927x127 HEAD VPRAVO

Zánět vedlejších nosních dutin

Sinusitida je nepříjemný zánět vedlejších nosních (paranasálních) dutin dýchacích cest. Jsou to prostory, které jsou naplněny vzduchem, jejich výstelkou je sliznice. Je jich několik, jsou v čelní, klínové a čichové kosti a také v horní čelisti. Jsou důležité v odlehčení kostí lebky a v rezonanci hlasu.  S nosní dutinou jsou spojeny krátkými průduchy. Nejčastěji bývají postiženy dutiny v kosti čichové a v horní čelisti. Zánět je způsoben virovou infekcí přecházející do bakteriální. Infekce horních cest dýchacích sníží obranyschopnost sliznice dutin, začne se v nich tvořit hlen, zduřelá sliznice uzavře průduchy a nedovoluje odtoku hlenu ven, množí se bakterie a potíže narůstají. 

Nejprve se objevuje rýma s výtokem z nosu, kýcháním a následně se přidávají bolesti v místě postižené dutiny. Bolesti se zhoršují při změně polohy hlavy, nejčastěji při předklonu. Nemocný má ucpaný nos, ztíženou průchodnost, vysmrkává hustý hlen nebo hnis, někdy i s příměsí krve, při mluvení huhňá a ztrácí čich. Přidává se zvýšená tělesná teplota, únava, schvácenost, nechutenství, bolesti svalů a další chřipkové příznaky. Může se přidat pálení nebo bolest v krku, bolest hlavy v postižené části dutin. 

Sinusitidy mohou mít akutní nebo chronický průběh. Akutní záněty jsou častěji virového původu, může na ně nasedat bakteriální infekce. Chronický zánět dutin je většinou bakteriálního původu, vzniká po traumatech, u nemocných s vybočenou nosní přepážkou nebo cystickou fibrózou. Nejčastější komplikací je zánět středoušní dutiny, infekce může přejít na dolní cesty dýchací i do okolí (zánět očnice, meningitida, encefalitida).

Většinou se vyvinou postupně ze zhoršené rýmy. Postižené mohou být dutiny čelní, čelistní, klínové, čichové. Akutně je dobré nasadit Baktevir, Deviral plus a další preparáty, stejně jako to děláme u viróz, nachlazení, rým. Pokud se objeví zánět dutin, přidáme Gerocel Bioenzym 3x 2 kapsle. Nezapomeneme ho zapít dostatečným množstvím vody (1/4 – 1/3 l tekutiny, ideální je vlažná). Gerocel Bioenzym můžeme použít u akutních zánětů dutin, kdy dokáže zlepšit stav do týdne až deseti dnů. Klasická léčbě řeší záněty dutin i 3 týdny. Můžeme vy- užít také reflexní terapii a nepřímé působení preparátů. Čelní dutina je pod vládou ledvin, takže můžeme Diocelem posílit energetiku ledvin. Čelistní patří k tlustému střevu, takže můžeme použít Baktevir, Astomin atd. Ide- ální je, pokud můžeme vytestovat příčinu zánětu dutin. Budou-li se záněty opakovat, máme před sebou většinou alergika, jehož sliznice nosní i vedlejších dutin nosních je oslabená a náchylná ke vzniku zánětů. V případě zánětu způsobeného chlamydiemi nebo jinými urputnými mikroorganismy přidáme k detoxikaci DiNAvir 2x 10 kapek dlouhodobě. Také stojí za to posílit imunitu.

(V případě, že u dotyčného člověka nejsou proje- vy nebo diagnostikované autoimunitní choroby, mů- žeme s výhodou využít Viraimun 2x1, popřípadě T CD4 Imuserol 1x 1 kapsli.)

Příčiny z pohledu klasické medicíny: 

Zánět vedlejších nosních dutin může mít mnoho rizikových faktorů.

1. Nejčastěji k zánětu dochází při virovém onemocnění s rýmou, kdy přestoupí do dutin infekce z dutiny nosní.

2. Oslabený, vyčerpaný organismus je mnohem náchylnější k sinusitidám, vzniknout mohou i při dlouhodobém stresu, nachlazení a při bakteriálních infekcích horních cest dýchacích.

3. Infekce může také přejít ze zánětu zubního lůžka horních předních zubů (špičáky, třenové zuby, 1. stoličky), které je velmi blízko dutinám horní čelisti. Velmi snadno prostoupí zánět, jelikož kost mezi kořenem a vlastní dutinou je velmi tenká. K bolestem a vysoké tělesné teplotě se přidává i otok obličeje.

4. Alergické projevy mohou být nápomocny ke vzniku sinusitidy. Také vdechování chemikálií, prachu, kouře nebo suchého tepla v přetopených místnostech s nízkou vlhkostí vzduchu.

5. Infekce po koupání v bazénech, přírodním koupališti, kdy se voda dostává do dutin a způsobí zánět s velmi prudkým průběhem, nazýváme letní sinusitidou.

6. Úraz, poranění obličeje, nosu nebo oka může být příčinou vzniku infekce.

7. Vrozené vady, příliš úzké dutiny, abnormalita stavby nosu mohou také znepřístupnit volnému proudění vzduchu a podpořit množení bakterií.

8. Nadměrné užívání některých léků, zvláště antihistaminik.

  • latinsky: Sinusitis paranasalis
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Příčiny z pohledu alternativní medicíny:


    V tradiční čínské medicíně je nejčastější příčina zánětu vedlejších nosních dutin vlhkost. V organismu je mnoho horkého toxinu v krvi. Je potřeba toxin vyloučit a ochlazovat krev, čímž se snižují známky zánětu. Opakované záněty dutin jsou následkem tzv. "horkosti", která se z nějakého důvodu generuje v organizmu.
    Čínská medicína různé chorobné stavy nosu, jako ucpávání nosních dutin, zahlenění, ztrátu čichu apod., připisuje především disharmonii plicní čchi, a při jejich nápravě se zaměřuje na plíce.

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1035

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF