927x127 HEAD VPRAVO

Rozhovor s Adinou Debrecéni: Kraniosakrální terapie aneb Zažijte dynamický klid

 "Zdraví není jen absence nemoci. Je to harmonická jednota těla, vědomí a okolního světa. Vesmír je rozšířením našeho těla a naše tělo v sobě zároveň obsahuje celé univerzum.“  Deepak Chopra

 

 

Adina Debrecéni se věnuje kraniosakrální biodynamice několik let a tvrdí, že právě tato technika jí změnila život. Přijměte pozvání a nahlídněte pod pokličku kraniosakrální biodynamiky v rozhovoru s Adinou Debrecény.

Při terapii působíte na klienta svou energií?

Nedávám do těla žádnou energii, pouze podporuji, co už v těle je. Potenci, zdroj, nebo chceš-li sílu, tu máme v těle všichni.

Ale pro mě je to skoro magické, dotknete se několika částí těla a začnou se „dít věci“?

Jednotlivými hmaty se dotýkáme jednotlivých částí hlavy a těla a informace jsou pak předávány dál. Víme, že dotyk na určitém místě těla aktivuje jinou tělesnou část. Například, když se dotkneme krčního obratle, přenášejí se informace na určitá místa. A dotyk stačí! Je ale důležité, aby byl praktikant v neutrálu. To znamená, že si musím udělat odstup, vůbec do léčení nemůžu jít s nějakým svým záměrem a očekáváním.

Vyrovnáváme pravou a levou, jin a jang, sympatikum a parasympatikum.

Pokud máme například přetíženou levou část mozku (racio), což se dnes u mnoha lidí děje, cítím, jak je levá strana těžká. Cítím nevyváženost. Principem této terapie je vyrovnat nerovnováhy v těle. Srovnáváme levou a pravou, jin a jang, sympatikum a parasympatikum. Praktikant vnímá a centruje, je takovým kormidelníkem. Jediné, co při terapii vnímám, je střed. Lidé v manažerských pozicích právě často přetěžují levou část mozku, častými problémy pak jsou migrény, syndrom vyhoření, bolesti žaludku atd. Při terapii dochází k uvolnění a odstranění tohoto přetížení.

Otec metody Dr. Sills popsal místa na těle – fulcra, která se při terapii aktivují, a tím uvolňují napětí v tkáních.  Obvykle, pokud jsme ve stresu, v nich dochází ke stažení, které může být v různých úrovních – ve svalech, šlachách nebo tekutinách. Pokud je člověk ve stresu dlouho, dochází k narušení tekutosti těla.

Klient se dostává do dynamického klidu, a tam se právě věci mohou dát do pohybu.

Je možné kranio srovnat s meditací? Nebo jinou spirituální technikou?

Kranio je pomocník na cestě, já sama jsem vyzkoušela spoustu věcí, měla jsem tendence si aktivovat vyšší čakry, ale chyběla mi zemitost, radost z toho, že jsem tady. Kranio mě ukotvilo.

Často se stává, že nás na kranio přivedou až zdravotní problémy…

Je to dokonalé, tělo je skvělý navigátor, skrze bolest člověka přivede na terapii. Je v tom asi vyšší záměr. Duše cítí, že už toho má dost, tak jak dál? Volá: „Potřebuji něco změnit!“, a to často neslyšíme. Na bolest ale slyšíme. Při kraniu se tělo jakoby trhá, cítíme záškuby, odchází napětí, napojujeme se na rytmus, otvíráme košilku a pak nám mohou narůst křídla.

Může se naučit tuto techniku každý?

Ano, ale základem je oprostit se od ega a být jen podporou. Často máme tendenci mít věci pod kontrolou a chtít výsledek. Moje zkušenost je, že čím víc to odevzdáš, dáš se do neutrálu, tím víc věříš moudrosti těla. Tělo je napojené na vesmír a vesmír ví, co s tebou má dělat. Praktikant pak funguje pouze jako podpora.

Při terapii se začínáme dotýkat prvotní božské esence a záleží jen na nás, zda si ji chceme aktivovat, nebo ne.

Příběh nebo Tvoje zkušenost?

Líbí se mi, že to není wow, jsou tu jemné nuance, změny jsou malinké a postupné. Ti, kteří čekají velkou změnu, si často ani neuvědomují, že se děje spousta změn malých. Třeba že z nich padá ostych a začínají se chovat jinak.

A vyléčení na fyzické úrovni?

Kačenka. Holčička, která měla ve dvou letech revmatické horečky a která je mým velkým učitelem. Ve 3 letech ji po dávce barbiturátů přestala fungovat nervová soustava a ona zůstala na mentální úrovni 3 letého dítěte. Kačenka přestala chodit,  jedla jen z povinnosti, za noc mívala 10 křečí celého těla. Pracujeme spolu rok, zpočátku jsem na ni nesměla ani sáhnout, její nervový systém byl velmi přetížený a dráhy poničené. Po roce Kačenka začala chodit, má chutě, vrací se jí smysly. Když přichází, na schodech už tleská a raduje se… Nesmím být ale v bílém plášti. Začala se vnímat, kouká se do zrcadla, ale chybí nám tam několik let. Křeče přestaly, začíná vnímat vtip, začal se jí měnit obličej. Při kraniu je vidět, jak se nervy začínají zapojovat. Zatím mluví pouze skrze oči, ale věřím, že je jen otázka času, kdy si spolu popovídáme.

A další zdravotní problémy?

Třeba migrény v období menstruace. Mám klientky s potlačenou ženskostí a to se projevuje vždycky před menstruací. Pracujeme s tím, uvolňujeme napětí, často je tam stud zapsaný hluboko v podvědomí. Někdy se dotkneme i minulých životů, úkolem krania ale není „hrabat se“ v minulých životech. My se jenom snažíme dostat do těla. Vyzkoušejte a uvidíteJ

Adina Debrecéni působí ve studiu Balance v Praze 2, Přemyslovská 39, tel.: 731 778 687.

Trochu teorie na závěr:

Cranio znamená lebka, sacrum kost křížová. Kraniosakrální biodynamika je jednou z alternativních metod léčení, která pracuje se základní životní silou, vnímatelnou jako pulzaci mozkomíšního moku (nikterak nesouvisí s tepem srdce), která se následně projevuje v celém systému tekutin, tkání a struktur. Pracuje s tělem a se všemi jeho energiemi a působí nejen na rovinu tělesnou, ale i psychickou a duševní. Pomáhá zbavit se bloků, omezujících přesvědčení i problémů na fyzickém těle. Vychází z osteopatie, kterou praktikovaly už dávné kultury. Novodobými zakladateli kraniosakrální biodynamiky jsou Dr. Sills a Dr. Sutherland. Dr. Sills při operaci zjistil, že tep v páteři je silně ovlivněn tím, jak moc jsou kosti stlačené či uvolněné. Stejný tep posuzuje čínská medicína.

 

 

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF