Banner nové Sféry

Rýma

Rýma je zánět sliznice v dutině nosní s vylučováním hlenu. Je nejčastější virovou infekcí, vyvolanou velkým počtem rhinovirů. Postihuje horní cesty dýchací. Přenáší se vzdušnou cestou nebo přímým kontaktem. Inkubační doba je 1-3 dny po prochladnutí.
Rýma začíná kýcháním, zduřením nosní sliznice, pocitem svědění a pálením v nose, nosohltanu a začne sekrece z nosu. Nejprve řídkou vodnatou sekrecí, později hustou, hlenovitou až hnisavou. Zduřelá sliznice způsobí ucpání nosu, ztížené dýchání, kašel a v noci chrápání. Dochází ke ztrátě čichu, světloplachosti, pálení v očích a také k podrážděné kůži kolem nosu, zvýšené tělesné teplotě a nechutenství.
Rýma trvá 5-7 dnů, může přecházet do bakteriálních zánětů dýchacích cest. Podle průběhu rozlišujeme akutní a chronickou rýmu.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Většinou se jedná o infekční záněty virového původu. Původcem je 70 – 100 různých typů rinovirů. Šíří se kapénkovou infekcí, na sliznici nosohltanu se dostanou ze vzduchu. Ve vzniku má velký význam nachlazení, prochladnutí, výkyvy teplot, civilizační faktory a stres, které oslabí tělo. Sliznice oslabená virovou infekcí je náchylná na bakterie a zánět se může změnit na bakteriální. Speciální skupinou rýmy je rýma alergická, která je projevem alergie.

  • latinsky: Rhinitis
  • jiný název: rinitýda, akutní rýma, chronická rýma, zánět nosní sliznice, katarální rýma
  • skloňovaný název: rýmou
  • související produkty: ;;929 ;;958 ;;970 ;;971 nachlazení;990;929; nachlazení;990;958; nachlazení;990;927; nachlazení;990;971;
  • Skloňování 2: rýmu
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    Nositelem nachlazení je dle čínské medicíny tzv. zevní vítr (chladný nebo horký) a záleží jen na tom, zda vnitřní obranné síly organismu zvítězí nad větrem, či nikoliv. Vždy jde o rovnováhu, pokud je porušena, vzniká např. rýma, chřipka nebo nachlazení. Chladný vítr blokuje energii a horký vítr šíří virózy. Horký vítr je nejčastější příčinou různých viróz, angín, ale i různých alergií, jež postihují oči a nos, jelikož touto cestou do organismu vstupuje.

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1033

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF