927x127 HEAD VPRAVO

Máta peprná

Máta peprná je trvalka, která má dřevnatý oddenek s vysokými, čtyřhrannými ochlupenými nebo lysými lodyhami. Všechny listy jsou dlouze řapíkaté nebo kopinaté a nahoře větvené. Plodem jsou vejčité tvrdky. Celá rostlina voní svým charakteristickým mentolem.

Speciálně její druh peprná, je křížencem máty vodní a máty klasnaté. V přírodě se vyskytuje spíše výjimečně, obvykle poblíž míst, kde bývala dříve pěstována.
Nejbližším příbuzným druhem máty peprné je lesní máta.
Předmětem sběru je především list, případně kvetoucí nať, kterou sbíráme zpravidla na začátku květu v červnu až v srpnu, nejlépe kolem desáté hodiny.

Hlavní účinnou složkou je mentolová silice (mentol a ester). Obsahuje menton, sabinen, mentofuran, piperiton a také třísloviny, hořčiny, flavonové glykosidy.

Důvodem účinnosti látky a směr použití určuje především mentol svými silnými antiseptickými vlastnostmi. Místním drážděním citlivých receptorů vyvolává pocit chladu, který je schopen překrýt slabší nepříznivé podněty jako například úporné svědění. Tohoto efektu je možno léčebně využít vnitřně i zevně.

Můžeme ji vídat jako mentolové bonbony, pokud se nezaměříme na léčebnou složku. V léčebném podání výrazně tlumí nadýmání a křečovité bolesti v trávicím ústrojí, zlepšuje trávení a příznivě ovlivňuje funkci žlučníku. Mírně snižuje krevní tlak a mírně stimuluje centrální nervovou soustavu. Při kataru horních cest dýchacích můžeme s úspěchem využít aromaterapii, tedy formu inhalace. Výrazně se též osvědčili mátové koupele, které přispěli uvolnění psychického vypětí.

Běžnou lékovou formou je nálev, ale je též známý i bylinný balzám a Kloudův homeopatický čaj v potencích. Pokud provádíme inhalace neměla by doba překročit déle jak 10 minut. Pro mátové koupele není nutná vysoká koncentrace, takže příprava může být úsporná.

Běžnou dávkou tinktury je 40 kapek pro jednotlivou dávku. Užíváme li koncentrovanou silici, postačí dávka 3 až 5 kapek, doporučujeme však raději silici ředit destilovanou vodou.

Máta peprná je naprosto nevhodná pro dlouhodobé užívání, zvláště pak při vyšších dávkách. Působí totiž jako mírné anestetikum, ale tato jinak kladná vlastnost posléze projevuje poklesem citlivosti organismu vůči jinému působení bylin. Zvláště děti jsou na mentol velmi citlivé.

  • latinsky: Mentha piperita

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF