927x127 HEAD VPRAVO

Chcete být zdraví – jezte vitamín C

  • Napsal(a) MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.

Kyselina askorbová, označovaná též jako vitamín C, je ve vodě rozpustná látka. Lidské tělo ji nedokáže vytvářet, musí ji tedy přijímat v potravě. Vitamín C se podílí na řadě biochemických pochodů v těle, např. na tvorbě kolagenu, syntéze karnitinu, metabolismu aminokyselin tyrosinu. Působí jako antioxidant, podporuje resorpci železa, zvyšuje obranyschopnost, ovlivňuje beta-oxidaci mastných kyselin, zvyšuje aktivitu enzymů, urychluje odbourávání cizorodých látek.

Vitamín C je v naší potravě, zejména v ovoci, zelenině, včetně brambor. Vzhledem k tomu, že vitamín C je látkou, která snadno oxiduje, čímž ztrácí svůj biologický účinek, musí být jeho kuchyňské úpravy šetrné. Tepelnou úpravou a stykem s neušlechtilými kovy se snižuje množství vitamínu C v potravinách.

Dostatečná konzumace vitamínu C posiluje obranyschopnost a také pomáhá předcházet vzniku degenerativních onemocnění.

Kolik je správná dávka?

Denní doporučená dávka pro dospělé je 100 mg. Zvýšený příjem vitamínu C mají mít lidé při fyzické námaze, psychickém stresu, při konzumaci alkoholu a drog. Dále lidé s chronickými chorobami, jako je diabetes, renální insuficience, infekce. Příjem 150 mg/den je doporučován kuřákům.

Nedostatek vitamínu C, kurděje, bývaly chorobou chudých lidí v zimních měsících a námořníků při dlouhých zaoceánských plavbách. Těžké formy nedostatku se dnes objevují jen vzácně, v extrémních podmínkách. Nemoc se projevuje krvácením z dásní, pod kůži, do svalů, do nehtových lůžek, vnitřních orgánů, sníženou odolností proti nemocem a poruchou krvetvorby.

Projevy mírného nedostatku vitamínu C:

· Únava

· zhoršené hojení ran

· snížená odolnost k infekcím

· prodloužená rekonvalescence

Nadbytečný přísun vitamínu C způsobuje jen minimální klinické příznaky. Avšak malá část nevyužitého vitaminu C se konvertuje na oxalát, což by mohlo vést ke tvorbě močových kamenů, ovšem u zdravých osob je nebezpečí nízké. Denní příjem nemá přesáhnout 1000 mg. Podávání velmi vysokých dávek (5 g) vyvolává průjem.

Při vysokém příjmu vitamínu C, několik gramů denně, se většina této látky vylučuje močí. Může pak interferovat s celou řadou klinicko-biochemických stanovení při rutinním chemickém vyšetření moči, například se stanovením cukru v moči.

Flavonoidy

Flavonoidy patří mezi další nepostradatelné látky pro správné fungování lidského organismu.

Blahodárné účinky flavonoidů:

· protizánětlivé

· protivirové

· antioxidační

· ochraňují buňky před toxickým působením škodlivých látek z vnějšího i z vnitřního prostředí

· brzdí degenerativní procesy ochranou proti následkům oxidačního stresu

Neresorbované flavonoidy se vylučují močí a stolicí jako jiné přirozené zbytky potravy. Vyskytují se v listech zeleného a černého čaje, eventuálně v jádrech červených hroznů a prakticky v různých poměrech téměř ve všech rostlinách, hlavně v plodech a semenech.

Rutin je chemická sloučenina patřící mezi flavonoidy. Má mnoho léčivých účinků, používá se k léčbě křehkosti krevních kapilár a zvyšuje pružnost cév. Snižuje LDL cholesterol. Významným účinkem je jeho antioxidační aktivita a s tím související protinádorové účinky a schopnost zhášet volné radikály. Rutin zesiluje účinek vitaminu C. Je obsažený v červené paprice, červených rajčatech a dalších červených a žlutých plodech. Dalšími nejvýznamnějšími zdroji rutinu jsou pohanka obecná, routa vonná a jerlín japonský. Rutin se vyskytuje v chřestu, v kůře citrusových plodů, v jablečné slupce, v broskvích, nektarinkách, lesních plodech, kiwi, banánech, a také ve výluhu zeleného a černého čaje.

Jak dodávat a dávkovat vitamin C?

Optimální příjem je 500 až 1000 mg vitaminu C denně, a to zejména v době různých onemocnění. Jak takové množství do svého těla dostat? Kvalitní pestrou stravou a také pomocí různých potravinových suplementů. Nejlépe však ve formě perliček, kde se vitamin C postupně uvolňuje 8-12 hodin.

Optimální denní dávku vám zajistí:

CDFlavonoidy, dávkování 1-2 kapsle denně

T CD4 Imuserol kapsle, dávkování 2 kapsle 1-3x denně

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF