927x127 HEAD VPRAVO

Petiveria alliacea

"Petiveria je přírodní prostředek na revmatismus a artritidu"

"Poprvé jsem se s touto rostlinou setkal v Paraguayi. Hned mi učarovala svojí česnekovou vůní a pikantní chutí, "říká bioterapeut Vladimír Ďurina.
Petiveria obsahuje mnoho biologicky aktivních látek, jako jsou například flavonoidy, triterpeny, steroidy, a sirné sloučeniny. Na Univerzitě v Chicagu zjistili, že obsažený dibenzyl trisulfid má protirakovinné účinky. Dalšími fytolátkami s protirakovinným účinkem jsou astilbin a kumarin. Petiveria alliacea je vytrvalá bylina, která dorůstá až do výšky jednoho metru. V Paraguayi a v Brazílii jí říkají tipi nebo pipi, v Peru Anam. Je to rostlina amazonských deštných pralesů a tropických oblastí Jižní a Střední Ameriky, Karibiku a Afriky. Má tmavozelené kožovité listy, nacházející se blízko u země. Má drobné bílé kvítky. Pokud list promnete mezi prsty, pocítíte česnekový zápach. Na jazyku čerstvá rostlinka chutná pikantně, protože obsahuje množství kapsaicinu. Proto se jí také říká česnekový plevel.

Použití ve fytoterapii

„Je to bylinka, která má obrovský význam,“ říká bioterapeut Vladimír Ďurina. Místní šamani Curanderos ji používají nejen k léčbě a magii. Rozdrcenou mezi prsty ji mnozí vdechují, když je trápí zánět dutin. Mohu potvrdit, že její vdechování příjemně zklidňuje. Indiáni v peruánské Amazonii připravují z listů čaj proti nachlazení a chřipce. Domorodé obyvatelstvo v Nikaraguy ho používá stejným způsobem, ale navíc i při kašli a bolesti a také při magických rituálech. Kořen je považován za lék proti různým typům bolesti a utlučený ho často používají v deštném pralese jako obklad na pokožku. Díky němu se pokožka prokrví, a tak účinné látky rychleji pronikají k bolestivému kloubu nebo svalu. Ostatní domorodé indiánské kmeny připravují z listů pastu a tu používají z vnějšku při bolestech hlavy a bolestech kloubů, revmatismu a dalším typům bolesti. Rostlina je také využívána na odpuzování hmyzu.

Tradiční využití petiverie jako přírodního prostředku na revmatismus a artritidu potvrdil i klinický výzkum. Zmírňuje bolesti a má protizánětlivé účinky. Švédská výzkumná skupina potvrdila, že petiveria inhibuje cyklooxygenázu-1 (COX-1), což má pozitivní vliv na záněty kloubů. Na této bázi se dnes vyrábějí vysoce účinné léky na artritidu. V roce 2002 brazilští výzkumníci potvrdili protizánětlivé a analgetické účinky rostliny ve formě obkladů.

  • latinsky: Petiveria alliacea
  • Skloňovaný název: Petiverii alliaceu

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF