Trsnatec lupenitý

Lupenatá dřevokazná houba, které se říká také maitaké, roste na starých pařezech. Trsnatec vytváří trsy plodnic široké a vysoké 150–400 mm, které lze v létě a na podzim najít na bázi starých dubů. V přírodě nalezené trsy jsou někdy až 25 kg těžké a skupiny mohou mít 100 cm v průměru, kde jich může být až 200. Hlavní třeň se rozděluje na více odnoží a ty se dále dělí a přecházejí v lupenovité kloboučky. Kloboučky jsou polokruhovité a rostou střechovitě nad sebou, srostlé bokem nebo středově, vějířovité, zvlněné, tenké 5–10 mm, na povrchu drsné, jemně srstnaté, světle žluté, světlehnědé až světle olivově zelené. Rourky jsou krátké (2–3 mm), bílé, sbíhající na třeň. Výtrusy mají rozměr 5,5 x 3,5–4,5 µ, jsou elipsoidní a bezbarvé nebo bílé. Příliš staré plodnice příjemnou houbovou chuť ztrácejí. Používá se k jídlu a léčebným účelům.

Rozšíření:

Trsnatec lupenitý roste v Evropě, východní Kanadě a USA, Číně a severovýchodním Japonsku, kde roste na pařezech a odumřelých kmenech listnatých stromů. Na pařezech začíná tvorba plodnic po 1–3 letech po naočkování. Výskyt: říjen, srpen až do podzimu. Velmi dobře se dá přehlednout a splývá s okolím. Trsnatec je pěstován zejména v Japonsku. V některých evropských státech je chráněn a je na seznamu ohrožených hub.

Obsahové látky: Obsahuje zejména chitin, polysacharidy s protinádorovou, antivirovou a imunostimulační aktivitou, jako je například grifolan, kyselina grifolová, beta-1,3- a beta-1,6 glukan – GRN, maitaké D – frakce, enzym grifolisin, glykoproteiny.

 

 

 

Účinky a využití

Přehled účinků: Antibakteriální, protiplísňový, antivirový, anti-HIV, imunostimulační, protizánětlivý, protirakovinný, protistresový, snižuje hladinu krevního tlaku, adaptogenní, hypoglykemický – snižuje hladinu cukru v krvi, reguluje hladinu triglyceridů a fosfolipidů v séru. Pomocné adjuvans při onkologické terapii, diabetu a dalším onemocnění.

Imunitní systém: Stimuluje a aktivuje imunitní systém, T ochranné lymfocyty a zvyšuje činnost makrofágů, NK buněk, které pak účinněji napadají cizí vetřelce viry, bakterie, plísně a rakovinné buňky. Stimuluje produkci interferonů v těle. Interferony zvyšují imunitu buněk vůči virovým onemocněním. Buňky imunitního systému produkcí různých cytokininů, interferonu, interleukinů ovlivňují naši dokonalou obranyschopnost. Stimuluje vrozený a adaptivní imunitní systém.

Buňky: Protirakovinný účinek – stimulace T lymfocytů, makrofágů, NK buněk, které dokážou ničit rakovinné a jinak nemocné buňky v těle. Ústně podávaný prášek z trsnatce lupenitého v provedené studii vykazoval u myší účinky zvyšování aktivity makrofágů, NK buněk a cytotoxických T-buněk (1,4x, 1,86x, resp. 1,6x) a z 86 % zabraňoval nádorovému růstu (Mori et al, 1987). Vyčištěné polysacharidy se ukázaly být účinné při rakovině prsu, plic, žaludku, jater a mozku. Omezuje množení rakoviny prostaty.

Stimuluje produkci interferonů v těle – TNF (tumor nekrotizující faktor). Má angiogenetický účinek – blokuje rozvoj cév a tím i výživu nádoru.

Orgány: Plíce, ledviny, tlusté střevo, slezina, slinivka, žaludek, játra a mozek. Používá se při léčbě astmatu a onemocnění plic.

Digestivní: Používá se při diabetu, protože u některých lidí dokáže snižovat i vysoké hladiny cukru u diabetu 2. typu. Dále při onemocnění sleziny, žaludeční nevolnosti a při léčbě otylosti. V tomto případě se musí užívat delší dobu, ale je efektivní. Protizánětlivý účinek na střeva byl srovnatelný s 5-aminosalicylovou kyselinou, běžně používaným lékem v léčbě IBD.

Dýchací systém: Nachlazení, virózy.

Nervový systém: Používá se pro uklidnění podrážděného nervového systému.

Srdečně-cévní systém, krev: Používá se při hemoroidech a jiných cévních chorobách. Snižuje hladinu cholesterolu a lipidů v krvi.

Antibakteriální účinek: Inhibiční efekt na Campylobacter,ochranný účinek proti sněti slezinné – antraxu.

Antivirový účinek: Inhibiční účinek polysacharidů na virus HIV, herpes virus HSV-1, viry chřipky, hepatitidy B a zesiluje účinek interferonu.

Protiplísňový účinek: Inhibuje Candidu albicans.

Kožní: Laboratoře experimentální dermatologie v Japonsku zjistily, že houba má zcela originální působení na mazové žlázky kůže – in vivo. Podporuje tvorbu triacylglycerolů, které jsou hlavní složkou mazu. Povzbuzuje mazové žlázky k vyšší činnosti, což má za výsledek zlepšení stavu velmi suché kůže. To je vynikající u lidí, kteří mají velmi suchou, až ,,papírovitou” pokožku. Užíváním se dosahuje vynikajícího zvláčňujícího kosmetického efektu.

Zajímavosti: Má jedny z nejsilnějších protinádorových a imunostumulačních účinků. V lidovém léčitelství se houba používala již v Číně za dynastie Han (206–220 n. l.). Intenzivní vědecké studium této houby probíhá od roku 1980. Bylo pozorováno široké spektrum příznivých účinků od zvyšování imunity, regulace krevního tlaku, snižování cholesterolu a krevního cukru až po kontrolu obezity a odstranění příznaků chronického únavového syndromu. Dobré výsledky byly zaznamenány při léčbě rakoviny prsu, plic a jater. Z houby se jako nejúčinnější vůči nádorům ukázala frakce D označená jako grifon. Prášek ze sušených plodnic byl úspěšně testován vůči viru HIV. Východní národy jí říkají maitaké – ,,tančící houba“, údajně se její pozření projevilo zmateným tancem. Toxické látky nebyly prokázány, ale naopak bylo odhaleno mnoho léčivých účinků. Spíše shluk hub připomíná, že houby jakoby tančí ve vzduchu, a od toho pak vznikl tento poetický název.

Kontraindikace: Nejsou známy.

 

  • latinsky: Grifola frondosa
  • Skloňovaný název: trsnatec lupenitý

Související položky (podle značky)

// EOF