927x127 HEAD VPRAVO

Rdesno blešník

Rdesno blešník, také jiným názvem Vrbice bílá je jednoletá bylina s lodyhou poléhavou, případně vystoupavou až přímo. Jednoduchou nebo větvenou, někdy červeně tečkovanou. Rostlina je to velmi proměnlivá, což ale z léčebného hlediska nevadí.

Lodyha je vystoupavá nebo přímá, botky krátce brvité, listy kopinaté, lysé s velkou, nepřehlédnutelnou tmavou skvrnou. Lichoklasy jsou tlusté, válcovité, okvětí sytě růžové, řídčeji zelenavé, nažky černé a listy krátce řapíkaté.

Rdesno je vlhkomilné, nacházíme jej poměrně hojně v zaplavovaných územích, v lužních lesích, v příkopech, v bažinatých lokalitách. Mají ráda živné, těžké, vlhké půdy s dostatkem humusu.

Hlavním předmětem sběru je nať, sbíraná nejlépe v červenci. Může se však sbírat až do poměrně pozdního podzimu. Odborně bývá nať označována jako Herba persicarii.

Obsahuje hodně tříslovin, flavonoidy,, rutin, hořčiny, organické kyseliny, silici, vosky, vitamín C a K a minerální látky.

Je to vynikající protiprůjmový prostředek, vhodná také pro přípravu kloktadel, nezbytná složka čajů, „rozpouštějící“ močové kaménky, v močových cestách působí rovněž výrazně desinfekčně.

Stejně vrbice červená je známý krev stavící prostředek, posiluje při chorobách nachlazení, ve formě koupelí se užívá na bolestivé hemeroidy, čerstvá šťáva, vkapávána do hnisavých ran, urychluje hojení.

Při atomické, spastické zácpě působí droga jako jemné projímadlo, osvědčila se též při silné menstruaci, při mimomenstruačním krvácení a při krvácení z močových cest.

Působí též mírně jako kardiotikum, aniž by výrazněji ovlivňovala krevní tlak. Lze ji s výhodou použít k výplachům nosu při rýmě a všude tam, kde je překrvená nosní sliznice.

Užívána vnitřně, léči hemeroidy a křečové žíly.
Obvykle jej připravujeme jako odvar a podáváme 3 krát denně v dávce 350ml nebo 4 krát denně po 250ml. Postačí kratší, pětiminutový odvar.
Rdesna jsou velmi vhodná do složených čajových směsí, kterým dáváme přednost před samotným podáváním.

  • latinsky: Persicaria lapathifolia

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF