Banner nové Sféry

Bolest kloubů

Bolest kloubů je příznak, varovný signál těla, který upozorňuje na možné poškození. Bolesti kloubů mohou vzniknout z velkého množství příčin, nejčastěji následkem různých zranění, nadměrného přetížení, nebo běžného nachlazení a chřipky. Bolestivost může být ve velkých i malých kloubech. Je důležité znát charakter bolesti, rychlost vzniku, závislost na pohybu, co bolestem předcházelo, zda je doprovázena dalšími příznaky. To vše prozradí mnohé o příčině bolestí.Příčiny:

• Úrazy jako např. např. výron kotníku, výron v koleni, zhmožděné klouby, narušení kloubních vazů, zlomeniny přilehlých kostí patří mezi velmi častou příčinu bolestí kloubů.
• Infekční onemocnění kloubů způsobuje velmi silné bolesti, kloub je zarudlý, oteklý a naplněný zánětlivou tekutinou. Mimo to bolest kloubů běžně doprovází horečnaté infekční onemocnění a jedná se o celkovou odpověď organismu na zánět v těle. Tyto bolesti velmi rychle mizí po vyléčení infekčního procesu.
• Artróza je degenerativní onemocnění, při kterém dochází k opotřebování kloubů. Může postihovat jakýkoliv kloub, nejčastěji jsou však postiženy velké klouby, např. kolenní, kyčelní, jelikož je na ně kladen velký nárok a zatížení. Riziko vzniku potíží roste úměrně s věkem.
• Dna, metabolické onemocnění je příčinou velkých záchvatovitých bolestí kloubů a jejich zarudnutí. V organismu se nachází vysoká koncentrace kyseliny močové a její ukládání v podobě krystalků do kloubů způsobuje jejich velkou bolestivost. Nejčastěji postiženým kloubem je kloub palce nohy.
• Revmatická imunitní onemocnění, která postihují klouby i jiné tkáně. Např. revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba, revmatická horečka, artritida při lupénce, Crohnova nemoc aj.
• Zhoubné nádory, které rostou v blízkosti kloubů mohou způsobovat jejich bolest, např. rakovina kostí a jiné sarkomy měkkých tkání.

  • jiný název: kloubní bolest

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF