Banner nové Sféry

Hubnutí

Nezdravé (patologické) hubnutí neboli úbytek tělesné hmotnosti je velmi závažným symptomem provázející mnoho onemocnění. Nezdravé hubnutí je stav, kdy se necíleně, tedy bez snahy nebo vlastního přičinění, zhubne více než 10% z původní váhy za méně než 6 měsíců.
Hubnutí vzniká při nedostatečném pokrytí energetické potřeby organismu (nedostatečné pokrytí výdaje energie potravou nebo neschopností energii přiměřeně využít). Obvykle jde o úbytek tukové tkáně, ale může jít i o ztrátu tkáně svalové.
Cílené hubnutí, kdy změníme životní styl, jídelníček, přidáme aktivní pohyb je bráno jako stav žádoucí, pro tělo prospěšný a nesouvisí s patologickými stavy (výjimkou je mentální anorexie).
Definicí zdravé hmotnosti člověka je v dnešní době používám tělesný hmotnostní index (body mass index – BMI). Jde o indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity. Vypočítá se vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky:

hmotnost [kg]
BMI = ----------------
(výška [m]) 2

Příčiny úbytku hmotnosti:
• Poruchy příjmu potravy: Nejvýraznější úbytky na váze doprovázejí mentální anorexii, ale také bulimii. Přestože jde o chtěný váhový úbytek, jedná se o hubnutí způsobené nemocí. Vzniká většinou u mladých dívek a mají psychický původ. Vynaloží extrémně zvýšené úsilí k hubnutí a to snížením nebo vynecháním příjmu potravy a nadměrným cvičením, které je dovedeno až do extrémů. Může dojít až k úmrtí či doživotnímu narušení zdraví.
• Poruchy psychiky: K těmto stavům můžeme zařadit depresivní stavy, maniodepresivní poruchu, různé typy demencí, kdy člověk ztrácí chuť k jídlu, ztrácí zájem o jídlo, cítí se sytý nebo vinou nemoci zapomíná jíst.
• Poruchy funkce žláz s vnitřní sekrecí: Zvýšená funkce štítné žlázy (tyreotoxikóza, hypertyreóza) je zvýšená tvorba hormonů štítné žlázy způsobující rychlejší odbourávání energetických zásob. Člověk začne hubnout, ačkoliv má zvýšenou chuť k jídlu. I nedostatečná funkce nadledvin provází hubnutí, jelikož nemocný ztrácí chuť k jídlu.
• Rakovina: U nádorových onemocnění dochází k výraznému úbytku tělesné hmotnosti z několika důvodů, ty se mohou i kombinovat.
• Nádorové buňky jsou mnohem více metabolicky aktivnější než buňky zdravé a spotřebávají většinu přijímaných živin pro sebe, mají velkou spotřebu glukózy a pro nemocného živin zbude jen velmi málo.
• Přítomnost nádorových buněk aktivuje imunitní systém našeho těla. Dojde k produkci velkého množství obranných bojových látek, které mají celkový vliv na psychiku a metabolismus nemocného. Dochází k rychlému odbourávání tukových zásob i svalových struktur, zvyšuje se pocit sytosti, dochází ke ztrátě chuti k jídlu, hlavně masa a výsledkem je rychlý váhový úbytek.
• Nádory narušují činnosti orgánů, např. trávícího traktu (jsou velmi časté) mohou přímo narušovat proces trávení a vstřebávání potravy.
• V neposlední řadě hubnutí s nádorem je i vlivem bolesti, případné chemoterapie, aj.
• Cukrovka I. a II. typu : Prvními příznaky neléčené cukrovky (diabetes mellitus) je hubnutí spojené s pocitem žízně a nadměrného močení.
• Poruchy trávicího traktu: Všechny zdravotní potíže způsobující neschopnost požití potravy, nedostatečné zpracování, vstřebávání a využívání živin, vedou ke snížené váze. Může se jednat o zánětlivé i nádorové stavy. Příčinou může být i zvracení, průjmy, zácpy, bolesti břicha. Nejčastěji se setkáváme s Crohnovou chorobou, ulcerózní colitidou, celiakií, nemocemi jater, žlučníku, slinivky břišní. Příčiny hubnutí však mohou být i bolesti zubů, zhoršené polykání.
• Selhávání životně důležitých orgánů: Selhávání ledvin, jater a srdce vedou k celkovému zhoršení stavu organismu a s tím spojený i úbytek tělesné hmotnosti. I vážná onemocnění plic bývají provázena hubnutím.
• Infekční, zánětlivá, autoiminitní a alergická onemocnění: Infekce v organismu aktivuje imunitní systém stejně jako nádorový proces. Dochází ke zvýšené tělesné teplotě a tím ke zvýšení metabolismu, je nastaven stav sytosti. Při dlouhodobých chronických infekčních nemocech vzniká významný úbytek na váze, protože nemocný nepokryje dostatečně spotřebu energie. Častými příznaky těchto nemocí je nevolnost, bolesti břicha, špatné vstřebávání živin a tím i hubnutí. Výrazné hubnutí je typické pro AIDS, tuberkulózu.
• Drogová závislost, alkoholismus, kouření

  • jiný název: patologické hubnutí, ztráta na váze, ztráta hmotnosti

Související položky (podle značky)

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF