927x127 HEAD VPRAVO

Kašel

Kašel je významným příznakem nemocí dýchacího ústrojí. Je životně důležitou obrannou a ochrannou funkcí organismu, která má za úkol uvolnit dýchací cesty od hlenu nebo cizorodých těles, které je dráždí. Často si ani neuvědomujeme, že během hodiny nejméně jednou až dvakrát zakašleme, abychom si očistili hrdlo a dýchací cesty od hlenu a odumřelých buněk. Kašel působí obtíže pokud je nekontrolovaný, a to při dráždění z okolí nebo infekcí dýchacích cest.

 

Kašel můžeme rozdělit na:

 

Suchý kašel (neproduktivní, bez expektorace), to znamená, že neodstraňuje hlen z dýchacích cest.

 

Vlhký kašel (produktivní, s expektorací), při němž se vykašlávají hleny a v něm obsažené dráždivé látky a bakterie. Vykašlaný hlen nazýváme sputum neboli chrchel, je důležitou látkou pro vyšetření typu přítomných bakterií.

 

Příčiny:

Příčin je celá řada a většinou jsou spojené s onemocněním dýchacích cest. Někdy také s chorobami trávicí nebo oběhové soustavy. Při vniknutí dráždivé látky do dýchacích cest citlivé receptory začnou produkovat hlen ve větším množství. To podráždí nervová zakončení a vyvolá pochod, který ukončí kašlem, násilným vypuzením vzduchu a hlenu z dýchacích cest do úst. Příčinou mohou být bakterie, viry, znečištěné prostředí cigaretovým kouřem nebo chemikáliemi, léky.

 

Onemocnění dýchacích cest:

Bronchitida (zánět průdušek) způsobený virovou nebo bakteriální infekcí se projeví kašlem, většinou s vykašlávaným hlenem.

• Chronická obstrukční bronchopulmonální choroba (CHOPN) jako neinfekční dlouhodobá bronchitida, při které se zužují průdušky. Dýchací cesty jsou trvale poškozovány nečistotami, např. cigaretovým kouřem. Objevují se silné záchvaty kašle po ránu. Sliznice je velmi drážděna a produkuje velké množství hlenu.

• Pneumonie, zápal plic se projevuje kašlem, horečkami, bolestmi na hrudi. Existují dva typy – typický a atypický zápal plic, to podle typu bakterií a virů.

• Pleuritida, zánět pohrudnice spojený s bolestí na hrudi zhoršující se při nádechu.

Cizí těleso v dýchacích cestách způsobí obranný reflex, kašel.

Nádory nebo metastázy v plicích se mohou projevit kašlem, většinou je jedná o pokročilé stádium.

Tuberkulóza je spojována s kašlem a vykašláváním krve, objeví se při pokročilém stavu onemocnění, kdy tuberkulózní zánět nahlodá některou z plicních tepen.

Cystická fibróza se silným zahleněním a opakovanými infekcemi dýchacích cest.

 

Srdeční onemocnění:

Plicní edém při srdečním selhávání, kdy se plicní sklípky začnou plnit tekutinou, což nutí ke kašli. Kašel je vlhký s vykašláváním růžově zbarvené tekutiny.

Plicní embolie vzniká při ucpání cévy v plicním řečišti trombem, krevní sraženinou, která vzniká nejčastěji v končetinách a po utržení se doplaví co plic. Projeví se kašlem, dušností, někdy i smrtí.

Refluxní nemoc trávicího traktu, při níž se kyselý žaludeční obsah dostane přímo do jícnu přes nefunkční svěrač jícnu a poškozuje jeho sliznici. Projevuje se pálením žáhy nebo je bez příznaků. Při poloze v leže se žaludeční šťáva dostává nejen do jícnu, ale i do nosohltanu a může stéci až do průdušek a plic. Kyselé šťávy silně dráždí a tím způsobují kašel. Proto jsou typické záchvaty nočního suchého kašle.

Léky svými nežádoucími účinky mohou způsobovat kašel, např. léky snižující krevní tlak, tzv. ACE-inhibitory.

Psychika může způsobovat kašel, hlavně u dospívajících a neurotiků. Kašel bývá suchý a je navázán na stresující události.

  • latinsky: tussis
  • jiný název: tussis, produktivní kašel, neproduktivní kašel, suchý kašel, vlhký kašel
  • produkty: 929,927

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF