927x127 HEAD VPRAVO

Mochna husí

"Bylinkáři radí používat při trávicích problémech."

Lidové názvy mochna husí nebo lesklá, stříbrník, husí nožka, husí mýdlo. Bylinkáři mochnu husí používají při průjmech, střevních kolikách, křečích hladkého svalstva, bolestivé menstruaci, vnitřním krvácení, vysokém krevním tlaku, zánětech sliznic, alergiích, zánětech, virózách, snížené imunitě a různých gynekologických problémech.

Vytrvalá bylina z čeledi růžovitých s hedvábnými listy a žlutými květy. Kvete od května do srpna. Roste hojně při cestách a potocích, na dvorech, většinou tam, kde se kdysi zdržovaly husy. Po nich rostlinku naši předkové i pojmenovali. Obsahuje katechinové třísloviny 6-10 %, silici, Tormenta, agrimonín, hořčiny, vitamín C, cholin, sliz, organické kyseliny – elagovou a gallovou, chinové, kávovou, p-kurmanovou, sinapovou, lithium, flavonoidy a glykosidy sloučeninu s protikřečovým účinkem. Stimuluje produkci interferonu.
 Účinné fytolátky snižují hladinu tukových částic v krvi a chrání organismus před otravou. Zevně mochna husí slouží pro přípravu kloktadel, obkladů, na omývání hnisavých ran a kožních vřídků. Nať i listy mochny naši předkové používali jako zeleninu.

Mochna husí je účinná také jako digestiv

Pokud jste se přejedli, nebo trpíte nadbytkem žaludeční kyseliny, vyzkoušejte jednorázově nebo pravidelně každý den 3 - 5 decilitrů neslazeného odvaru z mochny husí. Odvar připravíte krátkým povařením jedné lžičky drogy v 2,5 dcl vody.

 

  • latinsky: Potentilla anserina
  • Skloňovaný název: mochnu husí

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF