927x127 HEAD VPRAVO

Jazyk

Jazyk (lingua) je velmi pohyblivý a citlivý orgán. Je tvořen příčně pruhovanými svaly, jeho povrch je pokryt sliznicí, která tvoří různé typy jazykových bradavek (papil), které zvětšují povrch sliznice. Kolem některých jsou uložené chuťové pohárky sloužící k vnímání chuti přijímané potravy. Zadní část jazyka se připojuje k jazylce. Často se uvádí, že je nejsilnějším svalem těla, i když je složen z vícero svalů. 

Jazyk se skládá z kořene (radix linguae), který se nachází u hltanu, hlavní částí je tělo (corpus linguae), které se opírá o patro a pohyblivou částí je hrot jazyka (apex linguae). 

Jazyk má tři hlavní funkce:

Tvorba sousta, obalení slinami při rozmělňování a posunu potravy a následné vtlačení do hltanu. Po posunu dochází k podráždění stěny hltanu a vyvolání polykacího reflexu.
Jazyk je orgán chuti a má na starost vnímání chuti přijímané potravy pomocí chuťových pohárků. Chuťové buňky vnímají 4 základní chutě: sladkou na špičce jazyka, slanou na krajích, hořkou uprostřed v zadní části jazyka a kyselou na krajích jazyka v jeho střední části. Chuťové podněty jsou velmi důležité pro reflexní vyměšování slin a žaludeční šťávy a tím k zajištění správného trávení.
Jazyk je součástí mluvidel, je nezbytný pro tvorbu řeči, jednotlivých hlásek. Umožňuje vytvářet širokou škálu zvuků.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF