927x127 HEAD VPRAVO

Recepty pro zahřátí

  • Napsal(a) Alena Judit Bernardová

Recepty na zahřátí

Alena Judit Bernardová

Ke správné péči o plíce v listopadu patří i vhodné stravování. Přinášíme inspiraci na vhodná jídla v chladném podzimu

Na oleji orestujeme cibuli, přidáme maso ze skupiny „horkých“ a teplých“ nakrájené na kousky a restujeme, dokud není opečené ze všech stran. Přidáme na kolečka pokrájený pórek a opět orestujeme. Osolíme, okořeníme majoránkou, bobkovým listem. Dusíme do měkka, když je maso měkké, vyjmeme bobkový list. Jako přílohu podáváme „neutrální“ rýži a jako „osvěžujícími“ doplníme na talíři řeřichou, bílou ředkví. Jako nápoj zvolíme mátový čaj. Pokud máme pocit, že potřebuje ještě více zahřát, do hotového pokrmu přidáme šťávu z čerstvého zázvoru a mátový čaj vyměníme za zázvorový.

Ve výše uvedeném receptu máme ukázku, jak by měly být vybrány ingredience, aby strava byla vyvážená a nepřevažovaly pouze „horké“ a „teplé“ potraviny.

Jsou mezi námi i ti, kterým je neustále horko, takže návrh receptu i pro ně.

Ochlazující jídlo

Na jarní cibulce orestujeme naporcovaného králíka, kterého jsme potřeli hořčicí, podlijeme a dusíme do měkka. Jako příloha je vhodná rýže. Jako salát bych doplnila salátem z ředkvičky. Nápoj mátový čaj.

Výše uvedené recepty jsou jen ukázky toho, jak si lze s kombinací receptur „hrát“ dle našich potřeb. Je důležité dbát na skladbu potravy, neboť tím můžeme ovlivnit naše zdraví až ze 70 %, což je opravdu hodně. Neznamená to ovšem, že bychom tomu měli věnovat veškerý náš čas, berte to jako takovou skládačku, kterou se prostě bavíte, a vůbec nevadí, pokud to nebude úplně přesně podle elementů. Nevadí, když si do receptury pro plíce – kov dáte dýni hokaido, když na ni budete mít chuť, protože váš organismus vám napovídá, že potřebujete podpořit slezinu, slinivku a mírně zahřát. Prostě srovnat střed. A tak je to v pořádku. Takže přeji příjemné vaření, krásný podzim a opět platí, že kdybyste si s něčím nevěděli rady, napište do redakce, ráda pomohu.

 

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF