927x127 HEAD VPRAVO

Zvýšený cholesterol

Vysoká hladina cholesterolu v krvi je v naší populace poměrně rozšířená nemoc, která „nebolí“, ale může být pro organismus velmi nebezpečná, jelikož přispívá k onemocněním srdce a cév, jako jsou infarkt myokardu, aterosklerózy (zužování cév), cévní mozkové příhody nebo nedostatečné prokrvení dolních končetin.

Cholesterol je pro náš organismus velice důležitý, ale nesmí jej být nadbytek. Je v každé naší buňce, nutně je potřebujeme ke stavbě buněčných membrán, nevytvořili bychom bez něj vitamín D, žlučové kyseliny a neprodukovali steroidní hormony (testosteron, estrogen). Je důležitou stavební látkou nervů a některých hormonů. Většinu cholesterolu si organismus vyrobí sám hlavně v játrech (endogenní cholesterol), část pak přijímáme stravou (exogenní cholesterol). Játra jsou místem, kde se míchá cholesterol ze stravy a cholesterol vyrobený tělem. Cholesterol se v těle váže na proteiny a tvoří s nimi lipoproteiny.

 Rozlišují se 3 typy:

• „hodný cholesterol“ HDL (vysokodenzitní lipoprotein) – vysoký podíl cholesterolu HDL je známkou dobré schopnosti těla vyloučit nadbytek cholesterolu z organismus, tedy nakolik je naše tělo schopno se jej zbavovat jeho transportem do jater, říká se mu také proto „dobrý“

• „zlý cholesterol“ LDL (nízkodenzitní lipoprotein) – vzniká v játrech, říká se mu také „špatný“, protože se ukládá v cévách, velkou měrou se podílí na ateroskleróze.

• VLDL (velmi nízkodenzitní lipoprotein) – syntetizuje se v játrech a část ve střevech
V krvi rozlišujeme u cholesterolu 4 hodnoty – celkový cholesterol (celkové množství v krvi, měřeno v mmol/l), LDL cholesterol, HDL cholesterol a triacylglycerol (ostatní necholesterolové tuky).

Doporučená hladina celkového cholesterolu je 5,00 mmol/l. Za zvýšenou je považována hladina od 5.00 do 6,5 mmol/l. Vyšší hladina než 6,5 mmol/l je označována jako riziková pro vznik srdečně cévních onemocnění. Je dobré znát i hladinu „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Zvýšená hladina LDL cholesterolu nad 3 mmol/l způsobuje usazování cholesterolu v cévách a vznik aterosklerotických plátů. HDL cholesterol má ochrannou funkci, jelikož nadbytečný cholesterol odvádí zpět do jater, kde je metabolizován.

Vysoký cholesterol nemá většinou žádné příznaky, zjistí se náhodně při krevních odběrech. Je však rizikovým faktorem pro další onemocnění. Velmi vysoké hodnoty cholesterolu se mohou projevit kožními útvary, jako jsou xantomy a xantelasmata. Neléčený stav se později projevuje vznikem dalších onemocnění.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Vysoké hodnoty cholesterolu bývají spojovány s genetickým podkladem a vnějšími faktory, tedy se zvýšeným příjmem tuků a cholesterolu ve stravě. Nadměrná váha, nadměrná konzumace kávy a alkoholu, kouření, nedostatek pohybu, nedostatek tekutin také přispívají ke zvyšování hladiny cholesterolu. Nevhodný je i nadměrný stres. Příčinou vysokého cholesterolu může být i jiné onemocnění. Nejčastěji to bývá onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy.

 

 

 • latinsky: hypercholesterolémie
 • jiný název: vysoký cholesterol, dyslipidemie, hypercholesterolémie
 • skloňovaný název: cholesterolem zvýšeným
 • související produkty: ;;937 ;;935 ;;930 ;;959 ;;967 ;;953
 • Skloňování 2: cholesterol zvýšený
 • Příčiny z pohledu alternativní medicíny:

  Cholesterol je produkován játry vždy v takovém množství, které je žádoucí pro okamžité fungování organismu. Mnohem méně významný je tedy příjem zvnějšku v potravě. V čínské medicíně mluvíme o nadbytku YANG, tedy nadbytku vnitřního horka. Vnitřní horko vzniká nejen ze stravy, ale hlavně z emocí, proto vysoký cholesterol není výjimkou ani u hubených žen.
  Cévní stěny jsou v neustálém stavu obměny a oprav. K tomu potřebují stálé dodávání nového vaziva kolagenu, který se skládá i z vitaminu C. V případě nedostatku vitaminu C se netvoří dostatek kolagenu, proto se nemohou ani opravovat poškozené cévní stěny. Tělo hledá náhradní řešení a tím je cholesterol, kterým „zalepuje“ poškozená místa na cévách. Dle tradiční čínské medicíny vitamin C ochlazuje vnitřní horko v krvi a vylučuje horké toxiny.

 • Id hlavního postiženého orgánu: 1049

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF