Banner nové Sféry

Bronchitida

Bronchitida je zánět dolních cest dýchacích, průdušek, které přivádějí vzduch z průdušnice do plic. Většinou jde o přechodné onemocnění, následek nachlazení nebo chřipky. Sliznice bronchů zduří, řasinkový epitel přestává vykonávat svou funkci čili nedochází kmitáním k odstraňování hlenu s bakteriemi a prachem. Vytváří se značné množství hlenu, který dráždí ke kašli.

Zánět průdušek může být akutní a chronický.
Akutní forma infekčního zánětu průdušek se vyznačuje zvýšenou tělesnou teplotou až horečkou trvající několik dní a kašlem mizícím až za několik týdnů. Kašel je nejprve dráždivý, později začne vykašlávání bílého, žlutého až zeleného hlenu. Přidává se palčivá bolest na hrudi, dýchací obtíže jako sípavý dech, lapání po dechu. Nechybí ani bolesti hlavy, nechutenství, únava. Běžné jsou též bolesti kloubů a svalů.
Při chronické bronchitidě přetrvává kašel s vykašláváním hustého hlenu několik měsíců, dochází k dušnosti, poté může na čas ustat a opět se vrátit. O chronické bronchitidě mluvíme při vykašlávání po dobu 3 měsíců v roce alespoň 2 roky za sebou. Zánětlivé změny vedou k zužování průdušek vedoucí k chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).

 

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Akutní bronchitida je způsobena virovou nebo bakteriální infekcí, ale příčinou může být i alergie. Navazuje na běžné nachlazení nebo chřipku. Vliv na vznik má i oslabená imunita v důsledku přepracování, vyčerpání, náhlé prochladnutí nebo pobývání v chladu.
Chronická bronchitida vzniká dlouhodobým drážděním dolních cest dýchacích. Jednou z hlavních příčin vzniku chronické bronchitidy je kouření, ale i chemické podráždění, častý pobyt v prašném nebo jinak znečištěném prostředí.

  • latinsky: Bronchitis
  • jiný název: bronchitida, akutní zánět průdušek, chronický zánět průdušek
  • skloňovaný název: bronchitidou
  • související produkty: ;;927 ;;971 ;;970 ;;957 ;;960 ;;929 kašel;;957 kašel;;927
  • Skloňování 2: bronchitidu
  • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

    V čínské medicíně je příčina akutního zánětu průdušek v napadení organismu zvenčí a u chronické formy jde o nedostatek energie orgánů a oslabení organismu. Za zánět průdušek může horký vítr v těle.

  • Id hlavního postiženého orgánu: 1030

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF