Banner nové Sféry

Chrápání

Chrápání je symptomem nemocí dýchacích cest, velmi často obtěžujícím problémem. Při chrápání vibrují během spánku tkáně v ústech a krku (jazyk, horní strana krku, měkké patro a čípek) proti krčním a nosním mandlím a vydává chrčivý zvuk. Většinou postihuje starší osoby, chrápání u mužů je častější než u žen.
Možných příčin je spousta. Obecně platí, že chrápání se objeví při zúžení nosohltanu, kdy dojde ke zhoršení průchodu vzduchu, nebo ochabnutí okolních tkání. Oba důvody se mohou i kombinovat.
• Obezita - více chrápou obézní lidé, protože ztučnělé tkáně utlačují dýchací cesty.
• Příčiny zúžení prostoru nosní dutiny, které se projeví chrápáním jsou např. nosní polypy, které svým nárustem zmenšují prostor nosu, nebo vybočení nosní přepážky a tím k horší průchodnosti vzduchu a chrápání.
• Také pití alkoholu před spaním výrazně zvýší riziko chrápání, protože alkohol uvolní svaly nosohltanu a způsobí pokles tkání.
• Ucpaný nos kvůli rýmě, nachlazení nebo alergii způsobí, že zanícené tkáně a hlen překážejí proudu vzduchu. Zejména u alergické rýmy dochází k zesílení sliznice v dutině nosní a nosohltanu, což vede ke ztížené průchodnosti a nočnímu chrápání.
• Zvětšená nosní mandle neboli adenoidní vegetace je nejčastější příčinou chrápání v dětském věku. Zvětšená mandle zužuje dutinu nosní, zhoršuje dýchání a v noci děti chlasitě chrápou.
• Občasné chrápání není nebezpečné, ale hlasité, silné a nepravidelné chrápání může být známkou syndromu spánkové apnoe, možného nebezpečného problému. V noci dochází společně s chrápáním i k občasné zástavě dechu, protože ochablé svaly nosohltanu neudrží dýchací cesty otevřené.

  • latinsky: stridor nocturnus, ronchopatie

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF