Kontryhel žlutozelený

Kontryhel žlutozelený je trvalka s dvoudomými květy, dorůstající do výšky kolem 20 cm. Přízemní listy mají dlouhou stopku, kulatou čepel, rozeklanou do jedné třetiny v 7 až 9 pilovitých laloků. Lodyžní listy jsou většinou přisedlé nebo krátce stopkaté a mají kulaté a hluboce pilovité palisty, které tvoří kolem lodyhy jakýsi pohár. Celá rostlina je mírně ochlupená. Květy jsou velmi drobné a mají žlutozelenou barvu. Plodem jsou nažky.

Je to poměrně hojná bylina, vyskytující se zejména v horských a podhorských oblastech. Roste v mnoha nepatrně se odlišujících variantách, což ovšem nemá na použití žádný vliv.

Předmětem sběru je kvetoucí nať, sbíraná od května do září, nejlépe kolem deváté hodiny dopoledne.
Obsahuje převážně třísloviny, hořčiny, malé množství kyseliny salicylové, silici, organické kyseliny a minerální látky. Dosud se nepřišlo na to, která obsahová látka je příčinou převážně určujícího gynekologického působení.

Tlumí právě proto gynekologické krvácení, zejména menstruační a současně tlumí i bolesti spojené s menstruací – křeče, tlaky v podbříšku a podobně. Tím samozřejmě ovlivňuje příznivě i psychiku a je vhodný i při klimakterických potížích. Pokud se současně aplikuje i zevně ve formě výplachů nebo sedacích koupelí, působí příznivě i na bílý výtok. Prospěšný je i proti zaníceným hemeroidům, zánětům, svědivosti, zejména u sliznic v oblasti pánve. Jinak působí močopudně, prohlubuje spánek, uklidňuje křečovité bolesti v trávicím ústrojí a působí i proti krvácení z nosu. U žen zpevňuje podbříšek, což může velmi příznivě ovlivňovat při náchylnosti k potratům a výhřezům dělohy. Významně je rovněž použití jako kloktadla a jako léčivého klyzmatu, zejména při zánětu tlustého střeva.

Není toxický, nejsou známy žádné škodlivé účinky a ani kontraindikace. Při mírném dávkování je vhodná i pro dlouhodobé podání.

  • latinsky: Alchemilla Xanthochlora

Související položky (podle značky)

// EOF