Banner nové Sféry

Kýchání

Kýchnutí je obranný reflex dýchacích cest, jenž má uvolnit horní cesty dýchací a vypudit z nich dráždivou nežádoucí látku. Zajišťuje tak čištění dýchacích cest a udržuje je volně průchodné. Dráždit dýchací cesty může přílišná tvorba hlenu, prachem znečištěný vzduch, dráždivý zápach, přítomnost mikroorganizmů, alergenů.
Kýchání není vhodné potlačovat. Vzduch, který se snažíme kýchnutím vydechnout, dosahuje velké rychlosti, uvádí se až 150 km za hodinu.
Příčiny:
• Při zánětech vedlejších nosních dutin se objevuje kýchání, často je vysmrkáván nazelenalý hlen. Je doprovázen zvýšenou teplotou, kašlem, bolestmi hlavy.
• Infekční rýma se projeví kýcháním velmi často, většinou jde o virózy, kdy zánět sliznice vytváří hlen, který je vysmrkáván nebo vykýchán.
• U alergické rýmy se kýchání objeví z důvodu alergické zánětlivé reakce nosní sliznice na vdechovaný alergen, nejčastěji pyly, prach, roztoče, aj.
• Vdechnutí dráždivých látek, které v nose podráždí sliznici, vyvolá silné kýchání. Dráždivými látkami mohou být cigaretový kouř, dráždivé plyny, aj.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF