927x127 HEAD VPRAVO

Zvýšená kazivost zubů

Zvýšená tvorba zubních kazů nejčastěji souvisí se špatnou ústní hygienou a výživou, ale v určitých případech mohou hrát v kazivosti zubů úlohu i jiné příčiny.

Příčiny  z pohledu klasické medicíny

Nedostatečná ústní hygiena - Málo časté čištění zubů, nebo špatná technika čištění, nepoužívání mezizubních kartáčků, nepravidelné kontroly zubařem - to vše hraje roli ve vzniku zubního kazu.

Vlivy výživy - Nadbytek cukrů v potravě zvyšuje kazivost zubů, obzvláště je-li kombinován s nedostatečnou péčí o dutinu ústní.

Nedostatek slin - Sliny mají velkou úlohu v boji s bakteriemi a jejich nedostatek tak způsobí nejen nepříjemné sucho v ústech, ale vede k vyšší kazivosti zubů. Typickým příkladem je autoimunitní zánět (nejen) slinných žláz známý jako Sjögrenův syndrom (a s ním spojený tzv. sicca syndrom) a stavy po ozáření krční oblasti pro nádorová onemocnění. Tvorbu slin mohou negativně ovlivnit i léky jako například některá antihistaminika a antidepresiva.

Refluxní nemoc - Návrat kyselého žaludečního obsahu a do dutiny ústní je rizikový stran kazivosti zubů, protože zubní sklovina je kyselým žaludečním obsahem poškozována.

  • skloňovaný název: zvýšenou kazivost zubů
  • související produkty: ;;933 ;;934 ;;955 ;;947
  • Skloňování 2: zvýšenou kazivostí zubů
  • Id hlavního postiženého orgánu: 1181

Celostní medicína

Osobní rozvoj

Zdraví a krása

// EOF