Řepík lékařský

"Působí jako přírodní antibiotikum"

"Vědecké pokusy potvrdily široké antibiotické působení řepíku. Užívá se vnitřně při virových zánětech jater, hlavně při hepatitidě typu B, zlatém stafylokokovi, listerióze, Candide albicans, u některých typů virů, jako jsou: HIV, Helicobacter pylori, Campylobacter jejuni a antrax. Používá se také při neurotických a menstruačních potížích a v menopauze. Tradičně se osvědčil při zánětech močového měchýře a střev, sliznice krku a úst, angínách, horečkách, aftech, cukrovce, průjmech, parazitických červech, žaludečních katarech způsobených alergiemi na potraviny a jiných alergiích. 

Obsahuje především katechinové třísloviny 4-10 %, které působí adstringentně, lokálně anesteticky a antibakteriálně; galotaniny, flavonoidy - 0,90 %, quercitrin - působí protizánětlivě, hyperosid, rutosid, quercitrosid, isoquercitrosid, apigenol, kyselinu křemičitou - až 12 %, kyselinu salicylovou, mnoho amidů kyseliny nikotinové (PPfaktor, antipelagrický - všeobecně důležitý pro metabolismus v živých buňkách ), triterpenoidy - heterosidy kyseliny oleanolové, alfa Amiriho a kyseliny ursolové, steroly, vitamíny B, C, K, silice a hořčiny. V řepíku byly zjištěny antibiotické, protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky.
Zvenku při ekzémech, kožní porfyrii - v jejím pozadí je onemocnění jater, bércových vředech a špatně se hojících chronických zánětech kůže, k výplachům ústní dutiny a nosu. Podporuje sekreci žluči, trávicích žlučníkových a žaludečních šťáv. Používá se při ledvinových kamenech a písku, revmatismu, má diuretické účinky. Díky adstringentním látkám způsobuje rychlé uzavírání ran, a tím zastavuje krvácení. Snižuje hladinu serotoninu a histaminu. Používá se při neadekvátních alergických reakcích a při poruchách periferního prokrvení. Malé dávky mají roztahující a velké dávky stahující účinek na cévy. Snižuje vysoký krevní tlak, má vliv na hemoroidy, tromboflebitidu, zlepšuje periferní prokrvování diabetických nohou, cévy pracují lépe a jsou lépe vyživovány. Flavonoidy ochraňují cévní systém. Mírně snižují hladinu cukru v krvi. Pro obsah taninů by neměl být používán s léky, které obsahují soli železa, pektin a alkaloidy. Řepík sám obsahuje železo v organické formě. Trojrozměrná struktura taninů interferuje s proteinovými membránami buněk a přes jejich regulační systém má vliv na cytoplazmatickou biosyntézu.

  • latinsky: Agrimonia eupatoria
  • Zkrácený popis:


  • Skloňovaný název: řepík lékařský
// EOF