927x127 HEAD VPRAVO

Nadledviny

Nadledviny jsou párový orgán pyramidového tvaru se zaobleným vrcholem. Jsou uloženy těsně nad vrcholem ledvin a skládají se z kůry a dřeně.

Kůra nadledvin produkuje:
Glukokortikoidy - kortizol, který zasahuje do metabolismu tuků, cukrů, snižuje tvorbu bílkovin a zvyšuje jejich rozpad. Potlačuje tvorbu protilátek a má účinek proti zánětům a alergiím.

Mineralokortikoidy - aldosteron, který zvyšuje vstřebávání sodíku v ledvinových kanálcích a zároveň podporuje vylučování draslíku. Aldosteron udržuje iontovou a vodní rovnováhu v organismu a krevní tlak. Při hypofunkci kůry nadledvin vzniká Addisonova nemoc, dochází ke ztrátám sodíku a vody, bronzovému zbarvení kůže a poklesu krevního tlaku. Při zvýšené tvorbě hormonů dochází ke zvýšenému množství sodíku v krvi, otokům a vysokému krevnímu tlaku.

Androgeny (testosteron) a estrogeny - pouze v malém množství.


Hormony nadledvin se vyplavují zejména při náhlém zatížení organismu - stres, strach, infekce. Dojde k poplachové reakci, při které je organismus připraven utíkat nebo bojovat. Krátkodobému stresu se dokážeme přizpůsobit, ale při dlouhodobém přetížení vzniká řada nemocí, např. žaludeční, vysoký krevní tlak.

  • latinsky: glandulae suprarenales
  • skloňovaný název: nadledvinami
  • skloňovaný název 2: nadledviny

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF