Banner nové Sféry

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je příznak mnoha nemocí, který není radno podceňovat. Může mít rozmanitou řadu příčin, a to od málo závažných až po život ohrožující. Pro správné určení příčiny musíme zjistit charakter bolesti, lokalizaci, délku trvání a vznik nástupu bolesti, místo vzniku, úlevovou polohu a další možné příznaky. Tyto informace nám pomohou pro správné a včasné zjištění potíží a rychlou možnost pomoci.
Bolesti jsou pociťovány jako tlak, sevření, píchání na hrudi, palčivá až řezavá bolest a liší se podle příčiny vzniku.
Příčiny bolestí na hrudi:
• Kardiovaskulární nemoci způsobené cévními příčinami jako jsou angina pectoris, infarkt myokardu, embolie plicnice, disekce aorty (roztržení), plicní hypertenze. Dalšími příčinami jsou zánět osrdečníku a srdečního svalu, chlopenní vady (stenózy, nedomykavosti), arytmie a zhmoždění srdce.
• Plicní onemocnění jako záněty dýchacích cest, plic a poplicnice patří mezi časté příčiny. Též pneumotorax, nádorové nemoci plic, cizí těleso v dýchacích cestách i zánět v oblasti hrudníku způsobují bolesti na hrudi.
• Příčiny spojené z hrudní stěnou jsou její poranění, zlomeniny žeber, nádorové onemocnění prsu, záněty a nádory pohrudnice a herpetické infekce.
• Nemoci trávícího ústrojí, mezi které nejčastěji patří gastroezofageální reflux, pálení žáhy, spasmy jícnu, vředové onemocnění, nemoci jater, žlučníku a slinivky.
• I psychika může způsobit bolesti na hrudi (hysterie, neurastenie, úzkost, stres, panická ataka).
• Mezi kosterní a svalové příčiny řadíme svalová natažení, poškození, obtíže s páteří, bolest chrupavek žeber.

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF