Ženská vagina neboli pochva je elastická trubice ze svalů, dlouhá 7-8 cm. Slouží k pohlavnímu spojení a jako odvodná cesta pohlavní.
Upíná se na hrdlo děložní a vytváří tak klenbu poševní. Děložní hrdlo do pochvy ční shora. Když žena stojí vzpřímená, pochva směřuje nahoru dozadu. Poševní vchod je na zadním konci vulvy, za ústím močové trubice. Nad pochvou je stydký pahorek. Poševní sliznice je silná 3-4 mm a má narůžovělou barvu, která však mění odstín v závislosti na fyziologických změnách; při menstruaci se mění na tmavě růžovou až červenou a při těhotenství na fialovou.
Délka, šířka a tvar pochvy se může velmi měnit. Normálně je pochva uzavřená, její stěny se dotýkají. Při pohlavním styku se dokáže prodloužit a rozšířit, a to dvakrát až třikrát. Nejvíce se rozšíří při porodu, a to až tak, aby jí mohla projít hlavička novorozeněte.
V pochvě je přítomen bělavý sekret tvořený oloupanými buňkami epitelu pochvy a sekret, který produkují žlázky hrdla děložního. Pochva je osídlena mikroflórou poševní, kterou tvoří Döderleinův lactobacil. Ten vytváří v pochvě kyselé prostředí, čímž ji chrání před bakteriální nákazou zvenčí.
Lubrikaci (zvlhčení) pochvy, k níž dochází při sexuálním vzrušení a jež výrazně usnadňuje frikční pohyby, zajišťují Bartholiniho žlázy uložené nedaleko poševního vchodu a děložního hrdla. Samotné stěny pochvy žlázy neobsahují, ale hlen skrz ně prostupuje. Hlen může být bílý nebo žlutý, řídký nebo hustý.
Před prvním pohlavním stykem je pochva panny chráněna panenskou blánou neboli hymenem.
V pochvě pohlavně dospělé ženy je kyselé prostředí, které ji chrání před infekcí. V pochvě se však nachází nesterilní prostředí, takže snaha o přehnanou nebo dokonce sterilní péči je zbytečná nebo dokonce škodlivá. Vhodnější je podpořit zdravou rovnováhu poševní flóry např. laktobacily než usilovat o její celkové potlačení.
Související nemoci
Symptomy
Ovlivněné meridiány
Přípravky
-
Maytenus ilicifolia čaj
Čaj - doplněk stravy
Lahodný čaj z listů Maytenus ilicifolia se pije zejména v Jižní Americe a je velmi ceněn pro své všestranné použití. Výzkum potvrdil u této rostliny celou řadu významných účinků. Listy jsou velmi silným zdrojem fytoestrogenů, které snižují riziko výskytu osteoporózy zejména u žen a jsou jejich „omlazujícím“ elixírem.
upravuje menstruační cyklus
řeší problém potíží spojených s přechodem
harmonizuje zažívací trakt
detoxikuje a regeneruje organismus
-
Vista Clear kapsle
Bioinformační posilující doplněk stravy Vista Clear je vyroben z rostlin a éterických olejů, které navrací tělu svěžest a vitalitu. Působí blahodárně na funkci jater, žlučníku a ledvin.
podporuje funkci jater a žlučníku
snižuje hladinu cholesterolu
zlepšuje zrak
-
Diozon clear krém
Diozon clear je bioinformační čistící krém z ozonu a olivového oleje. Je vhodný na praskající kůži, na které je narušena její struktura. Z krému se uvolňuje reaktivní kyslík, který přispívá ke zpomalení stárnutí buněk a omezení tvorby vrásek.
zklidňuje podrážděnou pokožku
hojí popáleniny, akné, opary, ekzémy a vředy
hloubkově čistí a rgeneruje
má dezinfekční účinky
-
Estrozin kapky
Přírodní bioinformační bylinné kapky Estrozin obsahují speciální koktejl z bylin s vysokým procentem přírodních fytohormonů. Tyto fytohormony napomáhají tělu vytvářet chybějící estrogeny a řeší tak řadu zdravotních problémů spojených s jejich nedostatkem.
Upravuje menstruační cyklus
Řeší problém potíží spojených s přechodem
Chrání svaly a kosti před degenerací
-
Diocel Biominerál kapky
Přírodní bioinformační multiminerálový doplněk stravy, který obsahuje vyváženou skladbu přírodních koloidních minerálů v organické formě.
Přispívá ke správně funkci ledvin a močového měchýře
Zlepšuje stav kostí, kloubů, vlasů a nehtů
Doplňuje řadu koloidních minerálů
-
Sagradin kapky
Přírodní bioinformační kapky Sagradin obsahují maximální koncentraci mízy jihoamerického stromu Croton lechleri. Tento extrakt má silné antimikrobiální, antibakteriální, antimykotické a antivirové účinky zejména u herpesvirů.
Silné antibakteriální a antivirové účinky
Působí jako přírodní antibiotikum
Hojí střevní a žaludeční onemocnění
