krevní tlak mají jinoví lidé.

Nízkým krevním tlakem trpí lidé, kteří mají málo životní energie proudící pomalu a slabě, proto mají chladnější končetiny, závratě a sklony k omdlévání. Proto je důležité u nich rozproudit krev pohybem, aktivitou i vědomím zdravých hodnot života a vlastní důležitostí.
Vysoký krevní tlak mají „jinoví“ lidé, které může trápit bolest hlavy a bušení srdce. Jsou velmi často v napětí, velmi rychlí, vyvolávají konflikty a tím zatěžují své srdce. Vhodné je zklidnění a umírnění dominantnosti.

Jaké potraviny nám pomohou posílit krevní oběh?
Zásadní význam má jednoznačně kvalita potravy a zásady zdravého stravování. Je důležité vyživit celé tělo i podpořit krevní oběh. Je nutné konzumovat méně tučných pokrmů a do značné míry omezit množství soli, která nepříznivě působí na krevní tlak. Omezit kouření, nerozčilovat se a snížit stres.

Ve stravě se zaměřte na přísun omega3 mastných kyselin (lněný olej, rybí tuk, ryby – makrela, tuňák, losos, pstruh, dýňová semínka a vlašské ořechy), antioxidantů (vitamín E, karoteny), vlákniny. Přidejte zeleninu ve velkém množství, hlavně listovou, která příznivě působí na krvetvorbu. Podle zásad zdravého stravování by měla zelenina zaujímat polovinu talíře. Z luštěnin jsou vhodné mungo, sója nebo červené fazolky adzuki. I koření a bylinky pozitivně působí na krevní oběh. Z koření vybírejte zejména skořici, barevný pepř, fenykl, koriandr, kmín, rozmarýn a majoránku. Z bylinek zařaďte meduňku, kopřivu, sedmikrásku, smetánku, břízu, diviznu, vřes, kostival, řebříček, rakytník, rozrazil, ginkgo biloba, černý bez aj. Česnek by v jídelníčku neměl chybět, stejně jako bychom si měli pohlídat minerály, jako je vápník, hořčík, zinek a draslík.

V létě je, ještě více než po zbytek roku, důležité dbát na dostatečný příjem tekutin, aby bylo tělo zásobeno potřebným množstvím, protože dochází v horkých dnech k velkým ztrátám pocením. I zde platí, že ideální tekutinou je voda, můžeme pít i slabé čaje nebo čerstvé ovocné šťávy. Tekutiny pijte nejlépe vlažné, vyvarujte se nápojům moc studeným se spoustou cukrů a alkoholu.
Jako prevenci pro dobrý krevní oběh se doporučuje pohyb. Fyzická aktivita zvyšuje krevní tok, proto je nutné, aby se cvičení stalo součástí vašeho života hned teď. Vhodným pohybem jsou procházky, rychlejší chůze, plavání, mírný běh, jóga, relaxace s cvičením správného dýchání.

Vyzkoušejte přírodní pomoc k posílení krevního oběhu – bioinformační preparát Venisfér kapky .
Posílíte-li meridián srdce, osrdečníku, tenkého střeva, slinivky a sleziny, pak si tělo přirozenou cestou upraví problémy vznikající disharmonií v oblastech mozku, srdce, cév, krve a centrálního nervového systému.

 

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF