927x127 HEAD VPRAVO

Vaříme s dětmi

Vařit s dětmi je radost a trošku starost. Aby si neublížily, aby suroviny byly ve správném množství a na správném místě, abychom všichni neměli moc velký hlad, než dílo dovedeme až na talíř...
Jsem přesvědčena, že radost nakonec převládá. Pocit, že můžu hned zjistit a ochutnat výsledek své práce! Pojďte to zkusit s námi!

Bílé lanýžové kuličky

Proč se čokoláda rozpouští

V tomto receptu, stejně jako v některých dalších, budeme rozpouštět čokoládu. Víš vlastně, proč se dá čokoláda rozpustit? Když držíš čokoládu dlouho v rukách za chvíli začne měknout a ty máš pak umazané prsty. To proto, že v ruce čokoládu zahřeješ a ona začne pomalu povolovat a roztékat se. Způsobuje to obsah kakaového másla. Má v podstatě stejné vlastnosti jako máslo, které si mažeš na chleba. Když je studené, je tuhé a špatně se maže, když ho naopak zahřeješ, povolí nebo se začne úplně roztékat. A díky tomu můžeš jednoduše rozpustit čokoládu, nalít ji do formiček a vyrobit si tak vlastní tvary, třeba i kuličky. Bílá čokoláda má stejné vlastnosti, jen se liší od té hnědé tím, že neobsahuje žádné kakao, kakaové máslo však ano. Rozpustíš ji úplně stejně jako tu hnědou.

Ingredience:

• 80 ml smetany ke šlehání
• 200 g bílé čokolády
• 2 lžíce másla
• 1 lžička vanilkového extraktu
• kokos na obalení kuliček
• mandle nebo pistácie

1. Spolu s maminkou rozehřejte smetanu. Opatrně do ní nalámej bílou čokoládu, odstav z plamene a přidej máslo a vanilkový extrakt.
2. Pečlivě metličkou rozmíchej, až se čokoláda rozpustí. Přikryj fólií a odložte do chladu úplně vystydnout. Hmota ztuhne a bude se s ní lépe pracovat. Tuhnutí trvá asi hodinu. Pokud by se ti zdála směs pořád příliš tekutá, dej ji do lednice, tam se to určitě podaří.
3. Jakmile je hmota tuhá, můžeš začít válet kuličky. Pokud máš rád oříšky, můžeš přidat do každé kuličky jednu celou mandli nebo pistáciový oříšek.
4. Na talíř si vysyp strouhaný kokos a každou kuličku v něm obal.
5. Kuličky vydrží asi týden až dva, ale skladuj je pro jistotu v ledničce.

Domácí bulky na hamburger

Jak správně uhníst těsto

V celé kapitole se mluví o hnětení těsta, jako by to bylo docela jednoduché, ale správně uhníst těsto je taky kumšt. Mouka nebo kvasnice bývají často docela fajn kamarádi. Ale někdy se stane, že se mezi ně někdo připlete nebo jim uděláš něco, co se jim nelíbí. To si pak postaví hlavu a odmítají kynout, držet tvar a vůbec dělají různé neplechy. Než začnete s maminkou míchat těsto, zapamatujte si pár základních rad. Pak už vás těsto bude vždycky poslouchat.
1. Droždí a sůl nejsou kamarádi. Míchejte je k mouce vždy odděleně.
2. Když liješ do těsta vodu nebo mléko, nikdy by tě neměly pálit do prstíku. Když bude tekutina moc horká, droždí se spaří a kynutí se nebude konat.
3. Uhníst těsto vyžaduje většinou hodně síly a trpělivosti. Každé těsto v této knížce by se mělo odlepovat od stěn mísy a mělo by být heboučké. Nech pracovat maminku nebo dejte těsto zpracovat do robotu. Udělá to za vás oba a ani se přitom nezapotí.
4. Pokud těsto necháš kynout moc dlouho (většinou déle než hodinu), může překynout a pak se to odrazí na jeho chuti. Překynuté těsto poznáš tak, že přestane růst do kopečka a začne se zase propadávat dolů.

Ingredience na 6 bulek
• 250 g hladké mouky
• 150 ml vody
• 2 lžíce olivového oleje
• 2 lžičky třtinového cukru
• 1 vejce
• 1 lžička soli
• 1/2 balíčku sušeného droždí
• mák nebo sezamová semínka na posypání

5. Všechny sypké ingredience nasyp do nějaké větší misky (nebo do mísy kuchyňského robotu) a lehce promíchej vařečkou.
6. Teď postupně přidáš tekuté suroviny. Už umíš rozbít vajíčko? Pokud ti to ještě moc nejde, popros maminku, abys z těsta nemusel vybírat skořápky. Jestli to ale zvládáš levou zadní, rozklepni vajíčko do malé mističky, pečlivě ho prošlehej vidličkou a potom zhruba polovinu nalij do těsta. Druhou polovinu si zatím nech stranou, budeš ji potřebovat na potírání bulek před pečením.
7. Pak přilij do mísy k sypkým surovinám ještě vodu a olivový olej.
8. Maminka nebo domácí robot těsto zpracuje, až bude hladké, lesklé a příjemné na dotek. Přikryjte mísu utěrkou a nechte těsto zhruba hodinu v teple kynout.
9. Až těsto vyroste, posypte si pracovní plochu moukou a těsto na ni vyklopte. Můžete si pomoct navlhčenou stěrkou.
10. Rozdělte těsto na 6 dílů. Z každého kousku vytvarujte co nejkulatější bulku. Naskládejte je s dostatečnými rozestupy na plech vyložený pečicím papírem. V troubě totiž ještě trochu nabydou, tak ať mají kolem sebe místo.
11. Nech bulky na plechu ještě chviličku růst, jen než se ti rozehřeje trouba na 200 stupňů.
Než bulky vložíš do trouby, každou pečlivě potři rozšlehaným vajíčkem a posyp mákem nebo sezamovými semínky, podle toho, co máš rád.
12. Bulky se pečou asi 15 minut. Nespoléhej se úplně na minutku a po očku je sleduj.
Jakmile budou zlaté, může je maminka vytáhnout a přesunout na mřížku.

Recepty pocházejí z kuchařky Vaříme s dětmi pro děti, Petra Novotná
Vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz

VAŘÍME S DĚTMI PRO DĚTI
pro maminky a děti od tří do deseti let
Petra Novotná

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF