927x127 HEAD VPRAVO

Káva funguje jako pesticid! Máme ji pít?

  • Napsal(a) Vladimír Ďurina

Pro řadu z nás je ranní kávička příjemným vstupem do nového dne, a pro takové slimáky je smrtelným jedem. Roztok kofeinu nastříkaný na rostliny odrazuje a zabíjí slimáky i hlemýždě.

Slimáci, z pole ven!
Velké plochy zaměřené na pěstování salátů, květáků, zelí a dalších plodin určených pro přímou konzumaci člověkem jsou při současném omezení pesticidů ideálním prostředím pro přemnožení škůdců. Podniky zabývající se ochranou plodin investují do této oblasti množství prostředků a farmáři zase velké naděje. Zjistilo se, že postřik o koncentraci pouhé jedné desetiny procenta kofeinu činí rostliny pro slimáky nepoživatelnými. Postřik roztokem o koncentraci 1–2 % slimáky dokonce zabíjí. Není to ani žádná novinka, již za Rakouska-Uherska používaly naše babičky kávu pro ochranu rostlin před různými škůdci.

Něco pro uklidnění: V běžném šálku kávy je kofein v koncentraci asi 0,05%.

Brazilští vědci nedávno zkoumali rozdíly v působení kávy na muže a ženy. Pro pokus bylo zapotřebí získat co nejvíce studentů, a tak se nabídla káva zdarma. Je zajímavé, kolik studentů se nechalo nalákat a jaký byl podíl žen a mužů. Káva zdarma přilákala 238 chlapců. Dívky káva „zadara" zaujala mnohem více, a tak jejich počet v testu mužskou část populace značně převyšoval. Přihlásilo se jich 450. Všem 668 testovaným osobám bylo okolo 22 let. Testy se prováděly před požitím a po požití kofeinové dávky, a sice v časech 10, 20 a 30 minut po vypití šálku, a to v rozmezí mezi 11. a 13. hodinou. Následné testy pak proběhly v čase odpolední přestávky mezi 16. až 18. hodinou. To aby se přišlo na případný špatný vliv doby provádění testu a možného omylu v interpretaci získaných výsledků. Jak se dalo očekávat, u obou pohlaví bylo zaznamenáno zvýšení aktivity, přičemž efekt s pozdějším měřením narůstal.

Účinnost kávy má pouze psychologický efekt?
Subjektivně zkoumané osoby svorně vyjadřovaly zlepšení svého soustředění, a to i tehdy, když šlo o bezkofeinový mok. Nejde zde zcela o placebo efekt, neboť nějaké malé množství kofeinu s tímto nápojem do sebe studenti přece jen nalili. I tak je to zajímavé zjištění, neboť výsledek se týká lidí, kteří z nějakého důvodu klasickou kávu pít nemohou. Pozitivní na tom je, že i bezkofeinová káva na nás má stimulační účinek. Těžko říci, čím to je, protože tak malé množství kofeinu by fyziologický povzbudivý účinek na organismus mít nemělo. Možná jde o psychologický efekt rituálu, jenž pití kávy provází. Faktem je, že bezkofeinová káva tak působí na obě pohlaví, na ženy ale poněkud více.

Předchozí studie prokazovaly zvýšení bdělosti 30–45 minut po požití kávy. U studentů v tomto pokusu k tomu ale docházelo již po pouhých deseti minutách. Maximální koncentrace kofeinu v krvi se objevovala až po 45 minutách od napití, ale jen pár minut stačilo k tomu, aby hladina kofeinu v krvi dosahovala poloviny maximální hodnoty. Trvání účinku kofeinu se pohybovalo mezi dvěma až třemi hodinami. Jiní znalci zase tvrdí, že káva účinkuje čtyři až pět hodin. Zřejmě zde hodně závisí na individualitě jednotlivce a na rychlosti jeho metabolických pochodů, které se s věkem značně mění.

Jedeme na kafe a cukr?
Australští vědci vedení Johnem Hawleyem z Royal Melbourne Institute of Technology University v Bondooře zjistili to, co sportovní lékaři už delší dobu vědí – konzumace cukrů a kofeinu před namáhavým výkonem nebo během něj má prokazatelně pozitivní efekt na výsledek závodníkova snažení. Australané nyní odhalili překvapivě silný účinek této kombinace při „dobíjení" energie v unaveném organismu.
Do studie zařadili sedm špičkově trénovaných cyklistů. Vědci je nechali šlapat na laboratorním ergometru až do vyčerpání tak, aby se sportovcům ve svalech spotřeboval zásobní cukr glykogen. Krajně unaveným dobrovolníkům pak podali nápoj, který obsahoval buď jen cukry, anebo cukry v kombinaci s kofeinem. Oba nápoje chutnaly stejně a sportovci nevěděli, co jejich dávka obsahuje. Během následujícího odpočinku vědci sledovali, jak se cyklistům ve svalech obnovuje zásobní cukr glykogen.
Výsledky byly zajímavé. Během první hodiny regenerace probíhala obnova glykogenu ve svalech u všech cyklistů stejně. Už po čtyřech hodinách byl ale patrný dramatický rozdíl. Konzumenti nápoje s přídavkem cukru a kofeinu měli ve svalech o dvě třetinyglykogenu více než sportovci odkázaní na nápoj obsahující pouze cukry. Zároveň stoupala v těle konzumentů kofeinového nápoje i koncentrace inzulinu a krevního cukru glukózy. Výrazně jim také přibylo látek zodpovědných za transport glukózy do svalů.

Podle Hawleye je význam tohoto objevu zřejmý. Kofein není na seznamu zakázaných podpůrných látek, a tak jej zřejmě začnou využívat k regeneraci sil sportovci. Kofein nebudou muset složitě shánět, protože jej obsahují běžné potraviny i nápoje, vedle kávy a čaje například i čokoláda nebo kola.
„Když máte den po intenzivním tréninku nebo namáhavém závodě ve svalech o 66 % více ‚paliva', není nejmenších pochyb o tom, že budete výkonnější a rychlejší," říká australský vědec.

Mechanismus, jakým kofein přispívá k obnově glykogenu ve vyčerpaných svalech, není zatím znám. To však není zdaleka jediný zádrhel při jeho užívání. Během pokusů, jejichž výsledky otiskl vědecký časopis Journal of Applied Physiology, konzumovali sportovci poměrně velké množství kofeinu. Odpovídalo pěti až šesti šálkům silné kávy vypitým naráz.
Vysoká dávka kofeinu může mít za následek například nespavost nebo třes.

Proto chce Howley testovat účinky nižších dávek kofeinu. Nebude to jednoduché, neboť nežádoucí reakce na „oslazenou kávu" po vyčerpávajícím tréninku se ukazují jako individuální. Někteří cyklisté nemohli po vypití kofeinového nápoje v noci pořádně spát. Jiní usnuli navzdory koňské dávce kofeinu bez větších potíží už během odpočinku, jenž následoval po vyčerpávajícím testu.
„Sportovci, kteří by chtěli využívat kofein k regeneraci po velké námaze, by si měli celý postup vyzkoušet už v tréninkovém období, aby před závody věděli, jak jim kofein zabírá a jaká dávka je pro ně nejlepší," radí Howley.

Teď se podržte třeba židle nebo stolu, protože další studie prokázala, že pro zvýšení výkonu a vytrvalosti stačí vzít do úst sladkou vodu a tu hned vyplivnout. Už jen to, že se dotkne našeho jazyka, má za následek, že receptory na jazyku pošlou impulz do mozku a zvýší se výkon. Není nutné zatěžovat tělo cukrem, který má neblahý vliv na ledviny a tělo překyseluje.

Hledáte řešení bez újmy na zdraví, jak být první v cíli?

Vyzkoušejte bioinformační produkt Levamin

• Nevystavíte se vedlejším účinkům vysokých dávek kofeinu a přesto si navýšíte si výkonnost
• Zlepšíte si paměť
• Zlepšíte si sluch i zrak
• Zpřesníte koordinaci pohybů
• Snížíte hladinu cukru v krvi, což má pozitivní vliv na diabetiky
• Detoxikujete si tělo
• Levamin je produkt pro každého, a zejména pro studenty, sportovce a manažery – pro lidi trpící únavou, kterou by ale chtěli překonat, a ještě by rádi něco udělali. K tomu chtějí být v pohodě a první.

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF