Zánět močového měchýře

Cystitida je lékařský termín pro infekční zánět močového měchýře. Slovo vychází z latinského cystis = močový měchýř a koncovky –itis naznačující zánět. Ve většině případů je zánět způsoben bakteriální infekcí (gram-negativní bakterie), kterou označujeme zkratkou IMC (infekce močových cest). Jde vždy o povrchový zánět sliznice močových cest. Správně ale musíme infekci močového měchýře klasifikovat do dvou skupin a to bakteriální cystitida a neinfekční cystitida.

Zánět močového měchýře se vyskytuje samozřejmě i u dospělých. Cystitida postihuje jak muže, tak ženy, ženy ale pro anatomii močových cest mnohem častěji. U mužů incidence rapidně stoupá od věku 40 let. Někdy je onemocnění u žen spojováno s pohlavním stykem, při němž krátkou močovou trubicí proniká infekce do močového měchýře. Projevuje se pak častým bolestivým nucením k močení (polakisurie), pálením a řezáním při močení (dysurie). U mužů se infekce vyskytuje až ve vyšším věku většinou v souvislosti se zvětšením prostaty (benigní hyperplazie prostaty).

 

Při zánětu močového měchýře je třeba vhodně upravit i jídelníček a životosprávu. Je třeba vyloučit alkohol, kávu a silné čaje. Také je nutné omezit nebo přestat s kouřením. V jídelníčku je třeba minimálně solit, nepoužívat dráždivá koření, vyloučit jídla s vysokým obsahem škrobu a rafinovaného cukru, také kyselá jídla, nezralé ovoce nebo třeba i rajčata a další.

Rovněž je nutné pít dostatečně velké množství vody, aby došlo k propláchnutí močového měchýře. Odborníci uvádějí, že je třeba celkem (samozřejmě v jednotlivých dávkách, ne najednou) vypít za den dva až tři litry vhodných tekutin, nejlépe čisté vody.

Použijeme Diocel kapky, někdy Diocel Biominerál. U chronických potíží pak svoji roli hraje i DiNAvir. Někdy za nimi mohou stát závažné mikroorganismy (mykoplazmata, chlamydie a jiné). Také přidáme Gerocel Bioenzym. Při chronických potížích musíme zvážit posílení imunity. Využijeme DiNAvir, Deviral plus, pokud nejde o autoimunitní problémy, pak můžeme přidat Viraimun nebo TCD4 Imuserol.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Močový měchýř a močová trubice jsou běžně sterilním prostředím. Zánět močového měchýře se objeví většinou tehdy, když toto sterilní prostředí napadnou bakterie a začnou se ve větší míře množit. Dochází tak k infekci a postupně drážděním bakterií i k zánětu. U žen k tomuto nejčastěji dochází po pohlavním styku nebo při nedostatečné hygieně pohlavního orgánu. U některých žen je močová trubice velmi krátká, ženy mohou mít atypické postavení dělohy nebo samotného močového měchýře a infekty se pak vyskytují mnohem častěji.

Neinfekční záněty mají původ většinou v alergiích. Někteří lidé jsou velmi citliví k chemickým látkám vyskytujícím se v pěnách do koupele, gelech k intimní hygieně, barevných a parfémovaných toaletních papírech, sprejích apod. Ty pak mohou vyvolat alergickou reakci, která nakonec způsobí zánět močového měchýře. Další příčinou zánětu močového měchýře a močových cest je užívání některých léků jako jsou chemoterapeutika (léčba zhoubných nádorů a autoimunitních nemocí), např. cyklofosfamid nebo ifosfamid. Cystitida se může dále objevit jako komplikace jiného onemocnění. Příkladem je gynekologické zhoubné onemocnění, Crohnova nemoc nebo systémový lupus.

 

 

  • latinsky: Cystitida
  • jiný název: zánět močového měchýře
  • skloňovaný název: zánětem močového měchýře
  • související produkty: ;;933 ;;934 ;;936 ;;960 ;;938 ;;972
  • Skloňování 2: zánět močového měchýře
  • Id hlavního postiženého orgánu: 1112
// EOF