Puchýře
Puchýř je zcela běžné poškození kůže nebo sliznice v důsledku fyzikálního působení (tlaku, popálení) nebo je projevem další řady onemocnění, nejčastěji infekčních. Vytvoří se dutina vyplněná větším či menším množstvím sterilní tekutiny. Takový puchýř je vezikula. Puchýř obsahující hnisavou tekutinu nazýváme pustula. Puchýře nejsou nijak závažné, i když jsou nepříjemné a bolestivé. Komplikace nastávají při velkém rozsahu postižené pokožky, většinou po popáleninách.
Obnova postižené kůže začíná asi za 6 hodin od odstranění příčiny. Za 48 hodin se vytvoří nové vrstvy na škáře a bolestivost ustoupí až zcela vymizí. Tekutina se absorbuje a pod ní jsou vytvořeny nové vrstvy kůže. Není vhodné puchýř propíchnout a tekutinu odstranit, vzniká tak riziko infekce.
Příčin vzniku puchýřů je celá řada:
• Otlak – nejčastěji puchýř vzniká působením tlaku, typické jsou otlaky na nohou při nošení těsných bot, nošení bot na bosou nohu nebo při dlouhé chůzi.
• Popáleniny, omrzliny a vliv chemických látek. Popáleniny vznikají při působení vysokého tepla poškozující pokožku, která reaguje obrannou reakcí, puchýřem. Puchýř je projevem druhého stupně popáleniny. Podobně je tomu i u omrzlin, zde je puchýř projevem poškození pokožky chladem. Kůže puchýřem reaguje i na celou řadu chemických látek.
• Impetigo – bakteriální poškození kůže ve formě zarudlých ložisek s puchýřky naplněnými hnisem.
• Moluska – poškození kůže způsobené virem moluscus contagiosum. Jsou to drobné růžové až nafialovělé bolestivé puchýřky, objevující se ve větším množství a mohou svědit.
• Opar - způsobený virem herpes simplex ze skupiny herpesvirů, vyskytující se na různých částech těla, nejčastěji na rtu. Puchýře jsou velmi bolestivé a může dojít k infekci bakteriemi.
• Plané neštovice se silně svědivými drobnými pupínky, které způsobuje virus Varicella-zoster opět ze skupiny herpesvirů. Na povrchu pupínků se vytvoří puchýřky se světlou tekutinou, či hnisem. Pravé neštovice jsou již v dnešní době očkováním vymýceny.
• Pásový opar jako důsledek planých neštovic. Virus nevymizí, ale ukryje se v nervových gangliích v blízkosti páteře, odtud se pak rozšíří při oslabení organismu do kůže a způsobí pásový opar. Výsev puchýřků na kůži kopíruje nerv, podél něhož se virus šíří.
• Alergická reakce – kůže při styku s alergenem může zareagovat vznikem puchýřků.
Nemoci s tímto symptomem:
Nemoci s tímto symptomem
Přípravky
-
Diozon clear krém
Diozon clear je bioinformační čistící krém z ozonu a olivového oleje. Je vhodný na praskající kůži, na které je narušena její struktura. Z krému se uvolňuje reaktivní kyslík, který přispívá ke zpomalení stárnutí buněk a omezení tvorby vrásek.
zklidňuje podrážděnou pokožku
hojí popáleniny, akné, opary, ekzémy a vředy
hloubkově čistí a rgeneruje
má dezinfekční účinky
-
Sagradin kapky
Přírodní bioinformační kapky Sagradin obsahují maximální koncentraci mízy jihoamerického stromu Croton lechleri. Tento extrakt má silné antimikrobiální, antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky zejména u herpesvirů.
Silné antibakteriální a antivirové účinky
Působí jako přírodní antibiotikum
Hojí střevní a žaludeční onemocnění