927x127 HEAD VPRAVO

Ženšen

Všehoj léčivý, nebo také ženšen – je všeobecně známý jako kořen života. Je to vytrvalá rostlina se štíhlým, napřímeným, asi půlmetrovým stonkem, který nese 4 – 5 dlouhých a řapíkatých listů. Listy má podobné jako kaštan koňský a skládají se z pěti částí. Z květu se vyvíjí zelené bobulovité plody, jsou to jedno a dvousemenné peckovice, zbarvující se postupným zráním v létě do červené barvy. Dospělá rostlina má obvykle okolo 30 plodů.

Žen šenu se ve vývoji daří v sibiřském prostředí – tajze přímořského a vladivostockého kraje, sever Číny a Koreje.

Jeho pěstování je poměrně náročné, protože kořen lze na plantáži sklízet nejdříve po čtyřech letech. Nejlepší je však sklizeň až okolo pátého až šestého roku pěstování. Avšak dožívá se stáří až několika století. Nejstarší nalezený kořen byl více než 360 let starý.

Předmětem sběru s hlavním účinkem působení je kořen, méně často list. Cena se na světovém trhu pohybuje od desítek do tisíc dolarů za kilogram. Někdy se pak také dělí na červený, bílý a paksam. Je také velmi často falšován, případně se obchoduje pouze s falešným jménem.

Obsahové látky jsou poměrně dobře prozkoumány, ale odborníci nacházejí stále nové a nové. K hlavním účinným látkám patří panax – saponiny, panax glykosidy, seskvirpenová silice, panax alkaloidy, směs mastných kyselin, škroby, nižší cukry, fytosteroly, pektiny, třísloviny, pryskyřice, slizy, řadu vitamínů, zvláště pak vitamin C, B a minerální látky.

 

  • latinsky: Panax ginseng

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF